Wiesław Koluch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Koluch
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1967
Pękanino
Obywatelstwo  Polska
Styl walki jujitsu
sumo
koluchstyl

Wiesław Koluch (ur. 9 maja 1967 w Pękaninie) – twórca polskiej dyscypliny sportowej Koluchstyl[1], fundator Medalu „Serce Ziemi”[2], sportowiec, biznesmen, psycholog, ezoteryk[3].

Przygodę ze sportem rozpoczął w wieku szkolnym. Jako młody chłopiec trafił do KS Gwardia Koszalin, gdzie trenował judo pod okiem brązowego medalisty olimpijskiego Mariana Tałaja. Zdobył wiele medali na ogólnopolskich turniejach i spartakiadach w judo. Jeden z prekursorów polskiego zawodowego sumo, a także jeden z pierwszych medalistów mistrzostw Polski i pucharów Europy i świata[4]. Przez wiele lat doskonalił umiejętności także w jujitsu, tai chi chuan, kenjutsu i innych dyscyplinach jeżdżąc po całym świecie, m.in. Chinach, Tybecie i Japonii. Przez wiele lat prowadził badania miejsc mocy. Posiada profesorski stopień w sztukach walki, 9 Dan w Koluchstyl i jujitsu. Jako trener reprezentacji narodowej dwóch dyscyplin doprowadził swoich zawodników do zdobycia około 300 medali na mistrzostwach świata i europy. Wychował dwa pokolenia medalistów. Efektem doświadczeń sportowych jest stworzenie dyscypliny sportowej Koluchstyl[5], nazwanej od własnego nazwiska, która znana jest już w ponad 60 krajach na całym świecie. Prezes pierwszego klubu sumo w Polsce KS Sumo Koluch, prezes Światowej Organizacji Koluchstyl, wiceprezes Światowej Organizacji Sztuk Walki (WMAO). Odznaczony wieloma wyróżnieniami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. Jest ambasadorem transgraniczności województwa podlaskiego. Od ponad 20 lat udziela się charytatywnie. Organizował kilkadziesiąt imprez sportowych i charytatywnych na świecie[6].

Rodzicami Wiesława Kolucha byli Stefan i Eugenia z domu Sawicka, polscy patrioci, zasłużeni bohaterowie wojenni, odznaczeni wieloma medalami. Ma żonę Katarzynę i dwóch synów Wiesława i Stefana.

Autor książek: „Sumo po polsku”, „Z pamiętnika polskiego najemnika”, „Kadzidełka i inne sekrety zdrowia”, „Potrzeby psychiczne członków grup przestępczych”, „Pierścień Atlantów i inne sekrety zdrowia”, „Pierścień Mocy i ćwiczenia Koluch Chi”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Konończuk wkononczuk@poranny.pl tel. 085 748 95 31, Wiesław Koluch prezentuje nowy styl walki - "koluchstyl", poranny.pl [dostęp 2019-02-26] (pol.).
  2. O Medalu Serce Ziemi | Medal Serce Ziemi [dostęp 2019-02-26] (pol.).
  3. Joanna Klimowicz, Siła sumo z piramidy, wspolczesna.pl [dostęp 2019-02-26] (pol.).
  4. Tomasz Dworzańczyk, Sumo Koluch Białystok na Litwie, poranny.pl [dostęp 2019-02-26] (pol.).
  5. s, X Mistrzostwa Polski w Koluchstylu. Wracają do Białegostoku na jubileuszową edycję, poranny.pl [dostęp 2019-02-26] (pol.).
  6. Medal Serce Ziemi | Jest nadawany osobom lub instytucjom, które pracują na rzecz rozwoju człowieka. [dostęp 2019-02-26] (pol.).