Wieczny szach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif W tym artykule użyto notacji algebraicznej w celu opisania szachowych posunięć.

Wieczny szach – szczególny przypadek remisowego zakończenia partii szachów przez powtórzenie ruchów. Polega na tym, że jeden z graczy wymusza powtarzanie ruchów, szachując króla przeciwnika.

Wieczny szach występuje również w innych grach spokrewnionych z szachami, chociaż reguły mogą się znacznie różnić, np. w shōgi wieczny szach jest zabroniony.

W pozycji na diagramie białe mają przewagę skoczka i piona, teoretycznie wystarczającą do wygrania partii. Co więcej, czarny król jest w opałach. Białe grożą matem w następnym posunięciu: H:g7 mat. Również Hc8+ prowadzi do mata (po jedynej odpowiedzi czarnych He8 nastąpi H:e8 mat).

Mimo że ruch przypada na czarne, nie mogą one jednocześnie obronić dwóch pól g7 i c8 ani zasłonić króla. Partia jednak zakończy się remisem, ponieważ czarny hetman, szachując króla na przemian z pól e1 i e2, nie wypuści go z narożnika. Biały król ma do dyspozycji cztery pola: h1, h2, g1, g2, jednak pola f1 i f2 są szachowane przez hetmana. Białe nie są w stanie przeszkodzić czarnemu hetmanowi w wiecznym szachu.

abcdefgh
8
Chessboard480.svg
h8 black king
a7 black pawn
c7 black pawn
g7 black pawn
h7 black pawn
b6 black pawn
a5 white pawn
h5 white knight
g4 white queen
b3 white pawn
f3 white pawn
g3 white pawn
h3 white pawn
c2 white pawn
e2 black queen
h1 white king
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Wieczny szach przy ruchu czarnych

Wściekła wieża[edytuj | edytuj kod]

Drugi diagram ilustruje znany motyw, zwany wściekłą wieżą. Czarne mają dużą przewagę materialną, ale ze względu na niefortunne ustawienie swoich wież, nie mogą osiągnąć zwycięstwa. Biała wieża samobójczo atakuje czarnego króla Wb7+!. W rzeczywistości jest nietykalna – jeśli czarny król zabije wieżę K:b7?, biały znajdzie się w pacie, co natychmiast kończy grę remisem. Nie da się też uciec od wieży. Na Ka6 białe odpowiedzą Wb6+!, na Ka8Wb8+!. Czarny król może jedynie przemieszczać się w górę i w dół w skrajnej kolumnie, prześladowany przez wieżę, a pozostałe czarne bierki mogą tylko biernie się temu przyglądać.

abcdefgh
8
Chessboard480.svg
a7 black king
d5 black pawn
g5 black rook
d4 white pawn
e4 black rook
b3 white rook
h3 white king
h2 white pawn
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Wściekła wieża

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]