Przejdź do zawartości

Wielka Desztna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Panorama z Wielkiej Desztny w kierunku południowo-wschodnim
Wielka Desztna
Velká Deštná
Ilustracja
Wielka Desztna
Państwo

 Czechy

Położenie

Deštné v Orlických horách

Pasmo

Góry Orlickie, Sudety

Wysokość

1115 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wielka Desztna”
Ziemia50°18′07″N 16°23′52″E/50,301944 16,397778
Na szczycie wzniesienia

Wielka Desztna (czes. Velká Deštná, niem. Deschneyer Großkoppe, 1115 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Sudetów Środkowych, w środkowo-wschodniej części Gór Orlickich w Czechach. W przeszłości Wielka Desztna nazywana była Siedmiogrodzką Górą.

Szczyt znajduje się około 3,6 km na południe od polskiej miejscowości Zieleniec, będącej formalnie częścią Dusznik-Zdroju, na zachód od doliny Dzikiej Orlicy[1].

Jest to szczyt o obszernym kopulastym wierzchołku i stromych zboczach. Na szczycie częściowo porośniętym młodym lasem znajdowała się wieża triangulacyjna, niżej bufet i wiata turystyczna. Szczyt był w przeszłości dobrym punktem widokowym, z którego rozciągała się pełna panorama na okoliczne szczyty i doliny Gór Orlickich i Bystrzyckich[2]. 26 października 2019 na szczycie oddano do użytku nową wieżę widokową, dzięki której ponownie można oglądać sąsiednie pasma górskie[3].

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

U podnóża szczytu w kierunku północnym w łęku pomiędzy Wielką a Małą Desztną (czes. Malá Deštná) znajduje się rezerwat przyrody Jelení lázeň, małe wierzchowinowe torfowisko. Na północnym zboczu w pobliżu drogi prowadzącej na szczyt po lewej stronie zlokalizowane są czeskie schrony i umocnienia militarne z okresu przedwojennego.

Na szczyt prowadzi serpentynami droga oraz szlaki turystyczne:

Szlak czerwony – czerwony, tzw. Jiraszkowy Szlak (czes. Jiráskova cesta)
Szlak zielony – zielony

W odległości kilku kilometrów od szczytu było usytuowane turystyczne przejście graniczne.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Krzysztof Radwański, Marcin Szymczak (red.): Atlas gór Polski. Sudety. Karpaty. Góry Świętokrzyskie. Warszawa: ExpressMap, 2008, s. 107. ISBN 978-83-7546-518-1.
  • M.Gałowski; Przewodnik turystyczny: Góry Bystrzyckie i Orlickie; Ofic. Wydawnicza „Brama”; Kłodzko 2007, ISBN 978-83-60549-04-9.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]