Wierch Lelonek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wierch Lelonek
Ilustracja
Widok z Gorca Młynieńskiego
Państwo  Polska
Pasmo Gorce
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wierch Lelonek”
Ziemia49°34′03,6″N 20°16′22,0″E/49,567667 20,272778

Wierch Lelonek (955 m) – szczyt w Gorcach, znajdujący się w długim, wschodnim (niżej zakręcającym na południowy wschód) grzbiecie Gorca, który poprzez przełęcz Wierch Młynne i Twarogi ciągnie się aż do Dunajca. Położony jest w tym grzbiecie po zachodniej stronie przełęczy Wierch Młynne. Północne, strome i zalesione stoki Wierchu Lelonek opadają do doliny Potoku Zasadnego i należą do miejscowości Zasadne w powiecie limanowskim. W południowo-wschodnim kierunku od Wierchu Lelonek opada krótki grzbiet oddzielający główny ciek potoku Młynne od jego dopływu spod przełęczy Wierch Młynne. Należące do przysiółka Młynne w Ochotnicy Dolnej południowe stoki Wierchu Lelonek są w dużym stopniu bezleśne[1]. Dawniej w ich grzbietowej części oraz południowych stokach znajdowały się polany i pola uprawne[2]. Obecnie w większości nie są już uprawiane i stopniowo zarastają lasem[3].

W ludowej gwarze lelonek oznaczał młodego jelenia. Po zachodniej stronie Wierchu Jelonka znajduje się polana Tokarka, a powyżej niej, w grzbiecie biegnącym do Gorca porośnięty bukowym lasem Wierch Bystrzaniec. Przez Wierch Lelonek nie prowadził dawniej żaden szlak turystyki pieszej, można jednak przejść nieznakowanymi drogami leśnymi (dużo polan i odkrytych widoków) całym grzbietem od Gorca Młynieńskiego przez Wierch Bystrzaniec, polanę Tokarka, Wierch Lelonek, przełęcz Wierch Młynne, Zdzar, Bystrą i Twarogi[2].

W 2015 r. od przełęczy Wierch Młynne gmina Ochotnica Dolna wykonała na Gorc drogę o szerokości 3 m. Niezbędna była do transportu materiałów do budowy wieży widokowej na Gorcu, a ma służyć także rowerzystom i narciarzom. Drogą tą poprowadzono nowy szlak turystyki rowerowej i narciarskiej[4].

szlak rowerowy czerwonyszlak narciarski czarny przełęcz Wierch Młynne – Wierch Lelonek – Tokarka – Wierch Bystrzaniec – Gorc. Długość 3,6 km.
Wierch Lelonek, widok od wschodniej strony

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
  2. a b Jolanta Wyznakiewicz: Wędrówka przez Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Przewodnik turystyczny. Warszawa-Kraków: Zakł. Wyd.-Propagandowy PTTK, 1982.
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].
  4. Gmina Ochotnica Dolna. [dostęp 2015-11-10].