Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Poznaniu
Ilustracja
Widok od strony ul. Zwierzynieckiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Styl architektoniczny

modernizm

Architekt

Aleksandra Hubert

Rozpoczęcie budowy

1963

Ukończenie budowy

1967

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Poznaniu”
Ziemia52°24′31,5″N 16°54′28,0″E/52,408750 16,907778
Fragment elewacji

Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Poznaniumodernistyczny wieżowiec, położony w Poznaniu, u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Gajowej na Jeżycach. Sąsiaduje z zabytkową zajezdnią tramwajową przy ul. Gajowej, Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny, Starym ZOO, a także przedwojennym konsulatem Niemieckim.

Budynek powstał w latach 1963-1967, a zaprojektowała go Aleksandra Hubert, w zgodzie z modernistycznymi tendencjami lecorbusierowskimi – powstał w konstrukcji szkieletowej, wsparty na filarach w parterze, w kontraście do otaczającej go, niższej, przede wszystkim historyzującej i secesyjnej, zabudowy jeżyckiej (głównie kamienice). Ma rzut nieforemnego ośmioboku. Nawiązuje do wieżowca Grattacielo Pirelli w Mediolanie, którego współprojektantem był Pier Luigi Nervi i tym samym jest jednym z dwóch poznańskich odwołań do dokonań tego architekta (oprócz Hali Arena). Z uwagi na przeznaczenie obiektu, punktowiec wyłożony jest na elewacji płytkami ceramicznymi.

Obecnie budynek mieści biura. Został niedbale odnowiony – m.in. płytki ceramiczne pomalowano farbą elewacyjną.

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Dojazd zapewnia tramwaj linii 2 do przystanku Stare ZOO.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]