Widok (przełęcz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok
Ilustracja
Przełęcz Widok - od strony południowo-zachodniej. Po lewej widoczna droga nr.365 na zboczu wzniesienia Widok
Państwo

 Polska

Wysokość

592 m n.p.m.

Pasmo

Góry Kaczawskie

Sąsiednie szczyty

Widok i Kobyła

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Widok”
Ziemia50°57′10,60″N 15°49′41,48″E/50,952944 15,828189

Widok (Kapella)przełęcz na wysokości 592 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich, w Górach Kaczawskich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz położona jest około 8,6 km na północny wschód od centrum miejscowości Jelenia Góra, w środkowej części masywu Gór Kaczawskich w Grzbiecie Południowym po południowo-wschodniej stronie od wzniesienia Widok.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Bardzo malowniczo położona przełęcz górska, stanowiąca wyraźne, rozległe, płytko wcięte obniżenie, o stromych podejściach i łagodniejszych zboczach, wcinające się, między wzniesienia Widok (616 m n.p.m.) po północno-zachodniej stronie i Kobyłę (626 m n.p.m.) po południowo-wschodniej stronie. Przełęcz położona jest na styku staropaleozoicznych ze skał zieleńcowych i łupków zieleńcowych od zachodu, oraz ordowickich łupków albitowo-sercytowych z grafitem od wschodu, w obrębie metamorfiku kaczawskiego. Obszar w otoczeniu przełęczy zajmują nieużytki i łąki górskie z ciekawą roślinnością. Dolną część, południowo-zachodniego podejścia przełęczy porastają niewielkie obszarowo lasy liściaste. Przełęcz stanowi doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy, Pogórza Kaczawskiego, Grzbietu Północnego i Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. Doskonale widoczne są również Rudawy Janowickie, a w nich Góry Sokole. W sąsiedztwie przełęczy po północno-zachodniej stronie położony jest masyw Łysej Góry z narciarską trasą zjazdową i dobrymi punktami widokowymi. Północno-zachodnim skrzydłem przełęczy na wysokości ok. 605 m n.p.m. przechodzi ruchliwa droga wojewódzka nr.365 z Jeleniej Góry przez Świerzawę i Złotoryję do Legnicy.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Przed 1945r na północny zachód od przełęczy przy drodze stała niegdyś popularna gospoda zwana Gasthaus zur Wilhelmshöhe, Stephans Gasthaus lub po prostu Gasthaus Kapelle.
  • Przed 1945r przełęcz nosiła niemiecka nazwę Capella, Kapellenberg.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez przełęcz prowadzi szlak turystyczny:

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów t. 6 i t. 7 wydawnictwo ISBN 83-85773-27-4, pod redakcją Marka Staffy.
  • Mapa: Góry i Pogórze Kaczawskie skala 1:40 000 wyd. Plan. ISBN 83-88049-02-X