Wiedźma Hazel (postać Disneya)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy postaci z komiksów o Kaczorze Donaldzie. Zobacz też: Wiedźma Hazel (postać ze Zwariowanych Melodii).

Wiedźma Hazel (ang. Witch Hazel, od nazwy oczaru; w piśmie Donald i spółka 3 nazwana Wiedźma Mim, Baba-Gaja, Wiedźma Wim) – postać The Walt Disney Company stworzona w 1952 roku przez Ralpha Wrighta. Jest to czarownica, należąca do uniwersum Kaczora Donalda i Myszki Miki.

W 1952 roku został stworzony film animowany z Kaczorem Donaldem pt. "Trick or treat". W filmie tym Hyzio, Dyzio i Zyzio w Halloween przychodzą do Donalda z prośbą o cukierki. Ten zamiast łakoci daje im jednak petardy. Zauważyła to Hazel, która nie mogła puścić tego płazem Donaldowi. Za pomocą mikstury zaczarowuje stopy Donalda. W tym samym roku powstał 32-stronnicowy komiks Carla Barksa o tym samym tytule, który jest adaptacją filmu. Historyjka początkowo była ocenzurowana – w pierwszych publikacjach, m.in. w USA i Australii wycięto łącznie 10 stron.

W późniejszych publikacjach komiksowych Hazel wykorzystywana była w przeróżnych celach, była m.in. "wtyką" Sknerusa McKwacza w świat czarownic, konkurentką Diodaka, walczyła z Magiką De Czar, przekonywała także Goofiego o istnieniu czarów.

Wiedźma Hazel ma dwóch pomocników: miotłę Beelzabuba i trolla Smorgasborda.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]