Wielka Synagoga w Łomży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielka Synagoga w Łomży
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  podlaskie
Miejscowość Łomża
Budulec cegła
Architekt Henryk Marconi
Data budowy 1878–1889
Data zburzenia 1939–1945
Położenie na mapie Łomży
Mapa lokalizacyjna Łomży
Wielka Synagoga w Łomży
Wielka Synagoga w Łomży
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Wielka Synagoga w Łomży
Wielka Synagoga w Łomży
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wielka Synagoga w Łomży
Wielka Synagoga w Łomży
Ziemia53°10′48″N 22°05′06″E/53,180000 22,085000

Wielka Synagoga w Łomży – nieistniejąca synagoga z lat 1878–1889, która znajdowała się w Łomży w obrębie Starego Miasta, przy ul. Senatorskiej 28. Zgodnie ze źródłami żydowskimi min. Pinkas haKehilot zaprojektowana przez Henryka Marconiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Synagoga powstała w latach 1878–1889 w południowo-wschodnim narożu rynku w Łomży, na rogu dzisiejszej ulicy Giełczyńskiej i Senatorskiej, częściowo na terenie zajmowanym niegdyś przez dwór książąt mazowieckich (a później królewski). Zburzona przez Niemców w czasie II wojny światowej dziś nie istnieje. Upamiętnia ją tablica z treścią w językach polskim i hebrajskim umieszczona na ścianie domu przy ul. Senatorskiej. Tablica została ufundowana przez mieszkańców Łomży z okazji 44 rocznicy zagłady łomżyńskiego getta. Treść brzmi:

"Od lipca 1941 roku do listopada 1942 roku na terenie ulic: Dwornej - obecnie 22 lipca, Senatorskiej, Woziwodzkiej, Zielonej, Żydowskiej - obecnie Zatylnej, Rybaki, hitlerowcy utworzyli getto, w którym poddali eksterminacji 9 tysięcy Polaków narodowości żydowskiej. 3,5 tysiąca spośród nich rozstrzelano w lasach koło wsi Giełczyn i Sławiec. Niemieccy okupanci utworzyli na Ziemi Łomżyńskiej getta w 15 miejscowościach. Tragiczna droga przebywających w nich około 40 tysięcy ludzi prowadziła do obozu zagłady w Treblince. Niech pamięć o nich i niosących im pomoc w tych strasznych dniach trwa"

Ulica Senatorska dziś

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]