Wieża widokowa na Borowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża widokowa na Borowej
Ilustracja
Wieża widokowa
Państwo  Polska
Miejscowość Jedlina-Zdrój
Typ budynku Wieża widokowa
Architekt Pracownia Projektowa Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego Zbigniew Mazij
Inwestor Miasto Wałbrzych, Jedlina Zdrój, Powiat Wałbrzyski
Wysokość całkowita 16,5 m, z masztem systemu przeciwpożarowego - 19,5 m
Rozpoczęcie budowy sierpień 2017
Ukończenie budowy 14 grudnia 2017 (oficjalne otwarcie)
Właściciel Nadleśnictwo Wałbrzych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry znajduje się punkt z opisem „Wieża widokowa na Borowej”
Ziemia50°43′22,31″N 16°18′16,04″E/50,722864 16,304456

Wieża widokowa na Borowej – stalowa ażurowa wieża widokowa, wybudowana w 2017 roku, oficjalnie otwarta 14 grudnia tego samego roku[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieża położona jest na szczycie Borowej (Góra Czarna) o wysokości 853 m n.p.m., najwyższym szczycie Gór Czarnych wchodzących w skład Gór Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych. Znajduje się ona na granicy Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju w województwie dolnośląskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2016 roku w ramach porozumienia nadleśnictwa Wałbrzych, miasta Wałbrzycha i Jedliny–Zdroju powstała koncepcja zagospodarowania Gór Wałbrzyskich, przewidująca zagospodarowanie najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych obiektów przyrodniczych i kulturowych dla potrzeb krajoznawstwa i turystyki pieszej. Projekt zakładał wyposażenie szlaków w kierunkowskazy, tablice informacyjne, stojaki rowerowe, ławki typu leśnego, wiaty oraz platformy widokowe na Jałowcu i nad kamieniołomem koło Małego Wołowca oraz wieżę widokową na Borowej[2]. Koszt budowy wieży wyniósł 1,2 miliona zł, z czego Wałbrzych przekazał na ten cel 450 tys. zł, starostwo powiatowe w Wałbrzychu 200 tys. zł, a resztę środków Jedlina-Zdrój, która jest inwestorem obiektu. Początkowo starostwo chciało przekazać na ten cel 300 tys. zł, następnie zmniejszyło dofinansowanie do 100 tysięcy, by później wycofać się z dofinansowania. Powodem miało być późniejsze przekazanie wieży Skarbowi Państwa (Lasom Państwowym), a nie gminie Jedlina-Zdrój. Ostatecznie jednak doszło w tej sprawie do kompromisu[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

16,5-metrowa wieża widokowa o konstrukcji stalowej, skręcanej, tworząca kształt hiperboloidy jednopowłokowej (zwężająca się w środku[4]) o przekroju szesnastokąta, w formie 32 słupów ustawionych pod kątem 68 stopni względem podstawy, słupy opisane na dwóch okręgach (po 16 słupów na okrąg, biegnących w dwóch kierunkach). Wejście na wieżę poprzez 90 schodów kręconych do stalowego trzonu. Podstawa i pomost widokowy (poziom 15,30 m) na planie szesnastokąta o średnicy 8 m, bariera tarasu posiada wysokość 1,5 metra. Poziom posadowienia wieży 853,30 m n.p.m. Planowany jest montaż lunet, dzięki którym będzie można lepiej podziwiać krajobraz, tablice z panoramami okolicy ułatwiające identyfikację widzianych miejsc oraz kamery monitoringu[5], docelowo montowane na maszcie wieńczącym wieżę (poziom 19,50 m).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Do wykonania konstrukcji wieży użyto 30 ton stali.
 • Na fundamenty zużyto aż 50 m³ betonu.
 • Do transportu materiałów wytyczono i zrobiono specjalnie nową drogę dojazdową.
 • 16 słupków tworzących konstrukcje wieży ma imitować drewno.
 • Pomimo że taras widokowy wystaje ponad koronę drzew, wieża jest widoczna tylko od strony Rybnicy Leśnej, (strony południowej).
 • Wieża wykorzystywana będzie przez nadleśnictwo Wałbrzych jako przeciwpożarowa wieża obserwacyjna.
 • Projekt wieży został 14 września 2018 nagrodzony przez Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa jako najlepszy projekt 2017 roku. Jej twórca  Zbigniew Mazij otrzymał tytuł inżyniera roku w kategorii projektant[6].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Polana szczytowa z wieżą i schronem
2
Detal konstrukcyjny
3
Widok na Ślężę z górnej platformy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Super User, Wieża widokowa na Borowej już otwarta, jedlinazdroj.eu [dostęp 2017-12-14] (pol.).
 2. Super User, Koncepcja zagospodarowania Gór Wałbrzyskich, www.jedlinazdroj.eu [dostęp 2017-11-26] (pol.).
 3. Starostwo całkowicie wycofuje się z finansowania budowy wieży na Borowej - Dziennik Wałbrzych, „Dziennik Wałbrzych”, 30 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-02] (pol.).
 4. Ciekawe miejsce: Borowa
 5. Artur Szałkowski, Jedlina-Zdrój: Budowa wieży widokowej na Borowej dobiega końca (ZDJĘCIA), „walbrzych.naszemiasto.pl”, 23 października 2017 [dostęp 2017-11-26] (pol.).
 6. Jedlina Zdrój, Projekt wieży widokowej nagrodzony! | Jedlina Zdrój, „Jedlina Zdrój” [dostęp 2018-09-22] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]