Wielka zima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka zima
Dimri i madh
Autor Ismail Kadare
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Albania
Język albański
Data wydania 1977
Wydawca Shtepia Botuese Naim Frashëri

Wielka zima (alb. Dimri i madh) – powieść albańskiego pisarza Ismaila Kadare. Po raz pierwszy opublikowana w roku 1977.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie 1960/1961, kiedy doszło do kryzysu w stosunkach albańsko-radzieckich. Bohaterem powieści jest dziennikarz Besnik Struga, który jako tłumacz delegacji albańskiej wyjeżdża do Moskwy. W stolicy ZSRR staje się świadkiem negocjacji, a także intryg, które rozgrywają się w scenerii wyjątkowo ostrej zimy. Toczące się w Moskwie negocjacje Kadare zrekonstruował w znacznej mierze w oparciu o autentyczne protokoły rozmów i relacje świadków. Zerwanie stosunków albańsko-radzieckich w listopadzie 1961, będące konsekwencją Wielkiej Zimy staje się faktem zaskakującym szereg bohaterów, których Kadare umieścił w swojej powieści.

Pierwsza wersja powieści, opublikowana w 1973 nosiła tytuł Zima wielkiej samotności (alb. Dimri i vetmisë së madhe). Na motywach powieści powstał w 1979 film Twarzą w twarz, w reżyserii Kujtima Çashku i Piro Milkaniego.

Inne tłumaczenia powieści[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ismail Kadare, Wielka zima (fragment), przeł. z języka francuskiego Stanisław Bereś, Anna Laurent, Odra 1993/1.
  • Robert Elsie, Zarys historii literatury albańskiej. Współczesna literatura albańska, tł. Irena Sawicka, Toruń 2005, s.139-140, ​ISBN 83-231-1829-9​.