Wielka Ukraina (partia polityczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka Ukraina
Велика Україна
Państwo

 Ukraina

Przewodniczący

Ihor Berkut

Data założenia

wrzesień 2006

Barwy

     czerwony      biały

Wielka Ukraina (ukr. Велика Україна) – ukraińska partia polityczna założona we wrześniu 2006 (zarejestrowana 15 września 2006[1]) przez Ihora Berkuta. Określana jako antysystemowe ugrupowanie lewicowe aprobujące prorosyjski separatyzm na Ukrainie.

Działalność i program partii[edytuj | edytuj kod]

Założycielem partii jest Ihor Witalijowycz Berkut (występujący również pod nazwiskami Harry Berkut i Igor Gekko) – uczestnik wojny w Afganistanie (1979–1989)[2]. Postuluje przywrócenie kary śmierci oraz natychmiastową deportację nielegalnych migrantów z terenów Ukrainy na ich własny koszt[3]. W programie partii znalazł się również pomysł obłożenia 30-procentowym podatkiem dochodowym każdego Ukraińca wjeżdżającego zza granicy z powrotem na teren państwa ukraińskiego[4]. W programie partii znalazły się również postulaty nacjonalizacji najważniejszych sektorów gospodarki Ukrainy takich jak: petrochemia, przemysł ciężki, górnictwo, hutnictwo i energetyka oraz reforma rolna nakierowana na najbardziej poszkodowane lokalne społeczności na Ukrainie.

W kwestiach bezpieczeństwa i obronności państwa ugrupowanie optuje za stworzeniem zawodowej armii z poboru i sprzeciwia się tworzeniu wojska najemnego (tzw. armia kontraktowa)[5]. Partia opowiada się przeciwko udziałowi Ukrainy w blokach, organizacjach i sojuszach wojskowych (w tym struktur Paktu Północnoatlantyckiego – NATO), jest za utrzymaniem rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie oraz głosi rozbudowę floty Marynarki Wojennej Ukrainy w basenie Morza Czarnego, a także uściślenie monopolu państwa na sektor zbrojeniowy i wzmocnienie jednostek ukraińskiej straży granicznej. Sprzeciwia się również uczestnictwu Ukrainy w ramach Unii Europejskiej[6].

Szczególne miejsce w programie partii znalazły również zapisy o „walce z ukraińskimi oligarchami” wywierającymi szeroki negatywny wpływ na gospodarkę oraz administrację państwową Ukrainy.

Lider partii Ihor Berkut wyrażał również sympatię w stosunku do separatystów z Federacyjnej Republiki Noworosji, a także aprobatę dla okupacji Krymu przez Federację Rosyjską[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]