Wiesław Lewicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiesław Lewicki 2010

Wiesław Stanisław Lewicki (ur. 2 stycznia 1957 w Gliwicach) – niemiecki działacz polonijny, przewodniczący Kongresu Polonii Niemieckiej w latach 2009-2013. Prowadzi istotną dla Polonii niemieckiej działalność medialną, jest też pomysłodawcą nagrody "Polonicus" dla zasłużonych na rzecz Polonii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Politechnice Śląskiej, uzyskując dyplom inżyniera ochrony środowiska, po czym pracował m.in. w biurach projektowych, laboratoriach oraz instytucjach naukowych. W 1985 roku wraz z rodziną wyemigrował z Polski do Niemiec. Studiował podyplomowo zarządzanie przedsiębiorstwem w Kolonii, następnie doradztwo ds. ochrony środowiska we Frankfurcie nad Menem oraz marketing europejski w Akwizgranie. Przez 10 lat pracował dla międzynarodowego koncernu, pogłębiając doświadczenie w kierowaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami. W 2000 założył własną firmę doradczą "System Management" w Akwizgranie, którą prowadzi do dziś.

Działalność na rzecz Polonii[edytuj | edytuj kod]

Od 2000 angażuje się w działalność na rzecz kulturalnego ożywienia i politycznego wzmocnienia Polonii. W 2004 założył pismo "Polregio" (ukazuje się w nakładzie 5 tys. egzemplarzy) a następnie klub i stowarzyszenie o tej samej nazwie w Akwizgranie. W grudniu 2007 stowarzyszenie "Polregio" weszło w struktury organizacji dachowej – Kongresu Polonii Niemieckiej, a w 2008 Lewicki został jego wiceprezesem. W styczniu 2009 objął obowiązki prezesa Kongresu, zaś w styczniu 2010 – przewodniczącego Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech. Z tytułu pełnionych funkcji bierze udział w pracach Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Działalność kulturalna Wiesława Lewickiego obejmuje organizację imprez kulturalnych w regionie Moza-Ren, aktywność redaktorską na portalach internetowych Polonii niemieckiej oraz publikację czasopism polonijnych. Odnośnie tych pierwszych, szczególną popularnością cieszyła się w latach 2008–2010 impreza cykliczna "Polregionale" dla uczczenia Dnia Polonii, odbywająca się w Akwizgranie. Jest redaktorem niemieckich serwisów polonijnych (m.in. www.polregio.eu, www.kongres.de, www.konwent.de). Sam pisze również felietony i komentarze dotyczące bieżących wydarzeń w Polsce i w Europie. W 2009 z jego inicjatywy po raz pierwszy przyznano nagrodę "Polonicus" dla zasłużonych na rzecz Polonii.

3 marca 2015 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polonii w Niemczech[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Agata Lewandowska. Nowy przewodniczący Konwentu. „Twoja Gazeta.de, Berlin”. Nr 1 (9), s. 2, styczeń 2010. 
  • Reiner Burger. Viva Polonia. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Nr 129, s. 3, czerwiec 2011. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]