Wiesław Szamborski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesław Andrzej Szamborski (ur. 6 maja 1941 w Skarżysku-Kamiennej), polski artysta malarz i grafik, prof. ASP w Warszawie.

W latach 1959–1960 studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od 1960 studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Antoniego Łyżwańskiego i Michała Byliny. Wybrał specjalizację w zakresie malarstwa ściennego u profesorów Witolda Millera i Stefana Gierowskiego, a z grafiki warsztatowej u profesorów Andrzeja Rudzińskiego i Józefa Pakulskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Michała Byliny w 1966 r.

Od 1968 roku pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1996 roku profesor zwyczajny. W latach 80. XX w. uczestniczył w Ruchu Kultury Niezależnej. W pierwszych latach po studiach, do 1974 roku, wystawiał wspólnie z Markiem Sapetto. Prace w zbiorach muzeów narodowych w Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu. Ponadto w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kto jest kim w Polsce, edycja IV (zespół redakcyjny Beata Cynkier i inni), Warszawa 2001, s. 919–920

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]