Wierzbica (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wierzbica
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat zawierciański
Gmina Pilica
Liczba ludności (2013) 311[1]
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 42-436
Tablice rejestracyjne SZA
SIMC 0219980
Położenie wsi
[wsi]
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Wierzbica
Wierzbica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wierzbica
Wierzbica
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wierzbica
Wierzbica
Ziemia 50°29′19″N 19°46′07″E/50,488611 19,768611

Wierzbicawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Pilica. We wsi istnieje jednostka OSP założona 90 lat temu. Sama miejscowość ma około 800 lat, a jej dawni mieszkańcy składali dziesięcinę na rzecz klasztoru w podkrakowskiej wsi Mogiła.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie katowickim.

Geografia[edytuj]

Wierzbica położona jest w woj. śląskim na Progu Lelowskim, przez wieś płynie rzeka Żebrówka - prawobrzeżny dopływ Krztyni. Miejscowość składa się z dwóch kolonii połączonych drogą powiatową nr 1771.[2] Na obrzeżach znajdują się ziemie o podłożu kredowym, natomiast pośrodku w dolinie znajdują się żyzne łąki. Licznie znajdowane są tu jeżowce stanowiące obiekt badań paleontologów z WNOZ UŚ.

Przyroda[edytuj]

We wsi z ptactwa liczne są przepiórki, kuropatwy, skowronki, mazurki, uszatki. Płazy reprezentowane są głównie przez żaby trawne i moczarowe, rzadziej spotykane są ropuchy szare, zielone oraz huczki. Ssaki to kuny, łasice, bobry, zimą dziki i sarny. W przeszłości legowe były tu pójdźki[potrzebny przypis].

Historia[edytuj]

Mieszkańcy wsi w czasie drugiej wojny licznie brali udział w walkach partyzanckich, wieś jednak nie zaznała większych strat wojennych.

Z miejscowością łączy się nazwisko Józefa Kotnisa, który między innymi był posłem ziemi kieleckiej z list PSL „Wyzwolenie”.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Urząd Gminy Wierzbica
  2. Serwis Urzedu Gminy -S. U. G. - Pilica Serwis Urzedu Gminy -S. U. G. -, Uroczyste otwarcie odcinka przebudowywanej drogi powiatowej nr 1771 relacji Kleszczowa – Wierzbica – Dobraków – Otola, Serwis Urzedu Gminy - Pilica [dostęp 2016-03-06].