Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowalisatyryczny wiersz Juliana Tuwima, wydany w 1937 roku.

O utworze[edytuj | edytuj kod]

Wiersz ten znany jest również pod tytułami Absztyfikanci Grubej Berty (od pierwszych słów wiersza) i Całujcie mnie wszyscy w dupę (od wersu kończącego każdą zwrotkę). Jest przede wszystkim satyrycznym opisem przedwojennego społeczeństwa polskiego, zawiera inwektywy wymierzone w poszczególne grupy społeczne, jak również konkretne osoby (np. prof. Stanisława Cywińskiego[1]). Cechą szczególną utworu jest wzmocnienie przekazu poprzez użycie potocznego i wulgarnego słownictwa.

Utwór został wydany prywatnie w 1937 w Poznaniu przez A. Piwowarczyka w dwóch wydaniach, o nakładach odpowiednio 30 i 5 egzemplarzy[2].

Wykorzystanie wiersza w piosenkach[edytuj | edytuj kod]

Utwór ze względu na swój charakter oraz pewną ponadczasowość jest wykorzystywany nadal przez różnych artystów, czasami jednak ze skrótami. Piosenki z tekstem opartym na tym wierszu wykonują między innymi:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dariusz Pawelec: Antologia prowokacji. Katowice: 2011, s. 49-54.
  2. Tadeusz Januszewski: Julian Tuwim - Bibliografia (pol.). Fundacja im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim. [dostęp 2014-04-08].