Wieś Nazaret

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieś Nazaret
Ilustracja
Rekonstrukcja wnętrza domu
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Nazaret

Data założenia

1999

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Wieś Nazaret”
Ziemia32°42′00,29″N 35°17′29,82″E/32,700081 35,291617
Strona internetowa

Wieś Nazaret (ang. Nazareth Village) – muzeum etnograficzne położone w mieście Nazaret, na północy Izraela. Przedstawia ono życie Nazaretu w czasach Jezusa Chrystusa w I wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W miejscu tym w 1997 roku rozpoczęto rozległe badania archeologiczne, którymi kierował Mark M. Goodman. Był on także twórcą projektu utworzenia muzeum pod otwartym powietrzem, które byłoby rekonstrukcją wioski Nazaret z I wieku. Pierwszym dyrektorem wykonawczym był Michael Hostetler. Rekonstrukcję wsi rozpoczęto w listopadzie 1999 roku. Przy wszystkich pracach zwracano uwagę na szczegóły historyczne i archeologiczne[1].

Zbiory muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zrekonstruowało tarasy uprawne ziemi z systemem nawadniania z I wieku. Odtworzono tutejszy niewielki kamieniołom, a pochodzące z niego bloki kamienne posłużyły do rekonstrukcji typowego domu z I wieku. Tuż obok zrekonstruowano synagogę, prasę oliwną i wieże strażnicze[2].

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się w centrum turystycznym, w którym można zapoznać się bogatą historią Nazaretu oraz historią życia Jezusa Chrystusa. Pierwszy pokój prezentuje obszerne badania archeologiczne prowadzone w tym miejscu. Równocześnie można dowiedzieć się o aspektach atrakcyjności turystycznej Nazaretu w kraju. Drugi pokój umożliwia odbycie podróży ze starożytnego do nowoczesnego miasta Nazaret, które leży na skrzyżowaniu Europy, Azji i Afryki. Umożliwia to umiejscowienie geopolityczne czasów życia Jezusa Chrystusa. W trzecim pokoju prezentowane są metody kar stosowanych przez rządzące władze, które są dla kontrastu zestawione z naukami Chrystusa. Kolejne czwarte pomieszczenie pokazuje rekonstrukcję warsztatu i domu Józefa z Nazaretu. Pozwala to wyobrazić sobie miejsce w którym wychowywał się Jezus jako młody chłopiec[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archaeology. [w:] Nazareth Village [on-line]. [dostęp 2013-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-13)]. (ang.).
  2. Site Archaeology. [w:] Nazareth Village [on-line]. [dostęp 2013-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-13)]. (ang.).
  3. Visitors Center. [w:] Nazareth Village [on-line]. [dostęp 2013-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-13)]. (ang.).