Wierny ogrodnik (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wierny Ogrodnik
The Constant Gardener
Autor John le Carré
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 2001
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2001

Wierny Ogrodnik (ang. The Constant Gardener) – to powieść Johna le Carré, w której intrygi szpiegowskie zastępuje chciwość międzynarodowych korporacji farmaceutycznych oraz związane z nimi problemy „zapomnianego kontynentu”.

W 2005 roku Fernando Meirelles nakręcił na jej podstawie film z Ralph Fiennesem w roli Justina Quayle, męża Tessy - Rachel Weisz.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W Kenii, niedaleko jeziora Turkana, zostaje zgwałcona, a następnie zamordowana Tessa Quayle - działaczka organizacji charytatywnych, aktywistka ruchów praw obywatelskich, a zarazem żona brytyjskiego dyplomaty. Wszystkie podejrzenia skupiają się na zaginionym dr. Arnoldzie Bluhmie, który towarzyszył ofierze podczas podróży.

Tessa i Arnold protestowali przeciwko nieludzkim praktykom światowych firm farmaceutycznych, które dostarczały lokalnej ludności przeterminowane leki oraz wykorzystywały ją do testowania nowych produktów.

Informacje ujawnione przez funkcjonariuszy Scotland Yardu wykluczają Bluhma z kręgu podejrzanych, a jednocześnie wskazują na nowe motywy. Próby zatuszowania sprawy przez przełożonych Justina skłaniają go do zasięgnięcia informacji na temat ostatnich zainteresowań żony. Okazuje się, że skupiały się wokół Dypraxy - nowego leku przeciw gruźlicy (oparte na faktach: w 1996 roku firma Pfizer testowała nowy lek na zapalenia opon mózgowych - fluorochinolon trowafloksacynę pod nazwą Trovan w miejscowości Kano w Nigerii).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]