Wielki Meczet Chanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielki Meczet Chanów
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Bachczysaraj

Adres

Riechnaja 133

Styl architektoniczny

Architektura islamu

Wysokość całkowita

28 m

Rozpoczęcie budowy

I poł. XIV w około 1532

Położenie na mapie Krymu
Mapa konturowa Krymu, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Wielki Meczet Chanów”
Ziemia44°44′55″N 33°52′55″E/44,748611 33,881944
Strona internetowa

Wielki Meczet Chanów[1] (ukr. Велика ханська мечеть, ros. Большая ханская мечеть) – integralna i pierwsza z budowli należąca do kompleksu pałacowego chanów krymskich w Bachczysaraju[2]. Meczet jest najważniejszą świątynią Tatarów krymskich. Od początku lat 90. ponownie stał się miejscem kultu religijnego. Odbywają się w nim modlitwy oraz inne obrzędy, np. śluby.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Minaret od strony dziedzińca głównego

Meczet został zbudowany w pierwszej połowie XVI w. jako pierwsza budowla w nowej stolicy chanatu krymskiego na polecenie chana Sahiba I Gireja.

W 1736 roku duża część kompleksu pałacowego została zniszczona przez pożar. Meczet także uległ poważnym uszkodzeniom. Obecny kształt zachował się z okresu, odbudowy pałacu i większości budynków przez chana Selameta II Gireja oraz jego następców.

Budowa meczetu[edytuj | edytuj kod]

Masywna bryła meczetu przykryta czterospadowym dachem, wyłożonym dachówką, kontrastuje z dwoma smukłymi minaretami wyłożonymi kamiennymi płytami o wysokości 28 metrów. Meczet jest zbudowany na planie prostokąta, na lewej ścianie meczetu drewniana loża przeznaczona wyłącznie dla chanów. Wnętrze meczetu jest prawie puste. Mihrab (wnęka) wskazujący kiblę – kierunek Mekki. Z prawej strony mihrabu znajduje się drewniany minbar (kazalnica).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim wprowadzony na 123. posiedzeniu KSNG.
  2. Oleksa HAIWORONSKI: Khan Palace in Bakhchisaray – THE BIG KHAN MOSQUE. [w:] Bakhchisaray Historical and Cultural State Preserve [on-line]. [dostęp 2009-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-20)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]