Wielka, większa i największa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy książki. Zobacz też: film.
Wielka, większa i największa
Autor Jerzy Broszkiewicz
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data wydania 1960

Wielka, większa i największapowieść młodzieżowa autorstwa Jerzego Broszkiewicza, wydana w 1960 r. przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. W PRL-u powieść była lekturą dla klasy 5-6. Powieść została zekranizowana w 1963 r.

Bohaterowie tej książki (Ika i Groszek) występują także w innej powieści Broszkiewicza - Długi deszczowy tydzień.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie, para ponadprzeciętnie inteligentnych nastolatków, Ika (skrót od Irka) i Groszek przeżywają trzy przygody, podczas których wykazują się pomysłowością, odwagą i współczuciem. We wszystkich przygodach ich przewodnikiem jest mówiący samochód marki Opel Kapitän.

Ika i Groszek słuchają w radiu komunikatu o zaginięciu małego chłopca. Niespodziewanie zostają poproszeni o pomoc w jego odnalezieniu przez maszyny do tej pory bezwolnie służące ludziom. Ich głównym pomocnikiem jest stary samochód niszczejący na podwórku. Opel Kapitan jest samochodem niezwykłym, prowadzi się sam, mówi i pomaga dzieciom. Chłopiec, jak się okazuje, został porwany przez groźnych przestępców. Młodzi detektywi z pomocą mechanicznych przyjaciół uwalniają chłopca i doprowadzają do schwytania porywaczy.

Wkrótce okazuje się, że pomoc pary przyjaciół jest ponownie potrzebna. Kapitan zabiera ich na lotnisko, gdzie wsiadają do samolotu lecącego w kierunku Afryki. Stary Jak podobnie jak Opel umie porozumieć się z dziećmi, a mają razem odnaleźć zaginioną załogę samolotu Daglas 125, który rozbił się nad Saharą. Zaginionej załodze grozi śmierć jeśli pomoc nie przyjdzie szybko, na szczęście Ika i Groszek, mający do pomocy inteligentne maszyny, odnajdują rozbitków.

Trzecia przygoda jest rzeczywiście największa. Tym razem młodzi przyjaciele zostają wyznaczeni na przedstawicieli całej planety Ziemia. Zabrani statkiem międzygalaktycznym na planetę Vega, muszą udowodnić jej mieszkańcom, że nie wszyscy Ziemianie mają skłonności militarne, a zaobserwowane przez nich eksplozje jądrowe nie skreślają cywilizacji ziemskiej jako zdolnej do kontaktów z innymi cywilizacjami.