Widma (Gwiezdne wrota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widma [Wraith]
Planeta macierzysta Brak oficjalnej nazwy, pojawia się w odcinkach Wynurzenie oraz Trzydzieści osiem minut
W stanie wojny z Tau’ri
Pradawni
Azuranie
Atozjanie, Genii i inne rasy ludzkie z galaktyki Pegaza
Pierwsze pojawienie Wynurzenie (Rising)

Widma (Wraith) – fikcyjna pozaziemska rasa z serialu Gwiezdne wrota: Atlantyda. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Wynurzenie (Rising). Posiadają oni zdolności telepatyczne i żywią się siłą życiową ludzi. Na początku serialu stanowią dominującą siłę w galaktyce Pegaza. W pierwszym sezonie serialu stanowią główne zagrożenie dla ekspedycji Atlantyda, która skupia się na odparciu nadchodzącego ataku Widm. Jednak w późniejszych sezonach pojawiają się nowi wrogowie odciągając częściowo uwagę od Wraith, którzy jednak wciąż pozostają stałym zagrożeniem dla ekspedycji.

Wraith w serialu nie chcą ujawniać swoich prawdziwych imion. Część z nich otrzymała jednak ziemskie imiona od Johna Shepparda. Większość nie będących wojownikami Widm została zagrana przez dwójkę aktorów - Jamesa Lafazanosa oraz Andee Frizzell. Lafazanos opuścił serial po drugim sezonie. Inne męskie widma były grane przez Christophera Heyerdahla (od 3 sezonu), Jeffreya C. Robinsona (sezon 2), Dana Payne'a (sezon 3), Jamesa Bamforda (sezon 3), Brendana Penny'ego (sezon 4) oraz Tylera McClendona (sezon 5).

Tło[edytuj]

Widma są kluczowymi postaciami w serialu. Są to inteligentne humanoidy genetycznie zbliżone do owadów, chociaż w znacznej mierze są ludźmi. Wyewoluowali w galaktyce Pegaza, kiedy owad zwany „robakiem Iratusa” (the Iratus bug), posiadający zdolność regeneracji poprzez wysysanie siły życiowej, zaczął żywić się populacją ludzi rozsianą przez Pradawnych. Żywiąc się owady zaadoptowały część ludzkiego DNA dając początek Widmom. Wraith także żywią się ludźmi, których traktują jak zwierzęta hodowlane.

Około 10 tys. lat temu Widma wdały się w wojnę z Pradawnymi (zwanych wówczas Lanteanami), w celu przejęcia kontroli nad galaktyką. Chociaż Pradawni byli bardziej zaawansowani technologicznie to ich pokojowa natura i nieumiejętność strategicznego myślenia uniemożliwiła im skuteczne zneutralizowanie zagrożenia ze strony Wraith. Ta naiwność pozwalała Widmom wyciągać statki Pradawnych na niechronione przestrzenie, gdzie wpadały w zasadzkę i były uprowadzane razem z zasilającymi je modułami zeropunktowymi. ZPM zostały wykorzystane przez Wraith do zasilenia ośrodków, w których dzięki klonowaniu zwiększyli stukrotnie liczebność swojej armii. W obliczu przewagi liczebnej Pradawni wysłali delegację w asyście najlepszych statków bojowych chcąc zawrzeć pokój z Widmami, ale zostali zniszczeni. Wraith nieustannie zmuszali Pradawnych do odwrotu, aż pozostali tylko w Atlantydzie. Wojna trwała ponad 100 lat zanim Pradawni zatopili miasto i wrócili na Ziemię. Wraz ze swoim zwycięstwem Widma stały się dominującą siłą w galaktyce.

W obliczu szału żywienia następującego po zwycięstwie Widma szybko zdały sobie sprawę, że ich wojenna populacja stała się zbyt wielka do utrzymania. Nie mając technologii umożliwiającej podróże międzygalaktyczne i po wyczerpaniu wszystkich ZPM w czasie wojny, Wraith nie mogli bezpiecznie opuścić Pegaza, by zbadać sąsiednie galaktyki. Nie wiedząc o Ziemi i innych cywilizacjach w galaktyce Drogi Mlecznej niespecjalnie pałali się, by próbować. Zostali zatem zmuszeni do wejścia w stan hibernacji na dłuższe okresy, często stulecia, w czasie których populacja ludzka w galaktyce się odradzała. Niewielka grupa Widm pozostawała w tym czasie aktywna, by pełnić straż nad galaktyką i uniemożliwić represje ze strony ludzi. W związku z uśpieniem większości gatunku oraz ich konkurencyjną naturą, Widma były niezdolne do dokonania znaczących postępów technologicznych i z wyjątkiem małych, indywidualnych eksperymentów pozostawali w stagnacji przez 10 tys. lat. Ich egzystencja ogranicza się do masowego przebudzenia co kilka stuleci w celu odbudowania sił życiowych, dzięki uprowadzeniom ludzi w całej galaktyce, które nazywają „żniwami”.

Technologia[edytuj]

Widma używają broni ogłuszającej i unieruchamiającej, co umożliwia im pożywianie się ofiarami. Ich statki mogą lądować na planetach podczas długich cyklów hibernacyjnych; myśliwce (darty), małe i szybkie statki, potrafią podróżować przez Gwiezdne wrota i są wyposażone w wiązkę teleportacyjną, umożliwiającą chwytanie zdobyczy i transportowanie jej na pokład. Ich technologia jest tak zaawansowana, że nawet Pradawni przyznają, że nigdy wcześniej nie napotkali rasy na porównywalnym z ich własnym poziomem rozwoju.

Ważniejsze Widma[edytuj]

  • Todd – w postać wcielił się Christopher Heyerdahl. Posiada nietypową osobowość jak na Widmo, gdyż do pewnego stopnia kieruje się honorem. Wyróżnia go tatuaż-gwiazda wokół jego lewego oka. Po raz pierwszy spotkano go jako jeńca Acastusa Kolya, który używał go do torturowania Johna. Podczas wspólnej ucieczki z więzienia, Todd zabiera resztki sił Sheppardowi zostawiając mu jej odrobinę, po czym walczył z Genii. Gdy ich pokonuje zwraca mu życie mówiąc: Dar życia przysługuje jedynie naszym najbardziej oddanym wyznawcom. I naszym braciom.
  • Michael – w postać wcielił się Connor Trinneer oraz Brent Stait. Jest wynikiem pierwszego udanego eksperymentu retrowirusa dr. Becketta, zamieniającego Widma w ludzi, przez co stają się bezbronne. Jednym ubocznym skutkiem jest utrata pamięci, przez co mieszkańcy wmawiają mu że był kimś ważnym na Atlantydzie. Jednak przez niechęć Dexa Michael wyczuwa że Atlantyda coś przed nim ukrywa. W końcu wykrada śpiącemu Carsonowi płyty o tym kim jest naprawdę. Kiedy się dowiaduje, wpadła w złość. Po jakimś czasie Michael i inne widma znów dostają lekarstwo. Jednak i tym razem dowiaduje się. Porywa Teylę, gdyż przeprowadza eksperyment, do którego potrzebuje jej dziecka.
  • Steve – postać grana przez James Lafazanos. Został złapany i więziony przez Ekspedycję Atlantis w pułapce Teyli. Sheppard nadaje mu imię Steve, gdyż on sam nie chce zdradzić swojego prawdziwego imienia. Zostaje wykorzystany do testów leków przeciwko Widmom, badania kończą się powodzeniem, ale Steve umiera wkrótce z nieoczekiwanych reakcji.
  • Bob – w postać wcielił się James Lafazanos. Pilot myśliwca Widm Dartu, wysłanym w celu przeskanowania Atlantydy. Po zakończeniu misji, ustawia statek na autodestrukcję, jednakże jego obecność wyczuwana jest przez Teylę.
  • Leader – w postać wcielił się Dan Payne. Potężne Widmo, które dręczyło Ronona. Wszczepił specjalny nadajnik śledzący każdy jego ruch. Ostatecznie zabity przez Rodneya i Carsona.
  • Ellia – w postać wcieliła się Jewel Staite. Młoda kobieta-widmo, która została odnaleziona przez Zaddika jako niemowlę we wraku statku Widm, który traktuje ją jako swoją córkę. Chociaż Ellia czuje się człowiekiem, nie jest w stanie pokonać biologicznego zapotrzebowania na ludzką energię w tym celu Carson Beckett stworzył anty-retrowirusa. Niestety, przez komplikacje w jej DNA John Sheppard i Ronon Dex byli zmuszeni ją zabić.
  • Keeper – w postać wcieliła się Andee Fritzl, jej celem było opiekować się innymi, zahibernowanym Widmami. Jej statki pochwyciły Athosian i niektórych członków personelu Atlantis, w wyniku przesłuchania płk Sumnera dowiaduje się o Ziemi. Sheppard zabija ją i po jej śmierci wszystkie widma w galaktyce pegaza budzą się.
  • Wybrana – w postać wcieliła się Apollonia Vanova. Najważniejsza ze wszystkich królowych Widm. Jest przywódcą sojuszu. Została zabita przez Todda lecz to Teyla (wtedy jako jego królowa) miała się do tego przyznać.