Przejdź do zawartości

Wiedźmin (seria gier komputerowych)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiedźmin
Ilustracja
Logo gry Wiedźmin 3: Dziki Gon
Producenci

CD Projekt Red

Wydawcy

cdp.pl

Dystrybutorzy

Atari, Bandai Namco Games, Warner Bros. Interactive Entertainment

Pierwsza gra serii

Wiedźmin (2007)

Ostatnia gra serii

Gwint: Wiedźmińska gra karciana (2018)

Platformy

Microsoft Windows, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 4, Android, iOS, macOS, Linux, Nintendo Switch

Wiedźmin – seria gier komputerowych i mobilnych stworzona przez studio CD Projekt Red na motywach Sagi o wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Składa się z trzech gier głównych, kilku spin-offów oraz komiksów. Chociaż Sapkowski chwalił scenarzystów i napisaną przez nich fabułę gier, stwierdził, że są niezależnymi utworami zrealizowanymi na podstawie jego twórczości, przedstawione w nich wydarzenia są niekanoniczne i nie stanowią ciągu dalszego jego pięcioksięgu, a w przypadku ewentualnej kontynuacji sagi nie będzie brał ich pod uwagę[1].

Trzy główne gry uznawane są za trylogię poświęconą Geraltowi z Rivii. Akcja pierwszej z nich rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z książki Pani Jeziora, a punktem wyjścia dla całej opowieści jest powrót Geralta z Wyspy Jabłoni, niepamiętającego jednak niczego, co stało się przed jego oprzytomnieniem[2]. Przez następne miesiące stara się odzyskać pamięć, przy okazji angażując się w różne rodzaje aktywności, które wpłyną na przyszłość kontynentu. Podobnie jak w Sadze o wiedźminie, w grach komputerowych ważnymi motywami są rasizm i ksenofobia wobec „nieludzi”, zmuszanych do mieszkania w gettach, polityka oraz negatywny stosunek do magów i magii, przede wszystkim ze strony fanatyków religijnych[3].

Lista gier

[edytuj | edytuj kod]
Gra Windows macOS Linux PS4 X360 XONE AND iOS WWW MOB
Wiedźmin (2007) T T N N N N N N N N
Wiedźmin: Krwawy szlak (2007) N N N N N N N N N T
Wiedźmin: Versus (2008) T T T N N N N N T N
Wiedźmin 2: Zabójcy królów (2011) T T T N T N N N N N
The Witcher Battle Arena (2014) N N N N N N T T N N
Wiedźmin: Gra przygodowa (2014) T N N N N N T T N N
Wiedźmin 3: Dziki Gon (2015) T N N T N T N N N N
Gwint: Wiedźmińska gra karciana[a] (2018) T N N N N N T T N N
Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści (2018) T N N T T N T T N N

Główna seria

[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin (2007)

[edytuj | edytuj kod]
Logo gry

Pierwszym polskim studiem, które zamierzało stworzyć komputerową wersję uniwersum Sapkowskiego, było Metropolis Software. Wiedźmin autorstwa tego studia miał zostać wydany w 1997 roku i być przygodową grą akcji, jednak prace nad grą zostały ostatecznie anulowane, ponieważ autorzy obawiali się, że będzie ona miała niską popularność za granicą[4].

Po niepowodzeniu Metropolis prace nad grą rozpoczęło studio CD Projekt Red. 10 lipca 2002 w Internecie pojawiły się pierwsze pogłoski na temat Wiedźmina, według których miał być on grą akcji z elementami gry fabularnej. Nacisk w niej miał zostać położony na fabułę i widowiskową walkę. Początkowo za tworzenie gry i scenariusz byli odpowiedzialni Jacek Komuda i Maciej Jurewicz[5]. Planowano, że gra będzie działać na silniku autorskim, a świat gry zostanie przedstawiony w widoku izometrycznym[6]. Koncepcje dotyczące gry i scenariusz często były zmieniane[7][4]. Zmieniał się również skład osobowy studia. Głównym projektantem gry został Michał Madej, a głównym autorem scenariusza – Artur Ganszyniec[8]. Wizerunek Geralta stworzył rysownik Przemysław Truściński[9]. Twórcą filmu wprowadzającego do Wiedźmina został Tomasz Bagiński[10]. Ogółem budżet gry wyniósł 19,1 miliona złotych[11].

Gra zadebiutowała na komputerach osobistych pod koniec października 2007 i spotkała się z pozytywnym przyjęciem krytyków – zarówno północnoamerykańskich, jak i europejskich. Światowym wydawcą gry zostało Atari[12], z kolei w Polsce wydana została przez firmę-matkę, CD Projekt. We wrześniu 2008 ukazała się Edycja rozszerzona, zawierająca m.in. dodatkowe przygody[13]. Na jesień 2009 roku planowano wersję konsolową, Wiedźmin: Powrót Białego Wilka, produkcję jednak anulowano wiosną 2009[14].

Wiedźmin 2: Zabójcy królów (2011)

[edytuj | edytuj kod]

Produkcja Wiedźmina 2 rozpoczęła się zaraz po zakończeniu prac nad pierwszą częścią[15]. Przy jego tworzeniu brała udział inna ekipa niż podczas prac nad pierwowzorem. Ze starego składu tworzącego pierwszą część serii pozostało około 50 osób, co było spowodowane po części zwolnieniami zaistniałymi po przerwaniu prac nad Powrotem Białego Wilka[16]. Gra ukazała się na rynku w maju 2011 na komputerach osobistych. W Polsce gra ponownie wydana została przez CD Projekt, Atari dystrybuowało ją jednak jedynie w Ameryce Północnej, podczas gdy w Europie – Bandai Namco Games. Gra dostępna była również w dystrybucji cyfrowej, m.in. za pośrednictwem platform Steam i Good Old Games. W kwietniu 2012 tytuł doczekał się edycji rozszerzonej, zawierającej usprawnienia graficzne i dodatkową zawartość, która wydana została również na konsoli Xbox 360[17].

Wiedźmin 3: Dziki Gon (2015)

[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia odsłona trylogii poświęconej Geraltowi, która trafiła na rynek w maju 2015[18]. Jej akcja rozgrywa się pół roku po finale Zabójców królów podczas kolejnej wojny Cesarstwa Nilfgaardu z Królestwami Północy i koncentruje się na poszukiwaniach Cirilli, przybranej córki Geralta, ściganej przez Dziki Gon. Gra wprowadza niewystępujące wcześniej w grach postaci znane z Sagi o wiedźminie, w tym m.in. Yennefer z Vengerbergu, Cirillę, Myszowora i Crach en Craite. W odróżnieniu od poprzednich części, oferuje otwarty świat, podzielony na kilka większych stref – Biały Sad, Velen (w tym Oxenfurt i Novigrad), wyspy Skellige i Kaer Morhen. Jako jedyna odsłona doczekała się płatnych rozszerzeń fabularnychSerca z kamienia (październik 2015[19]) oraz Krew i wino (maj 2016[20]), które rozbudowywały podstawową wersję gry o ponad trzydzieści godzin dodatkowej zawartości, zaś drugi z nich dodawał kolejną rozległą lokację – księstwo Toussaint[20].

Pozostałe

[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin: Krwawy szlak (2007)

[edytuj | edytuj kod]

Wydana 1 października 2007 gra mobilna osadzona w uniwersum wykreowanym przez CD Projekt Red, stworzona przez MNI S.A. i łącząca w sobie elementy dwuipółwymiarowej platformówki z grą fabularną. Gracz kieruje w niej młodym Geraltem, który niedawno ukończył Próbę Traw i został pełnoprawnym wiedźminem. Oferowała ona możliwość stoczenia walk z jedenastoma potworami z komputerowego Wiedźmina, używania wiedźmińskich znaków, warzenia eliksirów oraz trzy tryby rozgrywki: „Historia”, „Przygoda” i „Arena”. Podzielona była na 12 poziomów i cztery duże lokacje[21][22].

Wiedźmin: Versus (2008)

[edytuj | edytuj kod]

22 sierpnia 2008[23] opublikowana została gra przeglądarkowa Wiedźmin: Versus opracowana przez studio one2tribe. Gracz zdobywał w niej doświadczenie poprzez walkę wzorowaną na oryginalnym Wiedźminie i wykonywaniu misji, kierując jedną z trzech postaci: wiedźminem, czarodziejką lub przerazą. Gra oferowała również możliwość starcia się z innymi graczami. W marcu 2011 wydana została na urządzenia z systemem iOS[24]. Pod koniec maja 2012, po zakończeniu współpracy pomiędzy CD Projekt Red a one2tribe, gra przestała funkcjonować[23].

Wiedźmin: Gra przygodowa (2014)

[edytuj | edytuj kod]

Komputerowa wersja gry planszowej zaprojektowanej przez Ignacego Trzewiczka, przeznaczona na urządzenia mobilne i komputery, opracowana przez CD Projekt Red i studio Can Explode. Gracz wciela się w jedną z czterech postaci – Geralta, Triss Merigold, Jaskra lub Yarpena Zigrina – i rozgrywa scenariusze przygód, starając się wygrać z pozostałymi graczami. Gra oferuje możliwość rozgrywki z postaciami sterowanymi przez komputer lub z innymi osobami – zarówno poprzez Internet, jak i w trybie „gorącego krzesła”[25].

The Witcher Battle Arena (2015)

[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczona na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS gra z gatunku multiplayer online battle arena, wydana w systemie free-to-play. Osadzona w uniwersum gier z serii Wiedźmin, pozwala toczyć pojedynki znanymi z niego postaciami[26].

Gwint: Wiedźmińska gra karciana (2018)

[edytuj | edytuj kod]

Samodzielna gra komputerowa inspirowana grą karcianą gwint, opracowana na potrzeby Dzikiego Gonu jako dodatkowa minigra. Pierwsze doniesienia o niej pojawiły się na początku czerwca 2016[27], a oficjalnie potwierdzona i zapowiedziana została 13 czerwca podczas targów Electronic Entertainment Expo[28]. Wydana została na platformach Microsoft Windows (2018), PlayStation 4 (2018), Xbox One (2018), iOS (2019) oraz Android (2020)[29]. W 2019 roku CD Projekt Red, studio odpowiedzialne za grę, postanowiło zrezygnować ze wsparcia dla Gwinta na konsole PlayStation 4 i Xbox One[30]. Gra różni się od gwinta, w którego można było zagrać w Dzikim Gonie. Zmienione zostały oprawa wizualna i muzyczna, a karty są animowane i udźwiękowione. Gra oparta jest na modelu free-to-play z opcjonalnymi mikropłatnościami. Produkcja doczekała się 7 rozszerzeń, zatytułowanych: Krwawa klątwa, Novigrad, Żelazna wola, Kupcy Ofiru, Pan Lusterko, Wiedźmini oraz Cena władzy, który był zestawem podzielonym na trzy mniejsze dodatki: Dawno temu na stosie, Przewrót na Thanedd i Żniwa cierpienia[31]. Planowany był, jako samodzielna kampania dla jednego gracza, dodatek Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści, jednak ostatecznie wydany został jako samodzielna gra[32].

Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści (2018)

[edytuj | edytuj kod]

Gra łącząca elementy gry w gwinta i kampanii fabularnej, w której gracz, jako królowa Meve, toczy potyczki z Nilfgaardem. Została wydana na platformach Microsoft Windows (2018), PlayStation 4 (2018), Xbox One (2018), Nintendo Switch (2020), iOS (2020) i Android (2021)[32].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]
Średnia ocen z recenzji
Stan z 14 czerwca 2016.
Gra GameRankings Metacritic
Wiedźmin: Edycja rozszerzona 86%[33] 86/100[34]
Wiedźmin 2: Zabójcy królów PC: 88/100[35]
X360: 87/100[36]
PC: 88%[37]
X360: 87%[38]
Wiedźmin 3: Dziki Gon PC: 92,11%[42]
XONE: 90,70%[43]
PS4: 92,23%[44]
PC: 93/100[39]
XONE: 91/100[40]
PS4: 92/100[41]
Wiedźmin: Versus iOS: 60%[46] iOS: 56/100[45]
The Witcher: Battle Arena iOS: 62,22%[48] iOS: 63/100[47]
Wiedźmin: Gra przygodowa PC: 67,6%[49]
iOS: 67,6%[50]
PC: 68/100[51]
iOS: 65/100[52]

Gry składające się na trylogię zostały przyjęte bardzo pozytywnie ze strony krytyków, na wszystkich platformach docelowych zbierając wysoką średnią ocen, nie spadającą poniżej 86%.

Do lutego 2015 dwie pierwsze części gry sprzedały się w ponad ośmiu milionach egzemplarzy na całym świecie[53]. Podsumowując rok 2016 CD Projekt zdradził, że na świecie sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy wszystkich trzech części, z czego ponad połowa przypada na Dziki Gon[54]. W marcu 2016, po zdobyciu 250. tytułu gry roku i zdeklasowaniu poprzedniego rekordzisty – The Last of UsDziki Gon stał się najbardziej utytułowaną grą komputerową w historii[55].

Na podstawie gier zrealizowanych zostało kilka komiksów. Pierwszy z nich, Wiedźmin: Racja stanu, inspirowany oprawią wizualną Wiedźmina 2: Zabójców królów, wydany został nakładem wydawnictwa Egmont w 2011 roku[56], a rok później, pod tytułem The Witcher 2 Interactive Comic Book, trafił na urządzenia mobilne jako interaktywny komiks. W późniejszym czasie CD Projekt Red nawiązał współpracę z amerykańskim wydawnictwem Dark Horse Comics. W październiku 2014 ukazał się pierwszy numer pięciozeszytowego komiksu Wiedźmin: Dom ze szkła[57], w Polsce wydanego przez wydawnictwo Egmont[58] i dostępnego również w formie słuchowiska[59]. Od kwietnia do sierpnia 2015 wydawany był komiks Wiedźmin: Dzieci lisicy, zrealizowany na podstawie fragmentu powieści Sezon burz[60]. We współpracy z wydawnictwem Dark Horse wydano również komiksy Wiedźmin: Jak zabijać potwory (2015)[61] i Wiedźmin: Rachunek sumienia[62] oraz publikację Wiedźmin: Kompendium o świecie gier, w Polsce wydaną przez Agorę[63].

 1. Wsparcie dla PlayStation 4 i Xbox One wycofano w 2019 roku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Tylko u nas: Andrzej Sapkowski nie uznaje gier z serii Wiedźmin za kanoniczną kontynuację swoich dzieł. gram.pl, 2012-02-10. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 2. Borys Zajączkowski: Wiedźmin (The Witcher) PC – Recenzja gry. Gry-Online, 2007-10-26. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 3. Marcin Batylda: Wiedźmin: Kompendium o świecie gier. Warszawa: Agora SA, 2015, s. 39. ISBN 978-83-268-2219-3.
 4. a b Biuro Gier Zaginionych: Polskie Akta. „CD-Action”. 05/2011, s. 99. Wrocław: Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 5. Wiedźmin z CD Projektu?. Gry-Online, 2002-07-10. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 6. Jak będzie wyglądała gra „Wiedźmin”?. Gry-Online, 2002-10-22. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 7. Aleksander Olszewski, Daniel Bartosik, Maciej Kuc. Temat numeru – Wiedźmin. „CD-Action”. 4/2007, s. 39. Wrocław: Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 8. The Witcher – Credits. [w:] Allgame [on-line]. Rovi. [dostęp 2016-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-15)]. (ang.).
 9. Aleksander Olszewski, Daniel Bartosik, Maciej Kuc. Temat numeru – Wiedźmin. „CD-Action”. 4/2007, s. 44. Wrocław: Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 10. Wywiad z Tomkiem Bagińskim. „CD-Action”. 10/2006, s. 115. Wrocław: Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 11. Łukasz Malik: W Wiedźmina zagramy latem, budżet produkcji: 19,1 mln złotych. Gry-Online, 2007-02-08. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 12. Wiedźmin: Edycja Rozszerzona[PC]. Gry-Online. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 13. Daniel Bartosik. Recenzje – Wiedźmin: Edycja Rozszerzona. „CD-Action”. 10/2008, s. 100. Wrocław: Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 14. Szymon Liebert: Zamieszanie wokół konsolowego Wiedźmina [news uaktualniony]. Gry-Online, 2009-04-29. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 15. Wiedźmin 2 – Pamiętnik developera 0. WIrtualna Polska. [dostęp 2016-06-14].
 16. Wiedźmin 2 – oficjalne FAQ. Gry-Online. [dostęp 2016-06-14].
 17. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów – Edycja Rozszerzona [XBOX 360]. Gry-Online. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 18. Wiedźmin 3: Dziki Gon – premiera przełożona na 19 maja. Eurogamer.pl.
 19. Wiedźmin 3: Serca z Kamienia (PC). Gry-Online. [dostęp 2016-06-14].
 20. a b Bartosz Woldański: Wiedźmin 3: Krew i wino – premiera 31 maja. Są pierwsze materiały wideo. IGN, 2016-05-10. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 21. Wiedźmin: Krwawy Szlak na telefony komórkowe już 1 października!. Gram.pl, 2007-09-25. [dostęp 2016-06-14].
 22. Wiedźmin: Krwawy Szlak – premiera na komórki. Gry-Online, 2007-10-01. [dostęp 2011-08-27]. (pol.).
 23. a b Wiedźmin: Versus, The Witcher: Versus (PC) – Encyklopedia Gier. Gry-Online. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 24. Karol Jaskuła: The Witcher: Versus dostępny na iPhone. GameStar, 2011-03-27. [dostęp 2022-03-10].
 25. Wiedźmin: Gra przygodowa. cdp.pl. [dostęp 2016-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-03)]. (pol.).
 26. The Witcher Battle Arena [Android]. Gry-Online. [dostęp 2016-06-14].
 27. Aleksander „Cross” Borszowski: Gwint – Wyciekło logo samodzielnej wersji wiedźmińskiej karcianki. cdaction.pl, 2016-06-08. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 28. Aleksander „Cross” Borszowski: Gwint – Niby-wiedźmiński trailer i zapisy do bety [WIDEO]. cdaction.pl, 2016-06-13. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 29. Gwint: Wiedźmińska gra karciana, Gwent: The Witcher Card Game PC, PS4, XONE, iOS, AND | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2020-07-31] (pol.).
 30. [AKTUALIZACJA] Ważne informacje na temat przyszłości GWINTA na konsolach [online], GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana [dostęp 2020-07-31] (pol.).
 31. DLC i dodatki do Gwint: Wiedźmińska gra karciana (PC) | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2020-07-31] (pol.).
 32. a b Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści, Thronebreaker: The Witcher Tales [online], Gry-Online [dostęp 2022-09-18].
 33. The Witcher: Enhanced Edition for PC. GameRankings. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 34. The Witcher: Enhanced Edition for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-04-18]. (ang.).
 35. The Witcher 2: Assassins of Kings. gamerankings.com. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 36. The Witcher 2: Assassins of Kings for Xbox 360. Metacritic. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 37. The Witcher 2: Assassins of Kings. metacritic.com. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 38. The Witcher 2: Assassins of Kings for Xbox 360. GameRankings. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 39. The Witcher 3: Wild Hunt for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-06-14].
 40. The Witcher 3: Wild Hunt for Xbox One Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-06-14].
 41. The Witcher 3: Wild Hunt PlayStation 4. Metacritic. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 42. The Witcher 3: Wild Hunt for PC. GameRankings. [dostęp 2016-06-14].
 43. The Witcher 3: Wild Hunt for Xbox One. GameRankings. [dostęp 2016-06-14].
 44. The Witcher 3: Wild Hunt for PlayStation 4 Reviews. GameRankings. [dostęp 2016-06-14].
 45. The Witcher 3: Versus for iOS Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-06-14].
 46. The Witcher: Versus for iOS. GameRankings. [dostęp 2016-06-14].
 47. The Witcher 3: Battle Arena for iOS Reviews. Metacritic. [dostęp 2016-06-14].
 48. The Witcher: Battle Arena for iOS. GameRankings. [dostęp 2016-06-14].
 49. The Witcher Adventure Game for PC. GameRankings. [dostęp 2016-06-14].
 50. The Witcher Adventure Game for iOS. GameRankings. [dostęp 2016-06-14].
 51. The Witcher Adventure Game for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2020-09-15].
 52. The Witcher Adventure Game for iOS Reviews. Metacritic. [dostęp 2020-09-15].
 53. CD Projekt sprzedał osiem milionów pierwszej i drugiej części Wiedźmina. bankier.pl. [dostęp 2016-06-14].
 54. Arkadiusz Przybysz: CD Projekt ogłasza wyniki. „To był rok Wiedźmina 3”. wyborcza.biz, 2016-03-10. [dostęp 2016-06-14].
 55. Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobywcą największej liczby nagród w historii. Gry-Online, 2016-03-17. [dostęp 2016-06-14]. (pol.).
 56. Konrad Hildebrand: Wiedźmin: Racja stanu – wiedźmiński komiks w kwietniu trafi do kiosków. Polygamia.pl, 2011-03-07. [dostęp 2016-06-14].
 57. The Witcher Volume 1. Dark Horse Comics. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 58. Wiedźmin (Egmont) – 1 – Dom ze szkła. Gildia Komiksu. [dostęp 2016-06-14].
 59. Michał Czubak: Słuchowisko na podstawie komiksu „Wiedźmin: Dom ze Szkła”. Posłuchaj fragmentu. naEkranie.pl, 2014-09-18. [dostęp 2016-06-14].
 60. Krzysztof Pielaszek: Wiedźmin: Dzieci lisicy – recenzja. IGN Polska, 2016-06-14. [dostęp 2016-06-14].
 61. The Witcher: Killing Monsters by Paul Tobin. goodreads. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 62. The Witcher: Matters of Conscience by Michał Gawek. goodreads. [dostęp 2016-06-14]. (ang.).
 63. Wojciech Kulik: Wiedźmin. Kompendium: metoda na nadrobienie fabularnych zaległości. Benchmark.pl, 2015-04-23. [dostęp 2016-06-14].