Wiener Außenring Autobahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A21
Długość 38,2 km
Kraje związkowe Dolna Austria,
Wiedeń
Mapa
Mapa A21
Zdjęcie
Zdjęcie A21

Autostrada A21 (niem. Autobahn A21) także Wiener Außenringautobahn (Wiedeńska Zewnętrzna Obwodnica Autostradowa) oraz Allander Autobahn (autostrada Allandzka) – autostrada w Austrii w ciągu trasy europejskiej E60.

Autostrada łączy autostradę A1 z A2 w pobliżu Wiednia i stanowi południowo-zachodni fragment budowanej Zewnętrznej Obwodnicy Wiednia. Początkowo autostrada miała prowadzić dalej na wschód do autostrady A4 w okolicach węzła Schwecht. Plany zostały zmienione i połączenie A2/A4 jest realizowane jako droga ekspresowa S1 po innym śladzie.

Autostrada była planowna już w latach 30. XX wieku. Budowę rozpoczęto w 1940 i zaraz później przerwano. Do budowy powrócono na początku lat 60. XX wieku wraz z budową A2 (w 1962 oddano jedną nitkę odcinka Brunn am GebirgeVösendorf służącą jako zjazd z autostrady A2). Całą autostradę ukończono w latach 1971-1982.

Odcinki autostrady w pobliżu A1 i A2 są najbardziej stromymi odcinkami autostrad w Austrii. Podczas złych warunków atmosferycznych samochody ciężarowe mają obowiązek używania łańcuchów na tych odcinkach.