Wiesław Binienda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław K. Binienda
Ilustracja
Państwo działania USA, Polska
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1956
Koło[1]
doktor
Alma Mater Politechnika Warszawska, Drexel University
Naukowiec
Uczelnia University of Akron, Stany Zjednoczone
Dziekan
Wydział Department of Civil Engineering (College of Engineering)[2][3]
Wiesław Binienda
Ilustracja
Rodzice Karol i Danuta (Karpowicz)[1]
Małżeństwo Maria Szonert-Binienda (ur. 1956)[4]
Dzieci Aneta, Konrad[1]

Wiesław Kazimierz Binienda (ur. 20 sierpnia 1956 w Kole[1]) – polski i amerykański naukowiec, doktor inżynierii mechanicznej, nauczyciel akademicki, profesor i dziekan[a] Wydziału Inżynierii Cywilnej[b] (Department of Civil Engineering) w Kolegium Inżynierii (College of Engineering) University of Akron w Akron w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych (od 2003).

Jest także redaktorem naczelnym kwartalnika naukowego „Journal of Aerospace Engineering” wydawanego przez American Society of Civil Engineers (ASCE)[5], współdyrektorem Gas and Turbine Research and Testing Laboratory w University of Akron (od 2003). Jest autorem licznych publikacji naukowych[6] (w 2012: 79 publikacji, indeks h wynoszący 8[7]), specjalizuje się w inżynierii materiałowej, metodach obliczeniowych w fizyce ciała stałego i ich zastosowaniach w lotnictwie i astronautyce[8] (mechanika pękania materiałów złożonych, analiza elementów skończonych, analiza dynamiczna problemów udarowych, analiza zmęczeniowa, analiza związana z płynięciem materiałów[9]).

Jest laureatem wielu nagród, w tym przyznawanych przez NASA (m.in. NASA „Turning Goals Into Reality Award” w 2004 za udział w badaniach dotyczących poprawy bezpieczeństwa w konstrukcjach silników odrzutowych[10], w tym silnika GEnx[11]) i przez ASCE (m.in. „Outstanding Technical Contribution Award” w 2011 za wybitny wkład w badania inżynieryjne związane z astronautyką[12]). W 2008 American Polish Engineering Association (APEA) uznało go za jednego z najbardziej zasłużonych naukowców amerykańskich polskiego pochodzenia[13].

Od 2011 roku doktor zajmuje się badaniem przyczyn rzekomego Zamachu w Smoleńsku. Jest przekonany, że wystąpiła eksplozja na pokładzie samolotu Tu-154M, a wykłady doktora stanowią podstawę teorii spiskowych[14].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1980 ukończył Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera. W 1982 wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych[1][15], gdzie początkowo pracował fizycznie[16]. W 1985 uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera w Drexel University w Filadelfii (specjalność: inżynieria mechaniczna), a w 1987 Drexel University nadał mu stopień naukowy doktora (Ph.D.) w zakresie inżynierii mechanicznej za rozprawę „Mixed-Mode Fracture in Fiber-Reinforced Composite Materials”[17] napisaną pod kierunkiem Alberta Wanga[18]. W latach 1986–1987 pracował jako adiunkt (Adjunct Assistant Professor) w Temple University w Filadelfii[19]. Od 1988 pracuje na Wydziale Inżynierii Cywilnej University of Akron, w latach 1988–1993 jako adiunkt (Assistant Professor), w latach 1993–2000 jako docent (Associate Professor), a od 2000 na stanowisku profesora (Professor) z tzw. tenure[16]. Jest promotorem licznych prac doktorskich i magisterskich[20]. Od 2006 jest współorganizatorem konferencji naukowej Earth and Space – Engineering for Extreme Environments, prowadzonej przez American Society of Civil Engineers, Aerospace Division (w 2008 jako przewodniczący komitetu organizacyjnego)[21].

Współpracuje z NASA, prowadząc badania finansowane przez granty NASA[11]. Kierowane przez niego Gas Turbine Testing Facility, zbudowane w latach 2005–2006[22], zajmuje się prowadzeniem badań nad komponentami turbin i silników dla United States Air Force, NASA[potrzebny przypis] i prywatnego przemysłu[23] (koncerny General Electric, Honeywell i Williams International[10]). W 2008 w laboratorium tym zamontowano tzw. działo gazowe, w całości sfinansowane przez NASA Glenn Research Center, wykorzystywane przez zespół Wiesława Biniendy do testowania materiałów kompozytowych poddawanych zderzeniom z obiektami poruszającymi się z wielką prędkością[24]. Według Miłosza Michaela Wnuka oraz informacji podawanych przez Polskie Radio współuczestniczył w badaniu katastrofy promu kosmicznego „Columbia”[25][26], mimo iż nie jest wymieniony wśród osób uczestniczących w badaniu w oficjalnym raporcie sporządzonym po katastrofie[27]. Jest współautorem nowego specjalnego materiału kompozytowego z plecionych włókien węglowych użytego do budowy silnika GEnx[potrzebny przypis][28].

W 2008 prowadził zajęcia seminaryjne na Politechnice Warszawskiej w ramach działalności Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej[29], a w 2012 został członkiem komitetu naukowego XX Francusko-Polskiego Seminarium Mechaniki organizowanego przez Instytut Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Warszawskiej[30].

Badania katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku[edytuj | edytuj kod]

Wiesław Binienda, obok Kazimierza Nowaczyka i Grzegorza Szuladzińskiego, współpracuje jako niezależny ekspert[potrzebny przypis] z Zespołem Parlamentarnym ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010[31] działającym w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej[potrzebny przypis].

8 września 2011 Binienda przedstawił na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnym ds. Badania Katastrofy Smoleńskiej prezentacje dotyczącą eksperymentu wizualnego uderzenia skrzydła Tu154-M w brzozę w Smoleńsku, przygotowana na podstawie danych wejściowych zawartych w rosyjskim raporcie MAK oraz przy użyciu danych konstrukcji skrzydła Tu-154M dostępnych w literaturze[32]. Zwrócił uwagę, że w oficjalnych raportach komisji na temat przyczyn katastrofy nie podano wyników analizy numerycznej uderzenia skrzydła samolotu w brzozę (tzw. brzoza smoleńska)[33]; stwierdził, że wyniki wykonanej przez niego symulacji komputerowej przy użyciu programu symulacyjnego LS-DYNA wskazują według niego, że skrzydło nie mogło odpaść. W wyniku kolizji ze skrzydłem pień drzewa musiałby zostać według niego przecięty[33]. Ponieważ wyniki uzyskane przez Biniendę były sprzeczne z ustaleniami Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP); zaprosił on polskich naukowców do odniesienia się do jego analiz[26]. W listopadzie 2011 Wiesław Binienda stwierdził, że fragment skrzydła samolotu Tu-154M nie mógł się według niego urwać na brzozie i zostać znaleziony 111 metrów dalej (jak to miało miejsce), gdyż według innej symulacji komputerowej urwany fragment skrzydła upadłby na ziemię w odległości od 10 do 12 metrów od brzozy[34]. W grudniu 2011 dr inż. Maciej Lasek, zastępca przewodniczącego podkomisji lotniczej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), poinformował, że komisja ta nie prowadziła symulacji numerycznych przebiegu katastrofy[35], jako że nie jest to przyjętą praktyką w podobnych sytuacjach. W 2012 analiza Wiesława Biniendy została włączona do materiału dowodowego śledztwa w sprawie katastrofy prowadzonego przez polską prokuraturę wojskową[36]. 28 czerwca 2013 Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przesłuchała Wiesława Biniendę w charakterze świadka. Zeznał on, że dane wejściowe do obliczeń symulacyjnych zawsze zawiera w swoich prezentacjach. Natomiast w celu udostępnienia 'materiałów wytworzonych i przetworzonych' o które zapytał prokurator, Binienda zeznał, że wymagać to będzie "zezwolenia NASA i mojej uczelni, gdyż są tam pewne informacje, które mogą być tajne dla użytkowników poza USA."[37].

Prezentacje wyników badań[edytuj | edytuj kod]

W 2011 wyniki uzyskane przez Wiesława Biniendę stały się przedmiotem seminarium naukowego Marka Czachora z Katedry Fizyki Teoretycznej i Informatyki Kwantowej Politechniki Gdańskiej[38]. Jednak w 2015 Marek Czachor niemal w całości zakwestionował wyniki badań Biniendy[39] 28 marca 2012 Wiesław Binienda brał udział w publicznym wysłuchaniu w sprawie śledztwa smoleńskiego w Parlamencie Europejskim w Brukseli, prezentując wyniki swoich badań przyczyn katastrofy[40], a 18 kwietnia 2012 symulacja dotycząca zderzenia skrzydła samolotu Tu-154M z brzozą została przez niego zaprezentowana podczas konferencji naukowej Earth and Space 2012 – Engineering for Extreme Environments w Pasadenie w Kalifornii[41].

W maju 2012 odwiedził Polskę i przedstawiał swoje ustalenia m.in. na spotkaniu klubu „Gazety Polskiej[42], wykładzie dla studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie[43], podczas Francusko-Polskiego Seminarium Mechaniki w Instytucie Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Warszawskiej[44] i podczas seminarium zorganizowanego przez Zakład Teorii Względności i Astrofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego[45].

29 maja 2012 w Kazimierzu Dolnym odbyła się sesja naukowa Mechanika w lotnictwie zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, podczas której dyskutowano m.in. o wynikach badań zderzenia skrzydła z brzozą uzyskanych przez Wiesława Biniendę, jednak nie został on zaproszony do uczestnictwa w sesji i nie poinformowano go o jej organizacji[46].

Został członkiem komitetu naukowego I, II i III Konferencji Smoleńskiej (z lat 2012, 2013, 2014), skupiającej badaczy metodami nauk ścisłych katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010[47][48][49].

Wraz z trzema innymi naukowcami badającymi przyczyny katastrofy smoleńskiej Wiesław Binienda jest bohaterem filmu dokumentalnego pt. Polacy autorstwa Marii Dłużewskiej z 2013[50][51][51].

Reakcje naukowców[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2011 w portalu publicystycznym „Studio Opinii” ukazał się obszerny artykuł[52] pt. „Skrzydło kontra brzoza” autorstwa prof. Pawła Artymowicza, polskiego astrofizyka z University of Toronto, w którym ostro skrytykował on prezentację sejmową Wiesława Biniendy, nazywając niektóre wyjaśnienia „cał­ko­wi­cie sprzecznymi z aero­dy­na­miką” i podnosząc problem znikania elementów obliczeniowych w symulacji zderzenia z brzozą, na której tupolew stracił zgodnie z oficjalnymi raportami końcówkę lewego skrzydła[53]. Paweł Artymowicz i Grzegorz Szuladziński omówili krytycznie m.in. ten problem w wywiadzie udzielonym przez Szuladzińskiego w październiku 2011 portalowi „Studio Opinii” i podkreślali, że LS-DYNA (program używany przez Wiesława Biniendę) może dać „20 różnych” wyników zależnie od parametrów wejściowych, stąd konieczna jest publikacja przez Biniendę informacji o jego danych wejściowych, umożliwiająca powtórzenie jego obliczeń[54]. W lutym 2012 w „Gazecie Wyborczej” ukazał się wywiad, w którym Paweł Artymowicz nazwał symulację Wiesława Biniendy „złą metodologicznie” i „łamiącą zasady dynamiki Newtona”[55]. W innych wywiadach zarzucał Wiesławowi Biniendzie dodatkowo brak walidacji modelu komputerowego na danych z testów FAA/NASA i złą interpretację rozbieżności między modelowaną a rzeczywistą brzozą[56][57].

W kwietniu 2012 w „Naszym Dzienniku” opublikowano wywiad z Tadeuszem Niezgodą, kierownikiem Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, który zadeklarował, że jego uczelnia byłaby w stanie dokonać symulacji komputerowej zderzenia skrzydła samolotu Tu-154M z brzozą[58][59][Co ma do tego analiza B.?].

W maju 2012 „Nasz Dziennik” zamieścił wywiad z Miłoszem Wnukiem, fizykiem z University of Wisconsin-Milwaukee, który dobrze ocenił obliczenia Wiesława Biniendy i stwierdził, że według niego ma on rację „może nie we wszystkim, ale prawie we wszystkim”[25]. W tym samym miesiącu „Nasz Dziennik” opublikował wywiad z Edwardem Malcem, kierownikiem Zakładu Teorii Względności i Astrofizyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; oświadczył on, że „uczestnicy seminarium naukowego w Krakowie” uznali, że Wiesław Binienda „przeprowadził badania uczciwie i otrzymał uczciwe wyniki”[45]. W czerwcu 2012 w „Naszym Dzienniku” ukazał się wywiad z Jackiem Rońdą z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, specjalistą w zakresie symulacji komputerowych; po przeanalizowaniu metodologii wykonanych obliczeń stwierdził on, że Wiesław Binienda „przedstawił wyniki, które są poprawne i które wskazują na to, że zjawisko kontaktowe zostało poprawnie zamodelowane”[60]. Według Rońdy wynikało to z prawidłowego wyboru modeli materiałów, zastosowania w symulacji elementów powłokowych lotniczych, przeprowadzenia analizy wrażliwości rozwiązania na zmianę warunków brzegowych w modelu zadania kontaktowego, a także uwzględnienia w symulacji tzw. efektu darcia poszycia skrzydła[60], co nie jest prawdą, gdyż Binienda napisał "Nawet dla kąta natarcia 14 stopni w sytuacji lotu poziomego powierzchnia nośna skrzydła nie jest uszkodzona ponieważ nie następuje kontakt pomiędzy dolną częścią drzewa a spodem skrzydła. Bezwładność zginanej końcówki dolnej części drzewa rozpędzonej do prędkości samolotu powoduje głębokie ugięcie pnia w czasie przelotu nad nim reszty skrzydła. Pień wraca do pozycji pionowej dopiero po odlocie samolotu."[59]. Drugie i trzecie zdanie świadczy, że Binienda w trakcie symulacji zmienił parametry drzewa z "doskonale plastyczne'" aby pień się ugiął na "sprężyste" aby się wyprostował[39].

W maju 2012 opublikowano raport Grzegorza Szuladzińskiego przygotowany dla Zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy działającego w Sejmie RP, poświęcony niektórym aspektom technicznym katastrofy. Grzegorz Szuladziński odniósł się w nim m.in. do kwestii zderzenia skrzydła samolotu z brzozą i stwierdził, że typowa kolizja „na krzyż” dwóch smukłych obiektów kończy się złamaniem lub ścięciem tylko jednego z nich i że według niego jest nikła szansa, by oba obiekty zostały złamane, co według niego oznacza, że jeśli drzewo zostało ścięte, to skrzydło ocalało (z powierzchniowymi uszkodzeniami) i na odwrót[61]. W ocenie Grzegorza Szuladzińskiego rola brzozy powinna być zupełnie usunięta z rozważań na temat przyczyn katastrofy[61].

W 2016 został II zastępcą przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, powołanej przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza[62][63].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Wiesław Binienda jest żonaty z mec. Marią Szonert-Biniendą[4], właścicielką jednoosobowej prywatnej fundacji Libra Institute [64][65], była od 2014 do 2016 wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej[66][67]; ma dwoje dzieci: córkę Anetę i syna Konrada[1]. Konrad jest pianistą i kompozytorem[68][69].

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

 • Mixed-Mode Fracture of Uniaxial Fiber Reinforced Composites, Defense Technical Information Center 1987 (współautorzy: A. S. Wang, E. S. Reddy, Y. Zhong)
 • A Comprehensive Study on Damage Tolerance Properties of Notched Composite Laminates, Defense Technical Information Center 1988 (współautorzy: A. S. Wang, E. S. Reddy, U. Zhong)
 • Frictionless Contact of Multilayered Composite Half Planes Containing Layers With Complex Eigenvalues, NASA Lewis Research Center 1997 (współautorzy: Wang Zhang, Marek-Jerzy Pindera)
 • Analysis of an Interface Crack for a Functionally Graded Strip Sandwiched Between Two Homogeneous Layers of Finite Thickness, NASA Lewis Research Center 1999 (współautor: N. I. Shbeeb)
 • Analysis of Multiple Cracks in an Infinite Functionally Graded Plate, NASA Lewis Research Center 1999 (współautorzy: N. I. Shbeeb, K. L. Kreider)
 • Composite Materials and Analysis Techniques for Aerospace Application, ASCE, Aerospace Division 2002 (współautor: Marek-Jerzy Pindera)
 • Advanced Materials and Structures in Civil and Aerospace Engineering, ASCE 2005
 • Earth and Space 2006 – Engineering, Construction, and Operations in Challenging Environments, ASCE 2006 (red., współredaktorzy: R. B. Malla, A. K. Maji)
 • Impact Mechanics of Composite Materials for Aerospace Application, ASCE 2008 (współautor: Pizhong Qiao)
 • Earth and Space 2008 – Engineering, Science, Construction, and Operations in Challenging Environments, ASCE 2008 (red.)

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Jest laureatem następujących nagród i wyróżnień[70]:

 • NASA Lewis Research Center Fellowship (1989, 1990)
 • The University of Akron Certificate for The Collaborative Performance Review Process Training for Supervisors (2001)
 • College of Engineering Outstanding Researcher Award (przyznana przez jego rówieśników w College of Engineering, 2002)
 • The University of Akron Fifteen Year Award (2003)
 • NASA „Turning Goals Into Reality Award” (2004)
 • Certificate of Achievement for Faculty Mentor/Learning Assistant Partnership (2004, 2005)
 • Akron Public School Certificate – International Baccalaureate Task Force Certificate (2005)
 • ASCE 2006 Certificate of Appreciation in recognition for outstanding service
 • 2007 Educational Talent Search Certificate for the University of Akron’s „College for a Day” Program
 • ASCE Fellow (2007)
 • Polonia Technica Certificate of Appreciation (2007)
 • „2008 Gold Award” – American Polish Engineering Association[13]
 • NASA Glenn Patent Award for „Strain Rate Dependent Analysis of Polymer Matrix Composites STRANAL-PMS Version 2” – LEW-17910-1 (2009)
 • NASA Glenn Technical Brief Award for „A Modeling Technique and Representation of Failure in the Analysis of Triaxial Braided Carbon Fiber Composites” – LEW-18435-1 (2009)
 • The Louis A. Hill, Jr. Award (2010)
 • ASCE Aerospace Division „Outstanding Professional Service Award” (2010)[12]
 • ASCE Aerospace Division „Outstanding Technical Contribution Award” (2011)[12]
 • Nagroda Dziedzictwa Polskiego („Polish Heritage Award”), przyznana przez Kongres Polonii Amerykańskiej[71].
 • W lutym 2013 tygodnik "Gazeta Polska" przyznał mu tytuł "Człowieka Roku 2013" (wspólnie z nim wyróżnienie otrzymali inni naukowcy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej: Wacław Berczyński, Kazimierz Nowaczyk i Grzegorz Szuladziński)[72].

Członkostwo w organizacjach[edytuj | edytuj kod]

Wiesław Binienda jest członkiem następujących organizacji i stowarzyszeń[73]:

W 2007 współuczestniczył wraz z żoną w tworzeniu oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w stanie Ohio[74]. W 2011 wchodził w skład komitetu naukowego obchodów jubileuszu 70-lecia Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w Stanach Zjednoczonych (Polonia Technica)[75].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Stanowisko sprawowane przez W. Biniendę w Wydziale Inżynierii Lądowej (Department of Civil Engineering) Kolegium Inżynierii (College of Engineering) University of Akron to w języku angielskim Chair (dosł. „przewodniczący”), co bywa niekiedy tłumaczone na język polski jako „przewodniczący wydziału” (por. np. „10-krotnie wydajniejsze turbiny wiatrowe z Kalifornii”, energia.org.pl [dostęp 2012-02-10] oraz Ares J. Rosakis caltech.edu [dostęp 2012-02-10]). W amerykańskich i polskich źródłach dotyczących W. Biniendy stosowany jest przekład „dziekan”, por. np. „Kiedyś dowiemy się, kto był odpowiedzialny za katastrofę smoleńską” dziennik.com, 2011-09-30 [dostęp 2012-02-10], „Macierewicz: brzoza skrzydła nie urwała. To pewne” wprost.pl, 2011-09-29 [dostęp 2012-02-10] oraz „Co się stało ponad drzewami” uwazamrze.pl, 2011-12-11 [dostęp 2012-02-10].
 2. Angielska nazwa Department of Civil Engineering może być tłumaczona na język polski bądź jako „Wydział Inżynierii Cywilnej”, bądź „Wydział Inżynierii Lądowej”. W niniejszym haśle przyjęto pierwszą wersję, gdyż występuje ona w amerykańskich źródłach poświęconych W. Biniendzie, por. „Kiedyś dowiemy się, kto był odpowiedzialny za katastrofę smoleńską” dziennik.com, 2011-09-30 [dostęp 2011-12-25]. Zob. też hasło Civil engineering (science) w Britannica Online Encyclopedia, gdzie podano, iż nazwa civil engineering powstała jako synonim inżynierii wykorzystywanej do celów cywilnych, przeciwieństwo inżynierii wojskowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Hasło Wiesław Kazimierz Binienda w: Who's Who in Polish America, 1st edition 1996–1997, New York 1996, s. 32. ISBN 0781800101
 2. Profil na stronie Kolegium Inżynierii University of Akron (ang.) uakron.edu [dostęp 2012-02-07]
 3. Profil na stronie Wydziału Inżynierii Cywilnej University of Akron (ang.) ecgf.uakron.edu [dostęp 2012-02-07]
 4. a b Hasło Maria Olga Szonert-Binienda w: Who's Who in Polish America, 1st edition 1996–1997, New York 1996, s. 456. ISBN 0781800101
 5. Journal of Aerospace Engineering (ang.) ascelibrary.org [dostęp 2011-10-13]
 6. Wiesław Binienda – Scholarly Publications (ang.) ecgf.uakron.edu [dostęp 2011-12-18]
 7. Profil Wiesława Biniendy w bazie Scopus (ang.) scopus.com [dostęp 2010-04-20]
 8. Wiesław Binienda – Research (ang.) ecgf.uakron.edu [dostęp 2011-12-20]
 9. Wiesław Binienda, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2011-10-13].
 10. a b Engineering Professor Wieslaw Binienda Honored by NASA (ang.) uakron.edu, 10 czerwca 2004 [dostęp 2011-10-14]
 11. a b UA lands NASA grant (ang.) uakron.edu, 5 maja 2008 [dostęp 2012-04-22]
 12. a b c Professor honored for outstanding contribution to aerospace (ang.). uakron.edu, 16 kwietnia 2012. [dostęp 2012-04-23].
 13. a b Tributes to Polish American Pioneers in Engineering and Sciences (ang.) apea.us [dostęp 2011-12-20]
 14. 10 kwietnia 2010 Fakty - Film Raport. youtube.com. [dostęp 2021-04-07].
 15. Prestiżowa nagroda dla prof. Biniendy. naszdziennik.pl, 25 kwietnia 2012. [dostęp 2012-06-29].
 16. a b Polish Engineer Revolutionizes the Jet Engine (ang.). polishcenterofcleveland.org, 2/2005. [dostęp 2012-06-29].
 17. Wieslaw K. Binienda: „Mixed-Mode Fracture in Fiber-Reinforced Composite Materials”, Drexel University 1988
 18. „Kiedyś dowiemy się, kto był odpowiedzialny za katastrofę smoleńską” dziennik.com, 30 września 2011 [dostęp 2012-02-10]
 19. Honorowa księga nauki polskiej: współcześni uczeni polskiego pochodzenia za granicą, Barbara Krasicka (oprac.), Hanna Nawalany (oprac.), Warszawa: Ośrodek Przetwarzania Informacji, 2001, s. 31, ISBN 83-916278-0-2, OCLC 830307374.
 20. Wiesław Binienda – Past Students (ang.) ecgf.uakron.edu [dostęp 2011-12-18]
 21. a b „ASCE News”, March 2008, Vol. 33, No. 3, s. 16 (ang.) [dostęp 2012-04-24]
 22. Gas Turbine Testing Facility (ang.). uakron.edu. [dostęp 2012-04-24].
 23. The University of Akron Civil Engineering Newletter, Vol. I, Issue 1, Fall 2008, s. 3 (ang.). uakron.edu. [dostęp 2012-04-24].
 24. The University of Akron Civil Engineering Newletter, Vol. I, Issue 2, October 2008 (ang.). uakron.edu. s. 3. [dostęp 30 czerwca 2012].
 25. a b Wnuk: Binienda ma rację. fronda.pl, 23 maja 2012. [dostęp 2012-06-29].
 26. a b „Skrzydło TU-154M nie mogło się złamać o brzozę” polskieradio.pl, 8 września 2011 [dostęp 2011-10-16]
 27. CAIB Report Vol.1 (ang.) caib.nasa.gov [dostęp 2012-04-21]
 28. Wykład prof. Wiesława Biniendy: Analiza numeryczna i efekty badań katastrofy smoleńskiej. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 22 maja 2012 r.. Gazeta Polska VD, 22 maja 2012. [dostęp 2012-05-24].
 29. Uczelniana oferta dydaktyczna i konwersatorium Politechniki Warszawskiej, [w:] Profundere Scientiam. Biuletyn Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej, nr 1, czerwiec 2009, s. 18, pw.edu.pl [dostęp 2012-04-22]
 30. XX Francusko-Polskie Seminarium Mechaniki ipbm.simr.pw.edu.pl [dostęp 2012-04-22]
 31. Zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r.. sejm.gov.pl. [dostęp 2012-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 32. Pluszak, Katastrofa TU-154M - Prezentacja ekspertów przed zespołem parlamentarnym, Blogpress, 8 września 2011 [dostęp 2014-01-24].
 33. a b „Mikropęknięcia przemawiają do inżynierów”. naszdziennik.pl, 12 września 2011. [dostęp 2012-06-14].
 34. „Tu-154 nie uderzył w brzozę”. Eksperci Macierewicza kwestionują dotychczasowe ustalenia. wprost.pl, 25 listopada 2011. [dostęp 2012-06-14].
 35. Rosyjska nadinterpretacja. naszdziennik.pl, 6 grudnia 2011. [dostęp 2012-06-30].
 36. Prokuratura: „Badamy analizy prof. Biniendy”. stefczyk.info, 1 lutego 2012. [dostęp 2012-06-14].
 37. [1], Naczelna Prokuratura Wojskowa, przesłuchanie świadków, 28 czerwca 2013 [dostęp 2013.09.30]
 38. Katastrofa smoleńska na Politechnice Gdańskiej. youtube.com. [dostęp 2012-06-14].
 39. a b Marek Czachor, Prof. Czachor: Co dalej z badaniami katastrofy smoleńskiej? "Wątek zamachu od początku był lekceważony przez komisje rządowe", 16 listopada 2015.
 40. Smoleńsk: były dwie eksplozje. niezalezna.pl, 28 marca 2012. [dostęp 2012-06-14].
 41. Dr Binienda na konferencji „Earth and Space” Pasadena 2012.04.18. youtube.com. [dostęp 2012-06-14].
 42. Tłumy na spotkaniu z prof. Biniendą!. niezalezna.pl, 22 maja 2012. [dostęp 2012-06-14].
 43. Prof. Binienda przywitany przez studentów. niezalezna.pl, 23 maja 2012. [dostęp 2012-06-14].
 44. Prof. Binienda przyjęty brawami na Politechnice. niezalezna.pl, 21 maja 2012. [dostęp 2012-06-14].
 45. a b Narzędzia Biniendy za trudne dla Laska. naszdziennik.pl, 2 czerwca 2012. [dostęp 2012-06-14].
 46. Binienda inspiruje. naszdziennik.pl, 13 czerwca 2012. [dostęp 2012-06-14].
 47. Konferencja Smoleńska 22.10.2012. konferencja.home.pl. [dostęp 20 października 2014].
 48. II Konferencja Smoleńska 2013. konferencja.home.pl. [dostęp 20 października 2014].
 49. III Konferencja Smoleńska 2014. konferencja.home.pl. [dostęp 20 października 2014].
 50. Film Marii Dłużewskiej "Polacy" jutro w Tygodniku "wSieci" (pol.). stefczyk.info, 2013-10-27. [dostęp 2013-10-28].
 51. a b Polacy z innego świata (pol.). wsumie.pl, 2013-10-27. [dostęp 2013-10-28].
 52. Skrzydło kontra brzoza studioopinii.pl, 29 września 2011 [dostęp 2012-07-11]
 53. Paweł Artymowicz: You-Know-Who podnosi przyłbicę studioopinii.pl, 28 września 2011 [dostęp 2012-07-11]
 54. Sekrety symulacji katastrofy smoleńskiej studioopinii.pl, 7 lutego 2012 [dostęp 2012-07-11]
 55. „Cięli już krzaki. Uderzyli w brzozę”. wyborcza.pl, 7 lutego 2012. [dostęp 2012-06-14].
 56. „Polsat News wywiad z Prof. Pawłem Artymowiczem o katastrofie Tu-154M w Smoleńsku”. Polsat News, 16 czerwca 2012. [dostęp 2012-07-10].
 57. „Nie ma jednej przyczyny tragedii w Smoleńsku. Brzoza przegrywa ”. polityka.pl, 1 lipca 2012. [dostęp 2012-07-10].
 58. Możemy policzyć za Millera. naszdziennik.pl, 8 kwietnia 2012. [dostęp 2012-06-14].
 59. a b Wiesław K. Binienda, Materiały Konferencyjne I - MATERIAŁY KONFERENCYJNE I KONFERENCJI - 16. ANALIZA DYNAMICZNA ZNISZCZENIA STRUKTURY SAMOLOTU TU-154M W SMOLEŃSKU 10 KWIETNIA 2010 ROKU [pdf], Konferencja Smoleńska, 20 marca 2013.
 60. a b Lasek skończył tam, gdzie trzeba zacząć. naszdziennik.pl, 9 czerwca 2012. [dostęp 2012-06-14].
 61. a b Gregory Szuladzinski: „Raport No. 456: Niektóre aspekty techniczno-konstrukcyjne smoleńskiej katastrofy”, s. 22, Analytical Service Pty Ltd, maj 2012.
 62. Podpisanie rozporządzenia w sprawie KBWLLP. podkomisjasmolensk.mon.gov.pl, 2016-02-04. [dostęp 2016-11-24].
 63. Skład podkomisji. podkomisjasmolensk.mon.gov.pl. [dostęp 2016-11-24].
 64. Libra Institute (ang.) Daily Legal News [dostęp 2012-12-26]
 65. Libra Institute (ang.) Tax Exempt World [dostęp 2012-12-26]
 66. Sukces mec. Szonert-Binienda. niezalezna.pl, 18 października 2014. [dostęp 18 października 2014].
 67. Żona Wiesława Biniendy - znanego z teorii o zamachu w Smoleńsku - zaraz zostanie konsulem w USA. newsweek.pl, 29.09.2016. [dostęp 29.09.2016].
 68. Biography (pol.). konradbinienda.instantencore.com. [dostęp 2013-10-28].
 69. NASZ WYWIAD. Maria Dłużewska o "Polakach". "Ten film powstał dzięki dobrym ludziom". Niezwykły obraz w poniedziałek z Tygodnikiem "wSieci" (pol.). wpolityce.pl, 2013-10-27. [dostęp 2013-10-27].
 70. Wiesław Binienda – Fellowships, Certificates and Awards (ang.) ecgf.uakron.edu [dostęp 2011-12-20]
 71. Prof. Kazimierz Nowaczyk odznaczony. pis.org.pl, 2014-06-25. [dostęp 2015-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-08)].
 72. „Gazeta Polska” ma 20 lat! Zobacz relację z uroczystej gali (pol.). gazetapolska.pl, 2013-02-06. [dostęp 2013-06-11].
 73. Wiesław Binienda – Organization Membership (ang.) ecgf.uakron.edu [dostęp 2011-12-18]
 74. The Kosciuszko Foundation, Ohio – Mission and History (ang.) thekf.org [dostęp 2011-12-21]
 75. Patroni i komitety obchodów jubileuszu 70-lecia Polonia Technica polonia-technica.org [dostęp 2011-12-23]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]