Wieża ciśnień w Ciechanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża ciśnień w Ciechanowie
Ilustracja
Zbiornik wyrównawczy (2019)
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Ciechanów

Adres

ul. Płocka 34

Typ budynku

wieża ciśnień

Architekt

Jerzy Michał Bogusławski

Wysokość całkowita

22 m

Rozpoczęcie budowy

1972

Położenie na mapie Ciechanowa
Mapa konturowa Ciechanowa, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka wieży z opisem „Wieża ciśnień w Ciechanowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się ikonka wieży z opisem „Wieża ciśnień w Ciechanowie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się ikonka wieży z opisem „Wieża ciśnień w Ciechanowie”
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa konturowa powiatu ciechanowskiego, w centrum znajduje się ikonka wieży z opisem „Wieża ciśnień w Ciechanowie”
Ziemia52°52′07″N 20°35′50″E/52,868611 20,597222
Strona internetowa

Wieża ciśnień w Ciechanowie – wieżowy zbiornik wyrównawczy zaprojektowany przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego w 1972 r. przy współudziale konstruktora dr. Józefa Wilbika, Stanisława Gajowniczka oraz Bohdana Szczeszeka. Technologię opracował inż. Stanisław Majkowski. Projekt opracowano w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Miastoprojekt Mazowsze w Warszawie przy współpracy Politechniki Warszawskiej.

Zbiornik ma kształt torusa osadzonego na hiperboloidzie jednopowłokowej. Kubatura zbiornika wynosi 1560 m³, znajduje się na wieży o wysokości 22 m, o średnicy podstawy dolnej 11,25 m, górnej 17,70 m, średnica zwężenia ok. 7 m.

Budowla ta formalnie jest wieżowym zbiornikiem wyrównawczym, nie zaś wieżą ciśnień, jednak pod taką obiegową nazwą funkcjonuje w Ciechanowie. Wieża stoi na jednym z najwyżej położonych miejsc w mieście, 143 m n.p.m.

Autor projektu otrzymał w roku 1977 nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych a także gratulacje wojewody ciechanowskiego za wybitne osiągnięcie twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa[1].

Od lat osiemdziesiątych wieża stała opuszczona. W lutym 2014 roku obiekt włączony został do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych techniki, nie zmieniło to jednak w żadnym stopniu jego sytuacji. Zbiornik stał opustoszały, ulegając powolnej, nieuchronnej degradacji, pomimo pojawiających się nierealnych jak się okazało planów urządzenia na górze torusa tarasu widokowego lub we wnętrzu restauracji „na wysokościach”.

W 2017 roku rozpoczęto rewitalizację budowli. W budynkach położonych wokół wieży powstało eksploratorium nauki i techniki współpracujące z Centrum Nauki Kopernik[2] Park Nauki Torus[3].

Portal The World Geography umieścił ciechanowski zbiornik na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież ciśnień na świecie[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marlena, Ciechanowska wieża ciśnień w czołówce światowego rankingu The World Geography!, eciechanow.pl [dostęp 2016-10-28].
  2. Urząd Miast Ciechanów: Rozpoczęła się rewitalizacja wieży ciśnień i budowa parku nauki. 26 września 2017. [dostęp 2017-10-05].
  3. Urząd Miast Ciechanów: Zakończona budowa parku nauki przy odnowionej wieży ciśnień. 14 grudnia 2018. [dostęp 2019-04-30].
  4. The World Geography: 12 Unusual Towers From Around the World. 2013. [dostęp 2020-01-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]