Wierzba płacząca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wierzba płacząca
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Rodzina wierzbowate
Rodzaj wierzba
Gatunek wierzba płacząca
Nazwa systematyczna
Salix × sepulcralis 'Chrysocoma'
Synonimy

Salix × chrysocoma Dode

Wierzba płacząca (Salix × sepulcralis 'Chrysocoma'), inaczej wierzba nagrobna, wierzba żałobna – popularna w uprawie wierzba ozdobna, uważana często za odmianę wierzby białej, w rzeczywistości jest mieszańcem nieodpornej na środkowoeuropejskie zimy chińskiej wierzby "płaczącej" - S. babylonica 'Babylon' i żółtokorej S. alba 'Vitellina' (lokalnie równie częsta bywa w Polsce Salix × pendula Wender, czyli mieszaniec S. babylonica 'Babylon' × S. fragilis)[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Dorasta do 24 m wysokości. Rozłożysta korona ze zwisającymi, długimi, cienkimi, giętkimi i żółtymi gałęziami. W sprzyjających warunkach pojedyncze pędy mogą osiągać 6 m długości[3].
Kora
Kora ma jasno szaro-brązową barwę. Jest spękana[3].
Pędy
Pędy mają zieloną barwę, lecz później w pełnym nasłonecznieniu zmieniają kolor na szaro-złocisty[3].
Liście
Węższe niż u wierzby białej, gęsto, drobno piłkowane, długie wąskolancetowate, na końcu zaostrzone. Początkowo owłosione, lecz szybko stają się nagie[3]. Od spodu mają niebieskoszarą barwę[3].
Kwiaty
Przeważają kwiaty męskie[3], co w czasie kwitnienia dodaje drzewu żółtego koloru. Kwiat żeński składa się z gruczołu miodnikowego i jednego słupka, a kwiat męski z dwóch gruczołów miodnikowych i dwóch pręcików.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Według niektórych botaników jest mieszańcem S. alba subsp. vitellina z S. babylonica i oznaczana jest jako S. ×chrysocoma Dode[4].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Roślina ozdobna: nadaje się do nasadzeń nadwodnych, nieodpowiednia jest na suche gleby. Szczególnie ozdobna jest zimą i wczesną wiosną. Rozmnaża się bardzo łatwo przez sadzonki pędowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-12-10].
  2. Włodzimierz Seneta, Jakub Dolatowski: Dendrologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011.
  3. a b c d e f Johnson O., More D.: Drzewa. Warszawa: Multico, 2009, s. 168. ISBN 978-83-7073-643-9.
  4. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Vascular Plants of Poland - A Checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 1995. ISBN 83-85444-38-6.