Wiesław Dudek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Dudek
Data i miejsce urodzenia 1977
Daniszyn
Narodowość polska
Dziedzina sztuki balet
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Wiesław Dudek (ur. 1977 w Daniszynie k. Ostrowa Wlkp.) – polski tancerz baletowy, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Stuttgart Ballet, Staatsballet w Berlinie, pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1996 ukończył Państwową Szkołę Baletową im. Feliksa Parnella w Łodzi. W tym samym roku rozpoczął pracę w Teatrze Wielkim w Warszawie (1996-1997 – koryfej), następnie występował w Teatrze Wielkim w Łodzi (1997-2000 jako tancerz-solista). W latach 2000–2003 pracował w Stuttgart Ballet, a od 2003 do 2013 jako pierwszy solista w Staatsballet w Berlinie.

Tańczył w baletach wybitnych choreografów, m.in.: Bejarta, Neumeiera, Scholza, MacMillana. W 2013 wystąpił gościnnie z baletem moskiewskiego Teatru Bolszoj w tytułowej roli w balecie „Oniegin” razem z Jewgieniją Obrazcową jako Tatianą, w choreografii Johna Cranko. W latach 2014–2015 współpracował z Węgierską Akademią Tańca i operą w Budapeszcie. Współpracuje jako pedagog w Stuttgart Ballet, John Cranko School, Het National Ballet w Amsterdamie i Royal Ballet w Londynie.

Od 2015 z żoną – tancerką Shoko Nakamurą mieszka i pracuje w Tokio w „K-ballet Company”. W 2017 był pomysłodawcą i reżyserem polsko-japońskiego projektu „Młody Duch Tańca” (w 2021 IV edycja), połączenia środowisk baletowych z Polski i Japonii. Celem było stworzenie uczniom szkół baletowych warunków do zademonstrowania nabytych w trakcie edukacji umiejętności, skonfrontowanie ich z dużą sceną i publicznością[1][2].

Jest bohaterem książki Jana Stanisława Witkiewicza „Shoko Nakamura i Wiesław Dudek”, wydanej w 2015 roku w Polsce i w Berlinie (w jęz. niemieckim[3]).

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]