Wieża ciśnień w Ciechanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieża ciśnień w Ciechanowie
Ilustracja
Zbiornik wyrównawczy (2019)
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Ciechanów

Adres

ul. Płocka 34

Typ budynku

wieża ciśnień

Architekt

Jerzy Michał Bogusławski

Wysokość całkowita

22 m

Rozpoczęcie budowy

1972

Położenie na mapie Ciechanowa
Mapa konturowa Ciechanowa, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka wieży z opisem „Wieża ciśnień w Ciechanowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się ikonka wieży z opisem „Wieża ciśnień w Ciechanowie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się ikonka wieży z opisem „Wieża ciśnień w Ciechanowie”
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa konturowa powiatu ciechanowskiego, w centrum znajduje się ikonka wieży z opisem „Wieża ciśnień w Ciechanowie”
Ziemia52°52′07″N 20°35′50″E/52,868611 20,597222
Strona internetowa

Wieża ciśnień w Ciechanowie – wieżowy zbiornik wyrównawczy zaprojektowany przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego w 1972 r. przy współudziale konstruktora dr. Józefa Wilbika, Stanisława Gajowniczka oraz Bohdana Szczeszeka. Technologię opracował inż. Stanisław Majkowski. Projekt opracowano w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Miastoprojekt Mazowsze w Warszawie przy współpracy Politechniki Warszawskiej.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik ma kształt torusa osadzonego na hiperboloidzie jednopowłokowej. Kubatura zbiornika wynosi 1560 m³, znajduje się na wieży o wysokości 22 m, o średnicy podstawy dolnej 11,25 m, górnej 17,70 m, średnica zwężenia ok. 7 m.

Budowla ta formalnie jest wieżowym zbiornikiem wyrównawczym, nie zaś wieżą ciśnień, jednak pod taką obiegową nazwą funkcjonuje w Ciechanowie. Wieża stoi na jednym z najwyżej położonych miejsc w mieście, 143 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autor projektu otrzymał w roku 1977 nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, a także gratulacje wojewody ciechanowskiego za wybitne osiągnięcie twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa[1].

Od lat osiemdziesiątych wieża stała opuszczona. W lutym 2014 roku obiekt włączony został do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych techniki, nie zmieniło to jednak w żadnym stopniu jego sytuacji. Zbiornik stał opustoszały, ulegając degradacji, pomimo pojawiających się planów urządzenia na górze torusa tarasu widokowego lub we wnętrzu restauracji „na wysokościach”.

W 2017 roku rozpoczęto rewitalizację budowli. W budynkach położonych wokół wieży powstało eksploratorium nauki i techniki współpracujące z Centrum Nauki Kopernik[2] Park Nauki Torus[3].

Portal The World Geography umieścił ciechanowski zbiornik na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież ciśnień na świecie[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marlena, Ciechanowska wieża ciśnień w czołówce światowego rankingu The World Geography!, eciechanow.pl [dostęp 2016-10-28].
  2. Urząd Miast Ciechanów: Rozpoczęła się rewitalizacja wieży ciśnień i budowa parku nauki. 26 września 2017. [dostęp 2017-10-05].
  3. Urząd Miast Ciechanów: Zakończona budowa parku nauki przy odnowionej wieży ciśnień. 14 grudnia 2018. [dostęp 2019-04-30].
  4. The World Geography: 12 Unusual Towers From Around the World. 2013. [dostęp 2020-01-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbiornik na wodę w Ciechanowie, Architektura, nr 3/76.
  • Jan Kazimierz Korzybski, Ciechanowskie pamiątki przeszłości, Ciechanów 2000
  • Ciechanów – Wieża ciśnień, Polska niezwykła (pol.).