Wierzba arktyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wierzba arktyczna
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Rodzina wierzbowate
Rodzaj wierzba
Gatunek wierzba arktyczna
Nazwa systematyczna
Salix arctica Pall.
Fl. Ross. 1(2): 86 86 1788[2]
Synonimy
  • Salix anglorum Cham.
  • Salix brownie (Anderss.) Bebb
  • Salix caespitosa Kennedy
  • Salix pallasii Anderss.
  • Salix petrophila Rydb.[3]

Wierzba arktyczna (Salix arctica) – gatunek drobnej, płożącej rośliny drzewiastej z rodziny wierzbowatych. Przystosowana do środowisk arktycznych i subarktycznych, rozprzestrzeniona wokół Oceanu Arktycznego.

Zasięg geograficzny[edytuj | edytuj kod]

Występuje w polarnych i subpolarnych rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Ameryce rośnie w alpejskich i subalpejskich tundrach od Kanady i Alaski przez Góry Skaliste po Nowy Meksyk. Izolowane populacje istnieją w górach stanów Nevada, Utah, Oregon, Waszyngton i Kalifornia. W Azji szeroko rozprzestrzeniona na Syberii i Kamczatce. Występuje też w chińskim regionie Sinciang. W Europie znana z Islandii, Jan Mayen, Svalbardu i północnej Rosji[4][3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kwiatostany
Fragment pędu
Pokrój
Niski, płożący się krzew liściasty, osiągający zwykle poniżej 10 cm wysokości. Jedynie osobniki z północno-zachodniego brzegu Pacyfiku mogą sięgać do 50 cm[3].
Liście
Osadzone naprzemianlegle. Szerokoowalne[3] do eliptycznych[5], długości od 2 do 4[5]lub 6[3] cm. Gdy dojrzałe słabo owłosione. Górna powierzchnia blaszki lśniąca i zielona, spodnia blada, zielono-szara[3].
Kwiaty
Roślina dwupienna. Kwiaty obu płci skupione w kotki. Kotki żeńskie gęsto owłosione, długości 1 do 8 (zwykle 2 do 4) cm, osadzano na bocznych (rzadziej końcowych) krótkopędach. Kotki męskie do 4 cm długie, o kwiatach z dwoma pręcikami[3][5]. Przylistki brunatne do ciemnobrązowych. Kwiaty pojawiają się wraz z liśćmi[5].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek arktyczny i alpejski. Wierzba ta rośnie na suchych łąkach, skalistej tundrze, gołoborzach, stosunkowo wilgotnych terenach nadwodnych oraz na granicy stałych pokryw śnieżnych. W niektórych rejonach jest gatunkiem dominującym. Czasem współwystępuje z innymi płożącymi wierzbami, jak wierzba żyłkowana (Salix reticulata) oraz porostami. W Górach Skalistych tworzy zgrupowania z Polygonum bistortoides[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-12-10].
  2. Salix arctica Pall.. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2013-11-26].
  3. a b c d e f g h Salix arctica na US Forest Service. [dostęp 2013-11-26].
  4. Salix arctica w: Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2013-11-26].
  5. a b c d Salix arctica w: Jepson Flora Project. [dostęp 2013-11-26].