Wielka encyklopedia powszechna PWN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka encyklopedia powszechna PWN
Ilustracja
Autor zespół autorów
Typ utworu encyklopedia
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Warszawa
Język polski
Data wydania 1962–1969, 1970
Wydawca Państwowe Wydawnictwo Naukowe
WEP PWN, tom 9, s. 104 i insert

Wielka encyklopedia powszechna PWNpolska encyklopedia powszechna wydana w latach 1962–1970 przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Encyklopedia została wydana w 12 woluminach (13 wolumin, suplement, w 1970), w objętości ok. 2000 arkuszy wydawniczych i nakładzie 178 000 egz.; zawiera 75 tys. haseł, 12 tys. ilustracji, 200 kolorowych i 650 czarno-białych ilustrowanych insertów i 120 kolorowych map na 10 715 stronach; mimo powszechnej w czasach PRL cenzury była szeroko dyskutowana społecznie, wydany w wyniku dyskusji suplement zawiera 1,5 tys. dodatkowych haseł. Do 2005, do wydania ostatnich tomów Wielkiej encyklopedii PWN, była to największa polska encyklopedia powszechna wydana po II wojnie światowej.

Państwowe Wydawnictwo Naukowe podjęło inicjatywę wydania encyklopedii uniwersalnych w roku 1956 – wydano Małą encyklopedię powszechną PWN (1959) oraz A–Z encyklopedię popularną PWN (1962). Inicjatywę wydania encyklopedii podjęto w lipcu 1957[1]; początkowo zamierzano wydać encyklopedię w 8 tomach, a następnie w 12. W ciągu 14 miesięcy przygotowano listę haseł, pierwszy tom ukazał się po kolejnych 16 miesiącach, w grudniu 1962.

Nad encyklopedią pracowało ponad 2 tys. autorów, około tys. recenzentów i konsultantów oraz prawie 100 redaktorów; pracami kierowała Rada Naukowa powołana przez Polską Akademię Nauk i Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, którą kierował prof. Tadeusz Kotarbiński. W kwestiach społeczno-politycznych encyklopedia opierała się na doktrynie marksistowsko-leninowskiej.

Hasło „Obozy koncentracyjne hitlerowskie”[edytuj | edytuj kod]

Sztandarowym przykładem żywego zainteresowania społeczeństwa treściami zawartymi w encyklopedii była burzliwa dyskusja dotycząca hasła „Obozy koncentracyjne hitlerowskie”, które znajdowało się w wydrukowanym i rozkolportowanym już wśród subskrybentów tomie VIII wydanym w 1966. Hasło to, w nowej redakcji z grudnia 1968, wydrukowane na osobnym arkusiku przeznaczonym do włożenia w stosowne miejsce, miało pełnić funkcję erraty[2] i zostało bezpłatnie rozesłane wszystkim nabywcom (subskrybentom) encyklopedii poprzez dodanie go do rozprowadzanego w 1969 tomu XI. Ponadto znalazło się ono w „Suplemencie” (tom XIII, 1970).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1: A–Ble. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1962, s. VII.
  2. Do na nowo zredagowanej treści dodano stosowny komunikat „Od Wydawnictwa”, w którym napisano m.in.:

    W tomie VIII (...) zostało zamieszczone hasło „obozy koncentracyjne hitlerowskie”, w którym się znalazły poważne błędy. Hasło to spotkało się z uzasadnioną krytyką. (...) Brak informacji o męczeństwie i stratach narodu polskiego (...) sprawił, że obraz martyrologii narodu polskiego i obywateli polskich innych narodowości został zniekształcony. (...) Rzetelne zaznajomienie czytelnika z problemem obozów hitlerowskich jest szczególnie ważne wobec fałszerstw zawartych niektórych publikacjach (również encyklopedycznych) krajów kapitalistycznych oraz w obliczu sojuszu Izraela z NRF (...)