Wieża kościoła Marcina Lutra w Świnoujściu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieża Marcina Lutra w Świnoujściu
Distinctive emblem for cultural property.svg A-23 z 28.01.2000[1]
dawniej kościół parafialny obecnie kawiarnia i punkt widokowy
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Świnoujście

Adres

ul. Paderewskiego

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Ewangelicki Kościół Unii Staropruskiej

Imię

Marcina Lutra

Położenie na mapie Świnoujścia
Mapa konturowa Świnoujścia, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Wieża kościoła Marcina Lutra w Świnoujściu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Wieża kościoła Marcina Lutra w Świnoujściu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wieża kościoła Marcina Lutra w Świnoujściu”
Ziemia53°54′49,00″N 14°14′58,15″E/53,913611 14,249486
Portal wieży
Wejście na wieżę
Widok od strony południowej.

Wieża kościoła Marcina Lutra – pozostałość ewangelickiej świątyni znajdująca się w Świnoujściu, w województwie zachodniopomorskim.

Kościół został zbudowany w 1904 roku. Budowa świątyni została sfinansowana ze środków fundacji Emilii Heyse, najbogatszej w tym czasie mieszkanki Świnoujścia. Budowla została zaprojektowana przez Fritza Gottliebe. Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim, posiadała wieżę z zegarem i czterema dzwonami, wieża miała 62 metry wysokości. Podczas II wojny światowej budowla została zniszczona. W 1962 roku rozpoczęto jej rozbiórkę, jednak wieżę zdecydowano zostawić, ponieważ była ona umieszczona na mapach nawigacyjnych, a ich zmiana była skomplikowanym przedsięwzięciem. Dopiero w 2003 roku znalazł się prywatny inwestor, który postanowił zająć się budowlą. Wieża została wyremontowana. W 2005 roku wieża została otwarta, została w niej urządzona kawiarnia, natomiast na szczycie wieży powstał najwyższy w mieście punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Świnoujścia. Obecna wieża jest o 20 metrów niższa od oryginalnej, ponieważ wymagało tego urządzenie tarasu widokowego. Kawiarnia jest umieszczona na dwóch dolnych kondygnacjach i jej wnętrze zostało utrzymane w stylu czasów I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Z kawiarni krętymi schodami wchodzi się na wieżę, po drodze są umieszczone ławeczki, na których można odpocząć. Na wieżę wchodzi się 222 schodami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023 [dostęp 2020-12-10].
  2. Wieża kościoła pw. Marcina Lutra, Świnoujście. Pomorze Zachodnie Travel. [dostęp 2020-12-10]. (pol.).