Wieprz (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieprz
wieś
Ilustracja
Nowy kościół
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Powiat

wadowicki

Gmina

Wieprz

Sołectwo

Wieprz

Wysokość

270–370 m n.p.m.

Liczba ludności (31.12.2020)

5245[1]

Strefa numeracyjna

33

Kod pocztowy

34-122[2]

Tablice rejestracyjne

KWA

SIMC

0075972

Położenie na mapie gminy Wieprz
Mapa konturowa gminy Wieprz, na dole znajduje się punkt z opisem „Wieprz”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Wieprz”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wieprz”
Położenie na mapie powiatu wadowickiego
Mapa konturowa powiatu wadowickiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wieprz”
Ziemia49°53′22″N 19°21′54″E/49,889444 19,365000
Strona internetowa

Wieprzwieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Wieprz, na Pogórzu Śląskim, nad Wieprzówką, przy lokalnej szosie AndrychówZator (5 km na północ od centrum Andrychowa). Sołectwo Wieprz jest położone w płd. części gminy Wieprz. Liczy 2702 ha powierzchni a na jego terenie znajduje się siedziba władz gminy.

Integralne części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Wieprz[3][4]
Rodzaje Nazwy
przysiółki Biała Droga, Korcza, Krakowica, Kuckoń, Rędziny
części wsi Bania, Dół, Gościniec, Górka do Kościoła, Górka za Kościołem, Kuwik, Nad Włosienią, Pod Bagnami, Podgórze, Przykaza, Twierdza

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lokacja wsi miała miejsce prawdopodobnie w XII wieku lub w I poł. XIV w. na „surowym korzeniu” tzn. na karczowiskach dawnych połaci lasów wieprzowskich. Pierwsza wzmianka z 1326 r. (wcześniejsza wzmianka, z 1318 r., pochodzi ze sfałszowanego dokumentu) pod nazwą „Vepres” (łac. ciernisty krzak, gęste zarośla). W latach 1470–1480 Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis wymienia nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Wyeprz villa a jako właścicieli miejscowości podaje Mikołaja Szaszowskiego herbu Topacz oraz Mikołaja i Stanisława Wieprzowskich herbu Grzymała[5]

Wieprz (Wiepicz) na mapie Księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego – mapa Abrahama Orteliusa z 1603 r.

Nazwa Wieprz (Vepres) pierwotnie odnosiła się do rozległych terenów obejmujących obecny Andrychów, Sułkowice, Targanice i Roczyny. Po lokacji wsi Wieprz prawdopodobnie pozostawiono tej osadzie łacińską nazwę „Vepres”, którą przekształcono w okresie późniejszym na Wieprz. Jest również możliwe, że kolektorzy papieskich podatków starodawną nazwę Wieprz wpisali w rejestrach świętopietrza jako „Veprez”. Początkowo jego właścicielami byli Wieprzowscy h. Grzymała, później Szaszowscy, Nideccy, Gierałtowscy i późniejsi właściciele Andrychowa Ankwiczowie. W początkach XIX w. Andrzej Ankwicz sprzedał Wieprz hr. Bobrowskim, którzy byli głównymi jego właścicielami do 1944 r., kiedy to folwark został rozparcelowany na podstawie dekretu PKWN.

Tradycyjnym zajęciem mieszkańców wsi było tkactwo oraz hodowla ryb. W XIX wieku prawie każde gospodarstwo posiadało jeden staw w obrębie swojej zagrody.

W 1890 r. wybudowany został obecny kościół na miejscu starego drewnianego z XVI w. Do 1939 r. mieszkańcy Wieprza utrzymywali się głównie z rolnictwa, hodowli bydła, trzody chlewnej, hodowli ryb i częściowo z młynarstwa. Podczas II wojny światowej wieś została wysiedlona w kwietniu 1941 r. Część mieszkańców przesiedlono do Targanic, Sułkowic, Zagórnika i Rzyk. Zdolnych do pracy wysłano w głąb Niemiec, a pozostali zmuszeni byli pracować u „bauerów”.

Po wojnie nastąpił powrót wsi do normalnego życia. Nastąpiły wówczas znaczne zmiany cywilizacyjne. Wybudowano Szkołę podstawową nr 2, ośrodek kultury, remizę strażacką, przeprowadzono elektryfikację, gazyfikację i meliorację gruntów. Powstały trzy przedszkola, Bank Spółdzielczy oraz Spółdzielnia Kółek Rolniczych.

Z dniem 16 lipca 2015 r. na terenie sołectwa Wieprz, Gierałtowice oraz Przybradz wprowadzono nazwy ulic wraz z nowymi numerami adresowymi.

Opis miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Gminy Wieprz, www.wieprz.pl [dostęp 2021-01-25].
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1450 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2015-11-18].
  5. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, „Liber Beneficiorum”, Aleksander Przezdziecki, Tom VII, Kraków 1864, str. 83.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]