Wielka Wyspa Piaszczysta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielka Wyspa Piaszczysta
Wielka Wyspa Piaszczysta
Kontynent Australia
Państwo  Australia
Powierzchnia 1600 km²
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Wielka Wyspa Piaszczysta
Wielka Wyspa Piaszczysta
25°S 153°E/-25,216667 153,133333
Mapa wyspy
Mapa wyspy
Wyspa Frasera
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Fraser Island freshwaterlake.jpg
Państwo  Australia
Typ przyrodnicze
Spełniane kryterium VII, VIII, IX
Numer ref. 630
Regionb Azja i Pacyfik
Historia wpisania na listę
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Plaża przy jeziorze McKenzie
Widok z przylądka Indian

Wielka Wyspa Piaszczysta, Wyspa Fraser (ang. Fraser Island) – największa na świecie wyspa piaskowa, położona jest na wschodnim wybrzeżu Australii, około 200 km na północ od Brisbane w stanie Queensland, ma 120 km długości i do 25 km szerokości. Zajmuje obszar o powierzchni 1600 km kwadratowych, piaszczyste pagórki osiągają wysokość do 240 m. Wyspa Fraser, tworząca część regionu pod nazwą Wielki Rejon Piaszczysty (ang. Great Sandy Region), w 1992 wyspa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na wyspę można się dostać korzystając z usług regularnie kursującego promu, aby poruszać się po samej wyspie wymagany jest samochód terenowy. Znajduje się tam wiele wyznaczonych miejsc do kampingu z pięknymi widokami na ocean – można często podziwiać migrujące wieloryby. Część wyspy jest zamknięta dla turystów.

Źródło słodkiej wody stanowi kilka jezior znajdujących się na wyspie, są to jedne z najczystszych jezior na świecie. Najbardziej popularnym jest jezioro McKenzie znajdujące się niedaleko miasteczka Eurong – wielu turystów zatrzymuje się tutaj na krótką kąpiel. Piasek tam się znajdujący to bardzo czysta krzemionka, sama woda ma charakter nieco kwasowy, a charakterystyczną jej cechą jest, że zmienia kolor pod wpływem moczu. Innym popularnym miejscem na kąpiel jest strumyk Eli znajdujący się we wschodniej części wyspy.

Na wyspie mieszka spora ilość psów dingo, są to jedne z ostatnich genetycznie czystych dingo znajdujących się w Australii, obowiązuje całkowity zakaz przywożenia psów na wyspę. Turystów uprasza się o nie karmienie dingo; według ekspertów dingo nigdy nie atakują ludzi bez uprzedniej prowokacji, jednak w 2001 mały chłopczyk został w niejasnych okolicznościach zagryziony przez psa dingo.

Oryginalna nazwa wyspy nadana jest przez dawniej mieszkających tam aborygenów australijskich z plemienia Butchulla to "K’gan" (raj)[1]. Wszyscy mieszkający na wyspie aborygeni wyginęli po przybyciu tam białych osadników.

Nazwa Wyspa Fraser została nadana przez kapitana Jamesa Frasera na cześć jego żony, Elizy Fraser. Przebywali oni pewien czas na tej wyspie po rozbiciu się tam ich statku, Sterling Castle. Kapitan Fraser zmarł na wyspie, ale jego żona wraz z innymi członkami załogi zostali uratowani.

W październiku 2006 belgijski podróżnik Louis-Philippe Loncke przeprawił się samodzielnie przez wyspę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Najpiękniejsze miejsca świata. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2008, s. 410. ISBN 978-83-7512-852-9.