Wieża Urbana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieża Urbana
Ilustracja
Państwo  Słowacja
Miejscowość Koszyce
Ukończenie budowy XIV w.
Położenie na mapie Koszyc
Mapa lokalizacyjna Koszyc
Wieża Urbana
Wieża Urbana
Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa lokalizacyjna kraju koszyckiego
Wieża Urbana
Wieża Urbana
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Wieża Urbana
Wieża Urbana
Ziemia48°43′13″N 21°15′27″E/48,720278 21,257500

Wieża (św.) Urbana (słow. Urbanova veža) – gotycka kampanila pokryta czterospadowym dachem znajdująca się w Koszycach na Słowacji. Została wzniesiona w XIV wieku[1]. Pełniła funkcję wolnostojącej dzwonnicy dla Katedry św. Elżbiety.

W środku zainstalowany jest ważący 7 ton dzwon kościelny poświęcony świętemu Urbanowi, patronowi winiarzy. Ufundował go Franciscus Illenfeld z Ołomuńca w 1557 roku.

Piramidalny dach został skonstruowany w 1775 roku w stylu barokowym; jest zwieńczony żelaznym krzyżem lotaryńskim. W 1912 roku do wieży dobudowano arkadowy pasaż. W ściany zewnętrzne budowli wmurowano 36 nagrobków pochodzących głównie z XIV-XV wieku. Jeden z nich datowany jest na IV wiek, przypisuje mu się pochodzenie z Cesarstwa Rzymskiego.

W 1966 r. pożar uszkodził wieżę, zaś zabytkowy dzwon został zniszczony. Zrekonstruowaną budowlę otwarto ponownie w 1971 r. Odnowiony dzwon umieszczono przed wieżą, zaś jego kopię zawieszono w środku kampanili.

Współcześnie w budynku znajduje się muzeum figur woskowych, w którym prezentowane są eksponaty przedstawiające sławne postaci związane z regionem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koszyce, katedra pw. św. Elżbiety (dostęp 9 września 2009)
  2. Muzeum Figur Woskowych (dostęp 9 września 2009)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]