Wiedźmy (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiedźmy
The Witches
Autor Roald Dahl
Tematyka fantasy
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1983
Wydawca Jonathan Cape
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1997
Wydawca PRIMA
Przekład Tomasz Wyżyński

Wiedźmy (lub Czarownice, ang. The Witches) – powieść autorstwa Roalda Dahla ilustrowana przez Quentina Blake'a, pierwszy raz wydana w Londynie w 1983 roku przez brytyjskie wydawnictwo Jonathan Cape.

Książka opowiada o przygodach chłopca-sieroty i jego babci mieszkającej w Norwegii, która opowiada mu o wiedźmach i ich rozpoznawaniu. Gdy babcia zaczyna chorować, lekarze każą jej wyjechać na wakacje, żeby wypoczęła. Na wakacjach w hotelu, w którym się zatrzymują, organizowane jest doroczne zebranie wiedźm z całego świata, które nienawidzą dzieci i chcą je zniszczyć, zamieniając w myszy za pomocą tajemnego, magicznego przepisu.

Inspiracją autora było jego własne dzieciństwo. Babcia Roalda Dahla i jego rodzice byli Norwegami, a wiele szczegółów było opartych na jego własnych doświadczeniach. Postać głównego bohatera była wzorowana na matce autora.

Książka została uhonorowana nagrodą The Whitbread Award.

W Polsce została wydana pod tytułem „Czarownice” w roku 1997 przez wydawnictwo PRIMA (tłum. Tomasz Wyżyński, ​ISBN 83-7129-426-3​), a pod tytułem „Wiedźmy” w 2003 przez wydawnictwo „Zysk i S-ka” (tłum. Jerzy Łoziński, ​ISBN 83-7298-294-5​) i w 2017 przez wydawnictwo „Znak emotikon” (tłum. Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk, ​ISBN 978-83-240-4013-1​).

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

  • Wiedźmy – film brytyjski z 1990 roku (reż. Nicolas Roeg)
  • Wiedźmy – film amerykański z 2020 roku (reż. Robert Zemeckis)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]