Wieża audio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża (produkcji polskiej) stereo Hi Fi - 1982 r.

Wieża audio – zwyczajowa nazwa zestawu odrębnych urządzeń elektroakustycznych, ułożonych jeden na drugim (stąd nazwa) i tworzących po wzajemnym podłączeniu wieżę.

Rozpowszechniony w latach 80. XX wieku zestaw sprzętu hi-fi składał się początkowo z: magnetofonu, tunera radiowego, wzmacniacza, oraz ew. korektora graficznego i gramofonu. Występowała także mniej rozbudowana konfiguracja zawierająca amplituner. W późniejszym okresie do zestawu włączono również odtwarzacze CD, SACD, serwery muzyczne, timery itp. Do wzmacniacza lub amplitunera podłączane są kolumny głośnikowe.

Postępująca miniaturyzacja podzespołów elektronicznych pozwoliła na zmniejszenie rozmiarów i ciężaru sprzętu hi-fi na tyle, że umieszczenie go w kilku odrębnych obudowach przestało być potrzebne. W rezultacie zaczęto konstruować mini-wieże, a także ich miniaturową formę: mikro-wieże. Współcześnie, rzadko spotyka się wieże składające się tylko z segmentów audio. Zostały wyparte przez zestawy, w skład których wchodzą również urządzenia wideo. Nazywa się je systemami kina domowego.

Tendencja zamykania podzespołów w wielu odrębnych obudowach z osobnymi zasilaczami, utrzymuje się natomiast niezmiennie w segmencie najdroższych domowych urządzeń audio. Typowe są zestawy z oddzielonym dodatkowo przedwzmacniaczem i wzmacniaczem mocy. Według materiałów marketingowych, tego typu rozwiązania poprzez eliminację rozmaitych zakłóceń są w stanie radykalnie poprawić dźwięk. Brak na to możliwych do zweryfikowania dowodów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]