Wiesław Gałązka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Gałązka
Ilustracja
Wiesław Gałązka, 2008 rok
Data urodzenia 26 kwietnia 1953
Zawód, zajęcie dziennikarz, publicysta, doradca polityczny, nauczyciel akademicki

Wiesław Gałązka (ur. 26 kwietnia 1953) – dziennikarz i publicysta, konsultant i doradca polityczny, nauczyciel akademicki. Autor książek i licznych publikacji prasowych oraz komentarzy telewizyjnych i radiowych na temat komunikacji społecznej i politycznej, public relations, reklamy, etyki dziennikarskiej oraz kreacji wizerunku publicznego i medialnego.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Absolwent liceum Ogólnokształcącego w Lądku Zdroju, gdzie mieszkał w latach 1953-1973. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas studiów aktywnie uczestniczył w działalności społecznej i sporcie. Pracę w mediach zaczął w 1978 roku. Był reporterem, prezenterem i publicystą w Rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu. Następnie drukarzem i projektantem w prywatnej firmie reklamowej.

Po 1989 roku na krótko powrócił do pracy dziennikarskiej w różnych redakcjach prasowych, współtworzył także jedno z pierwszych polskich czasopism poświęconych problematyce komunikacji marketingowej Aida Media – Praktyka i teoria reklamy. Przez kolejne 10 lat był copywriterem i dyrektorem kreatywnym w agencjach i firmach reklamowych.

Od 2000 roku jako niezależny publicysta współpracuje z wieloma redakcjami prasowymi i portalami internetowymi. Jest nauczycielem akademickim – pracuje na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim i innych uczelniach. Pracuje także jako ekspert oraz doradca polityczny i wizerunkowy. Jest konsultantem różnych ugrupowań i sztabów wyborczych.

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i Akademii Ekspertów Public Relations. Posiada swoje biogramy w encyklopedycznym wydawnictwie Pionierzy i Tytani Polskiej Reklamy oraz Leksykonie ludzi ZSP.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • W. Gałązka, A. Krywicki, Nie wystarczy być... czyli od zera do lidera, Oficyna Wydawnicza MAK, Wrocław (2002)
  • W. Gałązka, A. Krywicki, „Nie wystarczy być... czyli od zera do lidera”, wyd. II rozszerzone, Oficyna Wydawnicza MAK, Wrocław (2004)
  • W. Gałązka, „Gotowych faktów nie ma. Kreacja informacji oraz wizerunku publicznego i medialnego”, Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Wrocław (2008)
  • J. Olędzki, D. Tworzydło (redakcja naukowa), W. Gałązka (współredakcja haseł), „Leksykon Public Relations”, Wydawnictwo Newsline & Bonus Liber, Rzeszów (2009)
  • K. Kolenda-Zaleska, M. Olejnik, S. Chachołek, W. Gałązka, A. Mleczko, M.Skała, W. K. Szalkiewicz, J. Żakowski, „Ten wredny PR 2009. Jak Public Relations zmieniło Polskę”, Wydawnictwo Helion, Gliwice (2009)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • 102,7 Mhz (fab., 2006) – gościnnie, jako dziennikarz radiowy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]