Wieżowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „drapacz chmur”. Zobacz też: inne znaczenie tego terminu.
Taipei 101, od 2004 do 2009 najwyższy budynek świata. Znajduje się w Tajpej na Tajwanie
Petronas Towers, najwyższe budynki świata w latach 1998-2004, najwyższe bliźniacze wieże świata.
Sears Tower w Chicago
Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, najwyższy na świecie budynek i najwyższa konstrukcja wzniesiona przez człowieka
Ryugyong Hotel w Pjongjangu w Korei Północnej, najwyższy na świecie niedokończony budynek, którego budowę przerwano
Zestawienie sylwetek najwyższych budynków świata

Wieżowiec (drapacz chmur) – bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra[1]. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.

Określenie drapacz chmur (pierwotnie był to termin żeglarski odnoszący się do wysokiego masztu lub żagla na żaglowcu) przylgnęło do wysokich budynków pod koniec XIX wieku jako wyraz publicznego zachwytu nad potężnymi konstrukcjami wznoszonymi w tamtych czasach w Chicago i Nowym Jorku. Formalnie wieżowce określono później w oparciu o wynalazki w dziedzinie inżynierii budowlanej dokonane w latach 80. XIX wieku, które umożliwiły budowę wysokich wielopiętrowych budowli. Według technicznej definicji, drapacz chmur bazował na stalowym szkielecie, jako przeciwieństwie konstrukcji wznoszonych przy użyciu technologii murarskich, które wyczerpały swoje możliwości w 1891 r., wraz z powstaniem Monadnock Building. Ratusz filadelfijski, powstały w 1901 r., do dziś pozostaje najwyższym budynkiem wzniesionym przy użyciu tej technologii. Rama stalowa, stopniowo udoskonalana, zwiększała swoje możliwości wspierania konstrukcji budynków, po wzniesieniu przy jej użyciu kilku obiektów w Chicago i Nowym Jorku rozwinęła się na tyle, by samodzielnie utrzymywać budynek. Obecnie jednak wiele najwyższych wieżowców powstaje w mniejszej lub większej części z żelbetu.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

W wieżowcach najczęściej znajdują się siedziby wielkich przedsiębiorstw (takich jak np. banki) lub korporacji, powierzchnie biurowe i użytkowe wynajmowane mniejszym firmom bądź instytucjom, obiekty usługowo-handlowe, mieszkalne, hotele, centra kongresowe, rozrywki i wiele innych. Budowa wieżowca pokazuje siłę przedsiębiorstwa i wpływa korzystnie na jego wizerunek. Często wieżowce służą jako punkty orientacyjne, niekiedy na wyższych piętrach znajdują się kawiarnie bądź restauracje oraz punkty widokowe. Oświetlone w nocy, są niejednokrotnie ozdobami miast.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Wynalazkami kluczowymi dla powstania nowoczesnych wieżowców były stal, szkło, żelbet, wydajne pompy wodne oraz windy. Przed nadejściem XIX wieku budynki wyższe niż 6-piętrowe należały do rzadkości. Wielka liczba schodów była niepraktyczna dla mieszkańców, problemy sprawiała też konieczność uzyskania odpowiedniego ciśnienia, niezbędnego do wyniesienia wody na wysokość większą niż 15 m. Mimo problemów sanitarnych, wysokie budynki mieszkalne powstawały w niektórych miejscach nawet w XVI wieku. Wczesnymi konstrukcjami były romańskie i gotyckie wieże mieszkalne w Bolonii lub zabudowa miasta Szibam w Jemenie. Przykładowo w Edynburgu (Szkocja) mur obronny wytyczał ściśle granice miasta. Z powodu ograniczonej powierzchni domy stały się wyższe, powszechnymi były 11-piętrowe, a zdarzały się nawet 14-piętrowe. Wiele z tych kamiennych budowli dotrwało do naszych czasów i można je zobaczyć na edynburskim Starym Mieście, zwłaszcza w pobliżu Royal Mile.

Flaxmill i rama stalowa[edytuj | edytuj kod]

Najstarszą konstrukcją wykorzystującą nowoczesną stalową ramę jest Flaxmill w Shrewsbury (Wielka Brytania). Wzniesiony w 1797 r., zwany jest dziadkiem wszystkich wieżowców. Przy jego budowie użyto ogniotrwałej kombinacji żeliwnych kolumn i belek umieszczonych w jego szkielecie. Udoskonalone formy tej konstrukcji pozwalały później wznosić nowoczesne wieżowce. Obecnie zabytek ten jest opuszczony i wymaga sporych nakładów, aby mógł dalej istnieć. 31 marca 2005 r. ogłoszono, że English Heritage kupi Flaxmill, by mógł odzyskać dawną świetność.

Szkielet Chicagowski[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym nowoczesnym wieżowcem był 10-piętrowy Home Insurance Building w Chicago, wybudowany w latach 1884-1885. Chociaż jego wysokość nie jest obecnie uważana za szczególnie imponującą, architekt, Major William Le Baron Jenney, opracował pierwszą ramę nośną. W budynku tym stalowa konstrukcja brała na siebie część ciężaru ścian, wcześniej musiały one same utrzymywać budynek. Wynalazek ten doprowadził do powstania sposobu wznoszenia znanego jako szkielet chicagowski. Od tej pory niebo stało przed budowniczymi otworem.

Wkład Wielkiej Brytanii[edytuj | edytuj kod]

Wielka Brytania również ma swój udział w początkowym okresie rozwoju wieżowców. Pierwszym obiektem na świecie, który można by uznać za wieżowiec, był ówcześnie największy hotel świata, Grand Midland Hotel, znany obecnie jako St. Pancras Chambers (Londyn), o wysokości 82 m, wzniesiony w 1873 r. Dwunastopiętrowy Shell Mex House, zbudowany w Londynie rok po ukończeniu Home Insurance Building, pobił nowojorską konstrukcję zarówno pod względem wysokości, jak i ilości pięter.

Zatrzymanie postępu w Europie[edytuj | edytuj kod]

Większość wczesnych wieżowców powstała pod koniec XIX wieku w już wcześniej gęsto zabudowanych rejonach Chicago, Londynu i Nowego Jorku. Londyńscy budowniczowie zostali jednak szybko ograniczeni niechęcią królowej Wiktorii do podobnych przedsięwzięć, tendencja ta utrzymała się, z małymi wyjątkami, do lat 50. XX wieku. Troska o estetykę i bezpieczeństwo pożarowe ograniczyła budowanie wieżowców w pierwszej połowie XX wieku również w kontynentalnej Europie. Także Polska ma swój wkład w rozwój wieżowców. W 1908 roku wybudowano w Warszawie mierzący 58 metrów budynek PAST (na początku należący do szwedzkiej firmy Cedergren). W momencie powstania był on najwyższym budynkiem Imperium Rosyjskiego oraz najwyższym budynkiem mieszkalnym w Europie. Od 1934 roku najwyższym budynkiem w Polsce, i jednym z wyższych w Europie, był warszawski wieżowiec Prudential o wysokości 66 metrów. Niewiele ustępował mu ukończony także w 1934 roku i zbudowany w Katowicach Drapacz Chmur o wysokości 62 metrów. Prudential do 1955 r. (wybudowania Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie) był najwyższym budynkiem Polski, oraz jednym z najwyższych w Europie. Pałac Kultury i Nauki w momencie otwarcia był drugim pod względem wysokości budynkiem Europy po Uniwersytecie Moskiewskim im. W. Łomonosowa.

Rywalizacja o najwyższy budynek[edytuj | edytuj kod]

Po wczesnym okresie rywalizacji z Chicago o wyższy budynek, Nowy Jork objął prowadzenie wraz z ukończeniem American Surety Building. Projektanci z Chicago, ograniczeni prawem pozwalającym wznosić obiekty co najwyżej 40-piętrowe, musieli ustąpić, na długo pozostawiając Nowemu Jorkowi zaszczyt posiadania najwyższego budynku na świecie. Nowojorscy przedsiębiorcy rozpoczęli około 1920 r. wewnętrzną rywalizację, wznosili coraz wyższe wieżowce, chcąc mieć dla siebie tytuł najwyższego budynku świata, kulminacja wyścigu nastąpiła na początku lat 30., kiedy to w odstępie nieco ponad roku ukończono 40 Wall Street, Chrysler Building oraz Empire State Building, kolejno odbierające sobie tytuł. Empire State Building pozostał najwyższym budynkiem świata przez 40 lat, stając się najbardziej znanym wieżowcem na Ziemi. Począwszy od lat 30., wieżowce zaczęto wznosić również w Ameryce Łacińskiej (São Paulo, Buenos Aires, Meksyk) i Azji (Szanghaj i Hongkong). Tuż po II wojnie światowej w ZSRR planowano wzniesienie ośmiu potężnych wieżowców, nazwanych Wieżami Stalina, ostatecznie powstało siedem z nich. Również reszta Europy zaczęła powoli przekonywać się do drapaczy chmur, poczynając od Hiszpanii w latach 50. Na przełomie lat 50. i 60. wieżowce zaczęły powstawać w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Oceanii (głównie Australia).

Nowy Jork, Hongkong, Tokio i Chicago[edytuj | edytuj kod]

Obecnie, mimo zniszczenia World Trade Center i stosunkowo powolnego tempa powstawania nowych budynków, żadne miasto na świecie nie posiada większej liczby ukończonych pojedynczych wolnostojących wieżowców o wysokości przekraczającej 152 m (500 stóp) niż Nowy Jork – jest ich tam 185[2].

Hongkong ma ich najwięcej[3] – 188, jeśliby uznać wieże wznoszące się ze wspólnej podstawy i te, które rozdzielają się na różne budynki dopiero po kilku piętrach jako oddzielne (Emporis liczy właśnie w ten sposób). Gdyby kompleksy wieżowców Hongkongu liczyć jako pojedyncze, w mieście znajdowałoby się ich 116. Liczba ta jednak ustawicznie się zwiększa, wiele znajduje się w fazie budowy w związku z przedłużającym się boomem budowlanym w tym mieście.

W Tokio pierwsze drapacze chmur pojawiły się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, kiedy ze względu na niepohamowaną migrację ludności ze wsi do miast i rozwój wielkich aglomeracji, zrewidowano prawo budowlane zabraniające wznoszenia budowli powyżej 31 metrów wysokości. Japońscy urbaniści, architekci i konstruktorzy zaufali obliczeniom komputera Hitac 5020 i przeforsowali konieczność wznoszenia takich wieżowców, które opierałyby się wszelakim drganiom skorupy ziemskiej. Dziś w Tokio znajduje się ponad 100 budynków, których wysokość przekracza 152 m, a w budowie jest kilkanaście kolejnych. Tokio ze względu na uwarunkowania historyczne i geograficzne, nie posiada jednego ścisłego centrum, dlatego drapacze chmur rozrzucone są niemal po całym obszarze metropolii tworząc niekiedy gęste skupiska wysokościowców wokół największych w mieście dworców kolejowych i centrów biznesowych, a niekiedy pojedynczo dominują nad niską zabudową mieszkaniową.

Panorama Chicago, miasta, w którym wymyślono wieżowce, nie mogła rosnąć, dopóki w 1960 r. nie rozluźniono przepisów prawa budowlanego, przez następne 15 lat powstało tam wiele wieżowców, z 442-metrowym Sears Tower na czele, obecnie znajduje się tam 87 budynków powyżej 152 m[4]. Chicago przeżywa obecnie ogromny boom inwestycyjny, który zapewne wyraźnie zaznaczy się w już teraz imponującej panoramie miasta. Od 2000 r. wzniesiono tam co najmniej 40 budynków o 50 lub więcej piętrach.

Panoramy Chicago, Hongkongu i Nowego Jorku są uważane przez niektórych za wielką trójkę panoram miejskich świata.

Nowy Jork z platformy widokowej Rockefeller Center

Chronologiczna lista najwyższych wieżowców[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Lokalizacja – miasto Lokalizacja – kraj Wysokość Liczba kondygnacji Lata z mianem najwyższego budynku na świecie
City Hall (Filadelfia) Filadelfia USA 167,0 m 10 1901-1908
Singer Building Nowy Jork USA 187,0 m 47 1908-1909
Metropolitan Life Insurance Company Tower Nowy Jork USA 213,0 m 50 1909-1913
Woolworth Building Nowy Jork USA 241,0 m 57 1913-1930
40 Wall Street Nowy Jork USA 282,5 m 70 od kwietnia do maja 1930 roku
Chrysler Building Nowy Jork USA 318,9 m 77 1930-1931
Empire State Building Nowy Jork USA 443,2 m 102 1931-1972
World Trade Center Nowy Jork USA 526,3 m 110 1972-1973
Sears Tower Chicago USA 527,3 m 110 1973-1998
Petronas Towers Kuala Lumpur Malezja 452,0 m 88 1998-2004
Taipei 101 Tajpej Tajwan 509,0 m 101 2004-2009
Burdż Chalifa Dubaj ZEA 828 m 206 2009-obecnie

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Emporis, www.emporis.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. New York City | Buildings | EMPORIS, www.emporis.com [dostęp 2017-11-27].
  3. Hong Kong | Buildings | EMPORIS, www.emporis.com [dostęp 2017-11-27].
  4. Chicago | Buildings | EMPORIS, www.emporis.com [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]