Wieża audio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieża stereo Hi Fi - 1982 r.
Zestaw firmy Technics

Wieża audio – zwyczajowa nazwa zestawu odrębnych urządzeń elektroakustycznych, ułożonych jeden na drugim (stąd nazwa) i tworzących po wzajemnym podłączeniu efektowną wieżę.

Rozpowszechniony w latach 80. XX wieku zestaw sprzętu hi-fi składał się początkowo z: magnetofonu, tunera radiowego, wzmacniacza, oraz ew. korektora graficznego i gramofonu. Często jednak kupowano zestaw składający się z amplitunera i magnetofonu. W późniejszym okresie do zestawu włączono również odtwarzacze CD, SACD, serwery muzyczne, timery itp. Do wzmacniacza lub amplitunera podłączane są kolumny głośnikowe. W droższych konstrukcjach spotykane są zestawy z oddzielonym przedwzmacniaczem i wzmacniaczem mocy, aby wyeliminować niepożądane zakłócenia i zniekształcenia.

Współcześnie, rzadko spotyka się wieże składające się tylko z segmentów audio. Zostały one prawie całkowicie wyparte przez zestawy, w skład których wchodzą również urządzenia wideo. Nazywa się je systemami kina domowego.

W celu zmniejszenia rozmiarów i ceny zestawów, zaczęto konstruować mini-wieże, a także ich miniaturową formę: mikro-wieże. W mini-wieżach osobne niegdyś urządzenia, jak magnetofon, czy wzmacniacz umieszcza się w jednej (zazwyczaj plastikowej) obudowie z jedną sekcją zasilającą - jest to rozwiązanie złe z punktu widzenia jakości dźwięku, ponieważ należy dążyć raczej do rozdzielenia poszczególnych urządzeń (tak jak robiono to dawniej), umieszczając elementy w osobnych metalowych (ekranujących) obudowach z osobnymi transformatorami[potrzebny przypis]. We współczesnych mini-wieżach, montuje się również napędy DVD. W najtańszych konstrukcjach nawet kolumny zintegrowane są z resztą zestawu, co radykalnie pogarsza jakość dźwięku.