Wieś Nazaret

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieś Nazaret
Ilustracja
Rekonstrukcja wnętrza domu
Państwo  Izrael
Miejscowość Nazaret
Data założenia 1999
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Wieś Nazaret
Wieś Nazaret
Ziemia32°42′00,29″N 35°17′29,82″E/32,700081 35,291617
Strona internetowa

Wieś Nazaret (ang. Nazareth Village) – muzeum etnograficzne położone w mieście Nazaret, na północy Izraela. Przedstawia ono życie Nazaretu w czasach Jezusa Chrystusa w I wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W miejscu tym w 1997 roku rozpoczęto rozległe badania archeologiczne, którymi kierował Mark M. Goodman. Był on także twórcą projektu utworzenia muzeum pod otwartym powietrzem, które byłoby rekonstrukcją wioski Nazaret z I wieku. Pierwszym dyrektorem wykonawczym był Michael Hostetler. Rekonstrukcję wsi rozpoczęto w listopadzie 1999 roku. Przy wszystkich pracach zwracano uwagę na szczegóły historyczne i archeologiczne[1].

Zbiory muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zrekonstruowało tarasy uprawne ziemi z systemem nawadniania z I wieku. Odtworzono tutejszy niewielki kamieniołom, a pochodzące z niego bloki kamienne posłużyły do rekonstrukcji typowego domu z I wieku. Tuż obok zrekonstruowano synagogę, prasę oliwną i wieże strażnicze[2].

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się w centrum turystycznym, w którym można zapoznać się bogatą historią Nazaretu oraz historią życia Jezusa Chrystusa. Pierwszy pokój prezentuje obszerne badania archeologiczne prowadzone w tym miejscu. Równocześnie można dowiedzieć się o aspektach atrakcyjności turystycznej Nazaretu w kraju. Drugi pokój umożliwia odbycie podróży ze starożytnego do nowoczesnego miasta Nazaret, które leży na skrzyżowaniu Europy, Azji i Afryki. Umożliwia to umiejscowienie geopolityczne czasów życia Jezusa Chrystusa. W trzecim pokoju prezentowane są metody kar stosowanych przez rządzące władze, które są dla kontrastu zestawione z naukami Chrystusa. Kolejne czwarte pomieszczenie pokazuje rekonstrukcję warsztatu i domu Józefa z Nazaretu. Pozwala to wyobrazić sobie miejsce w którym wychowywał się Jezus jako młody chłopiec[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archaeology (ang.). W: Nazareth Village [on-line]. [dostęp 2013-11-13].
  2. Site Archaeology (ang.). W: Nazareth Village [on-line]. [dostęp 2013-11-13].
  3. Visitors Center (ang.). W: Nazareth Village [on-line]. [dostęp 2013-11-13].