Wielosporek brunatny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielosporek brunatny
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

Acarosporales

Rodzina

Acarosporaceae

Rodzaj

wielosporek

Gatunek

wielosporek brunatny

Nazwa systematyczna
Acarospora fuscata (Nyl.) Th. Fr.
Lich. Scand. (Upsaliae) 1: 215 (1871)

Wielosporek brunatny (Acarospora fuscata (Nyl.) Th. Fr.) – gatunek grzybów z rodziny Acarosporaceae[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Acarosporaceae, Acarosporales, Acarosporomycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisany został w 1863 r. przez W. Nylandera jako Lecanora fuscata. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Theodor Magnus Fries w 1871 r.[1]

Niektóre synonimy nazwy naukowej[3]:

  • Borrera caesia (Hoffm.) Mudd 1861
  • Acarospora veronensis var. fuscata (Nyl.) Arnold 1870
  • Lecanora badia var. fuscata Ach. 1810
  • Lecanora cervina fuscatus Nyl. 1861
  • Lecanora fuscata Röhl. 1813
  • Lichen fuscatus Schrad. 1794

Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Plecha skorupiasta, łuseczkowata, łuseczkowato-areolkowata lub podzielona na areolki. Powierzchnia jest nieco błyszcząca lub matowa i ma barwę od jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej. Pojedyncze łuseczki lub areolki mają średnicę 0,5-1,5 (3) mm, są różnokształtne, kanciaste, lub zaokrąglone, podzielone na odcinki lub karbowane. Mają powierzchnię płaską lub wklęsłą i są dość luźno związane z podłożem. Tworzą gęste lub nieco luźniejsze skupiska. Dolna strona plechy ma barwę szarobrunatną lub prawie czarną[4] i występują w niej chwytniki. Grubość plechy wynosi około 0,6 mm lub mniej. Górna kora zbudowana jest z pseudoparenchymy, rdzeń jest biały, delikatnie prosoplektynchymatyczny i występuje w nim warstwa glonów protokokkoidalnych o grubości około 20 μm. Kora dolna jest zbudowana z prosoplektenchymy[5].

Licznie występują owocniki. Są to kanciaste, nieregularne lub koliste apotecja o średnicy 0,2-0,6(1) mm. Są wgłębione w plechę, w jednej areolce występuje od jednego do kilku apotecjów. Mają płaskie lub wklęsłe, gładkie lub szorstkie tarczki o barwie od czerwonobrunatnej do niemal czarnej i cienki, niepozorny, nieco wyniesiony ponad tarczkę brzeżek (ekscypulum). Obłocznia ma grubość 70-100 μm i w górnej części jest żółtobrunatna. W jednym worku powstaje ponad 100 bardzo drobnych askospor o rozmiarach 4-5,5× 1,5-1,8 μm[4]. Pyknidia nie występują[5].

Reakcje barwne: KC +, C + czerwony, UV czerwony. Metabolity wtórne: kwas gyroforowy[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje tylko na półkuli północnej, najwięcej stanowisk podano w Ameryce Północnej i Europie, ale występuje także w Azji, Ameryce Środkowej i w Korei. Sięga po najdalej na północ wysunięte skrawki lądu: archipelag Svalbard, północne wybrzeża Ameryki i Grenlandię[6]. W Polsce występuje na obszarze całego kraju. W górach jest bardzo pospolity, szczególnie w niższych położeniach, na niżu występuje w rozproszeniu[4]

Rośnie głównie na skałach krzemianowych. Na niżu występuje na głazach narzutowych oraz przydrożnych i śródpolnych kamieniach[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2015-01-11]. (ang.).
  2. a b Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland. Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
  3. Species Fungorum. [dostęp 2013-11-12]. (ang.).
  4. a b c d Hanna Wójciak: Porosty, mszaki, paprotniki. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010. ISBN 978-83-7073-552-4.
  5. a b c Consortium North American Lichen Herbaria. [dostęp 2015-02-11].
  6. Discover Life Maps. [dostęp 2014-04-18].