Wielka Synagoga w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielka Synagoga w Rzymie
Tempio Maggiore di Roma
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Rzym

Budulec

murowana

Architekt

Vincenzo Costa i Osvaldo Armanni

Data budowy

1901-1904

Tradycja

ortodoksyjna

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wielka Synagoga w Rzymie”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wielka Synagoga w Rzymie”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wielka Synagoga w Rzymie”
Ziemia41°53′31,57″N 12°28′40,81″E/41,892103 12,478003

Wielka Synagoga w Rzymie (wł. Tempio Maggiore di Roma) – największa synagoga[potrzebny przypis] znajdująca się w Rzymie, stolicy Włoch.

Synagoga została zbudowana w latach 1901–1904 w stylu eklektycznym, według projektu architektów Vincenza Costy oraz Osvalda Armanniego. Synagoga jest zaliczana do jednych z najwspanialszych budynków stolicy Włoch, dawniej dla miejscowych Żydów była symbolem ostoi i wolności.

25 września 1974 arabscy terroryści rzucili koktajle Mołotowa w budynek synagogi. Nikomu nic się nie stało. Do kolejnego ataku doszło 9 października 1982, kiedy to palestyńscy terroryści z Organizacji Wyzwolenia Palestyny wdarli się do synagogi i otworzyli ogień oraz rzucili granaty ręczne w modlących się podczas szabatu Żydów. Zginęła 1 osoba, a 34 zostały ranne.

Jednym z największych wydarzeń w historii synagogi była wizyta głowy Kościoła rzymskokatolickiego, papieża Jana Pawła II, która odbyła się 13 kwietnia 1986. Papież modlił się w niej razem z Naczelnym Rabinem Rzymu Elio Toaffem. Była to pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego w synagodze od czasów świętego Piotra.

W 2004 synagoga obchodziła stulecie swojego istnienia. Obecnie nie służy jedynie jako dom modlitwy, ale jest również centrum życia kulturalnego i organizacyjnego Gminy Żydowskiej w Rzymie (wł. la Comunità Ebraica di Roma). W synagodze znajdują się również biura Naczelnego Rabina Rzymu oraz Muzeum Żydowskie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]