Wiesława Bogdańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiesława Bogdańska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1957
Tatary

Zawód, zajęcie

geodetka, wycinankarka, twórczyni plastyki obrzędowej

Narodowość

polska

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Wiesława Bogdańska (ur. 1957 we wsi Tatary koło Kadzidła) – kurpiowska twórczyni ludowa, wycinankarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia jest geodetką[1][2]. Pracuje w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle – oddziale Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce[3], gdzie jest przewodniczką. Tam i w innych placówkach w kraju prowadzi warsztaty[1]. Współpracowała z Cepelią, Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” w Kadzidle i różnymi instytucjami kultury. Jest wiceprezeską Oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych[2].

Tworzeniem wycinanek zajmuje się od 12 roku życia. Pochodzi z jednego z najstarszych kurpiowskich i rękodzielniczych rodów. Twórczyniami ludowymi były babcia Bogdańskiej – Stefania Konopka, mama Maria Chorstek, ciocia Czesława Konopka, siostra Janina Jaksina[1].

Jest wszechstronną artystką. Łączy tradycyjne wzornictwo z nowatorskimi motywami. Inspiruje się głównie regionalnymi wzorami kurpiowskimi. Jej ulubionymi formami są leluje i gwiazdy. Oprócz wycinanek tworzy też kierce, bukiety, bibułowe kwiaty, pisanki, palmy wielkanocne, lepi byśki (obrzędowe pieczywo). Wykorzystuje papier glansowany i bibułę[4].

Wycinanki Bogdańskiej znajdują się w kolekcjach muzealnych m.in.: w Museum Europäischer Kulturen w Berlinie, Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle, Izbie Regionalnej w Chudku, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Z sukcesami uczestniczy w konkursach, pokazach i wystawach sztuki ludowej w Polsce i za granicą[4].

Uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2008), odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (Brązowy – 2012, Srebrny – 2021)[5], Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Prezesa Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka”, Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” nadanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego[4] i Kurpikiem 2008 – Nagrodą Prezesa Związku Kurpiów w kategorii Promowanie regionu[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wiesława Bogdańska | Mazowiecki Szlak Tradycji, www.mazowieckiszlaktradycji.com [dostęp 2022-07-12].
  2. a b Elżbieta Miszczyńska, Andżelika Bilska, Slavis Wiewiór Jerzy i Wiewiór Michał., Wycinanki niezaplanowane...: V Konkurs Sztuki Ludowej = Unplanned cut-outs...: 5th Folk Art Contest, Częstochowa: Muzeum Częstochowskie, 2012, ISBN 978-83-60128-18-3, OCLC 823616682 [dostęp 2022-07-12].
  3. ZAGRODA KURPIOWSKA W KADZIDLE (ODDZIAŁ MKK), 28 października 2019.
  4. a b c Katarzyna Markiewicz, Wiesława Bogdańska – laureat Nagrody Kolberga 2008, www.nagrodakolberg.pl [dostęp 2022-07-12].
  5. MKiDN - Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, mkidn.gov.pl [dostęp 2023-03-22].
  6. Dotychczasowi laureaci Kurpików (z lat 2001–2019), www.zwiazekkurpiow.pl [dostęp 2022-03-27].