Wielki Bazar w Stambule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kryty Bazar

Wielki Bazar albo Kryty Bazar[1] (tr. Kapalı Çarşı) – miejsce handlu w Stambule w Turcji. Jest jednym z największych obiektów tego typu w Turcji. Bazar zajmuje powierzchnię 30 hektarów, ma 61 ulic z około 3500 sklepikami, 22 bramy, restauracje i kawiarnie, dwa meczety i cztery fontanny[2]. Sprzedaje się tu między innymi przyprawy, biżuterię, wyroby garncarskie oraz dywany.

W epoce Bizancjum znajdował się tutaj plac, na którym kupcy sprzedawali swoje towary. Po zdobyciu miasta przez Turków, na rozkaz sułtana Mehmeda Zdobywcy zbudowano w 1464 dwie hale dla jubilerów i antykwariuszy[3]. Dookoła nich stopniowo zaczęły powstawać kolejne sklepiki. Po każdym zniszczeniu przez pożar czy trzęsienie ziemi bazar odnawiano i powiększano. Obecny kształt pochodzi z XIX w.

Kryty Bazar był w przeszłości również miejscem, gdzie zawierano transakcje bankowe i giełdowe. Do XIX w. odbywał się tutaj również handel niewolnikami. Wraz z rozwojem turystyki tradycyjne wyroby zostały zastąpione pamiątkami dla turystów[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polskie egzonimy uchwalone na 109. posiedzeniu KSNG.
  2. The Covered Bazaar [online], www.turkishculture.org [dostęp 2017-11-24].
  3. GRAND BAZAAR ISTANBUL/TURKEY - Turkey's Ancient Bazaar Grannd Bazaar (Kapali Çarşı) Grandbazaar,Anchientbazaar,Kapalicarsi,Shops,Jewelery,Silver,Copper,Textile,Antique,Gold [online], www.mygrandbazaar.net [dostęp 2017-11-24].
  4. Stambuł, Istanbul 2002, s. 81-82, ISBN 975-6671-61-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]