Wielka Wyspa Piaszczysta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka Wyspa Piaszczysta
Fraser Island, Great Sandy Island
Ilustracja
Kontynent

Australia

Państwo

 Australia

Stan

 Queensland

Powierzchnia

1600 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


194

Położenie na mapie Queenslandu
Mapa konturowa Queenslandu, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Wielka Wyspa Piaszczysta”
Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Wielka Wyspa Piaszczysta”
25°13′00″S 153°08′00″E/-25,216667 153,133333
Mapa wyspy
Wyspa Fraser[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Australia

Typ

przyrodniczy

Spełniane kryterium

VII, VIII, IX

Numer ref.

630

Region[b]

Azja i Pacyfik

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1992
na 16. sesji

Plaża przy jeziorze McKenzie
Widok z przylądka Indian

Wielka Wyspa Piaszczysta, Wyspa Fraser (ang. Fraser Island) – największa na świecie wyspa piaskowa, położona jest na wschodnim wybrzeżu Australii, 191 km na północ od centrum Brisbane w stanie Queensland, ma 120 km długości i do 25 km szerokości. Zajmuje obszar o powierzchni 1600 km kwadratowych, piaszczyste pagórki osiągają wysokość do 240 m. W 2011 roku wyspę zamieszkiwały 194 osoby[1]. Wyspa Fraser, tworząca część regionu pod nazwą Wielki Rejon Piaszczysty (ang. Great Sandy Region), w 1992 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na wyspę można się dostać korzystając z usług regularnie kursującego promu, aby poruszać się po samej wyspie wymagany jest samochód terenowy. Znajduje się tam wiele wyznaczonych miejsc do kampingu z pięknymi widokami na ocean – można często podziwiać migrujące wieloryby. Część wyspy jest zamknięta dla turystów.

Źródło słodkiej wody stanowi kilka jezior znajdujących się na wyspie, są to jedne z najczystszych jezior na świecie. Najbardziej popularnym jest jezioro McKenzie znajdujące się niedaleko miasteczka Eurong – wielu turystów zatrzymuje się tutaj na krótką kąpiel. Piasek tam się znajdujący to bardzo czysta krzemionka, sama woda ma charakter nieco kwasowy, a charakterystyczną jej cechą jest, że zmienia kolor pod wpływem moczu. Innym popularnym miejscem na kąpiel jest strumyk Eli znajdujący się we wschodniej części wyspy.

Na wyspie mieszka spora liczba psów dingo, są to jedne z ostatnich genetycznie czystych dingo znajdujących się w Australii, obowiązuje całkowity zakaz przywożenia psów na wyspę. Turystów uprasza się o nie karmienie dingo; według ekspertów dingo nigdy nie atakują ludzi bez uprzedniej prowokacji, jednak w 2001 mały chłopczyk został w niejasnych okolicznościach zagryziony przez psa dingo.

Oryginalna nazwa wyspy nadana przez dawniej mieszkających tam aborygenów australijskich z plemienia Butchulla to "K’gan" (raj)[2]. Wszyscy mieszkający na wyspie Aborygeni wyginęli po przybyciu tam białych osadników.

Nazwa Wyspa Fraser została nadana przez kapitana Jamesa Frasera na cześć jego żony, Elizy Fraser. Przebywali oni pewien czas na tej wyspie po rozbiciu się tam ich statku, Stirling Castle. Kapitan Fraser zmarł na wyspie, ale jego żona wraz z innymi członkami załogi zostali uratowani.

W październiku 2006 belgijski podróżnik Louis-Philippe Loncke przeprawił się samodzielnie przez wyspę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fraser Island. [w:] 2011 Census QuickStats [on-line]. Australian Bureau of Statistics. [dostęp 2020-01-12]. (ang.).
  2. Najpiękniejsze miejsca świata. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2008, s. 410. ISBN 978-83-7512-852-9.