Wielka droga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielka droga
Gatunek

film fabularny

Data premiery

1946

Kraj produkcji

Polska
Włochy

Język

polski

Czas trwania

87 min

Reżyseria

Michał Waszyński

Scenariusz

Konrad Tom

Główne role

Jadwiga Andrzejewska, Renata Bogdańska, Albin Ossowski

Muzyka

Henryk Wars

Zdjęcia

Stanisław Lipiński, Seweryn Steinwurzel

Wielka drogapolsko-włoski film fabularny z 1946 roku. Film został wyprodukowany przez Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego. Wykorzystano w nim materiały dokumentalne z roku 1939 i późniejszych lat wojny.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jest to film o losach ludzi wysiedlonych na Sybir, Kołymę w 1939, którzy przetrwali wygnanie i dostali się do Armii generała Andersa (późniejszego 2 Korpusu Polskiego). Główny bohater, którego gra Albin Ossowski, bierze udział i zostaje ranny w pierwszym natarciu 11 maja 1944 na Monte Cassino. W szpitalu pielęgniarka znajduje przy nim pamiętnik, czytając go przywołuje zdarzenia z jego życia we Lwowie, dotyczące wybuchu wojny i agresji sowieckiej, wywózki na Syberię, ewakuacji z ZSRR, pobytu w Iranie, Iraku, Palestynie i pierwszego ataku na Monte Cassino, w którym zostaje ranny.

Przesłanie[edytuj | edytuj kod]

Przy produkcji filmu korzystano z największych ówczesnych studiów filmowych – Cinecittà w Rzymie. Celem produkcji było utrwalenie pamięci o tragicznych i bohaterskich losach Polaków, którzy przez łagry i Bliski Wschód dotarli do Włoch i walczyli u boku aliantów z Niemcami. „Wielka droga” nigdy nie doczekała się premiery w Polsce. Clou filmu było przesłanie, że Wielka droga Polaków nie skończyła się na Zachodzie, czeka ich jeszcze w przyszłości powrót do ojczyzny, ale aby do niej wrócić, przyjdzie im, być może, jeszcze walczyć. Tak też brzmią ostatnie słowa w filmie wypowiedziane przez głównego bohatera.

Jest to jedyny film dotyczący udziału polskich wojsk w kampanii na froncie włoskim, jedyny film sprzed 1989 pokazujący prawdziwe losy Polaków podczas II wojny światowej. Bohaterowie pochodzą ze Lwowa, więc bałak lwowski (gwara lwowska) jest w filmie wszechobecny.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Filmy dokumentalne o Wielkiej drodze[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]