Wieża Hassana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieża Hassana
Wieża Hassana - widok z ruin meczetu

Wieża Hassana (arab. مسجد حسان, fr. Tour Hassan) – górujący nad Rabatem (stolicą Maroka) minaret. Wieża, wybudowana pod koniec XII wieku, jest symbolem miasta. Minaret w Rabacie powinien mieć 80 metrów wysokości, ale nie został nigdy skończony. Dzisiaj wieża osiąga 44 metry – uchodzi za wzór formy marokańskich minaretów.

Minaret był początkowo częścią nieukończonego Meczetu Hassana, budowanego za czasów almohadzkiego kalifa Jakuba al-Mansura dla uczczenia zwycięstwa nad królem Kastylii Alfonsem VIII w bitwie pod Alarcos. Gdyby go ukończono, byłby w swoich czasach drugim pod względem wielkości meczetem na świecie, mniejszym jedynie od meczetu w mieście Samarra w dzisiejszym Iraku. Prace jednak przerwano już w roku 1199, kiedy zmarł wznoszący świątynię władca. Nieukończona budowla przetrwała aż do 1755 roku, kiedy to zawaliła się na skutek trzęsienia ziemi. Do dziś zachowały się tylko podstawy kolumn i Wieża Hassana.

Do ruin meczetu, po stronie przeciwległej do Wieży, przylega Mauzoleum Muhammada V – olbrzymi grobowiec o typowej, marokańskiej architekturze. Ruiny, Wieża i Mauzoleum tworzą wspólny kompleks zabytkowy, będący jedną z największych atrakcji turystycznych Rabatu.

W miejsce schodów wieża posiada rampę w formie spirali. Dzięki temu dostęp do jej szczytu był możliwy bez schodzenia z konia.