Wielka woda (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka woda
Gatunek

dramat katastroficzny

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski (w dialogach ponadto niderlandzki, niemiecki, francuski)

Główne role

Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop

Liczba odcinków

6

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

Anna Kępińska, Jacek Dąbrowski-Udziela

Produkcja wykonawcza

Telemark

Reżyseria

Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk

Scenariusz

Kasper Bajon, Kinga Krzemińska

Zdjęcia

Bartłomiej Kaczmarek

Scenografia

Marek Warszewski

Pierwsza emisja
Data premiery

5 października 2022

Stacja telewizyjna

Netflix

Wielka wodapolski serial katastroficzny z 2022 roku w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka na podstawie scenariusza Kaspra Bajona i Kingi Krzemińskiej, wyprodukowany przez Netflix i Telemark[1]. Pomysłodawczynią i producentką serialu jest Anna Kępińska. Serial został udostępniony na platformie Netflix 5 października 2022[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w lipcu 1997 roku, kiedy to do Wrocławia zbliża się wielka fala powodziowa. Produkcja jest inspirowana powodzią tysiąclecia z 1997 roku[3], która dotknęła zarówno stolicę Dolnego Śląska, jak i okolice.

Hydrolog Jaśmina Tremer powraca po latach do Wrocławia, aby brać udział w pracach sztabu kryzysowego. Na miejscu współpracuje z przyjacielem z dawnych lat, wicewojewodą Jakubem Marczakiem. Bohaterowie w obliczu niebezpieczeństwa muszą zmierzyć się z niekompetencją urzędników, a także z własną przeszłością.

Poza Wrocławiem, okoliczne miejscowości pojawiające się w serialu są w większości fikcyjne. Serialowa wieś pod Wrocławiem – Kęty – w rzeczywistości nie istnieje i reprezentuje ona różne wsie protestujące przeciw wysadzaniu wałów przeciwpowodziowych, w szczególności Łany. Fikcyjny jest także zbiornik retencyjny w Gierżoniowie, „grany” w serialu przez Jezioro Nyskie[4].

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Niektóre postacie z serialu były inspirowane prawdziwymi osobami. Serialowy prezydent Wrocławia, w serialu Tomasz Kot, był wzorowany na Bogdanie Zdrojewskim, który w czasie powodzi tysiąclecia pełnił funkcję prezydenta miasta. Także postać dziennikarki Ewy, którą zagrała Marta Nieradkiewicz, była inspirowana m.in. Magdą Mołek, która w czasie powodzi pracowała jako reporterka w telewizji dolnośląskiej i relacjonowała powódź tysiąclecia[5].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Filmpolski.pl[1], Wirtualnemedia.pl[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]