Wiesława Drojecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiesława Drojecka
Data i miejsce urodzenia

27 października 1930
Grodno

Zawód, zajęcie

piosenkarka

Wiesława Drojecka (ur. 27 października 1930 w Grodnie) – polska piosenkarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej jako dziecko została zesłana na Syberię. Z wykształcenia stomatolog.

Wykonawczyni o miękkim, głębokim głosie często porównywanym do współczesnej jej Juliette Gréco. W 1959 roku zajęła I miejsce w konkursie piosenkarskim zorganizowanym przez Polskie Radio w Poznaniu, co zaowocowało w latach 1959-70 współpracą z orkiestrą Poznańska Piętnastka Radiowa. Jako solistka nagrała z tym zespołem około 200 piosenek. Współpracowała także z orkiestrami Jerzego Miliana, Benona Hardego, Jerzego Gerta w Krakowie i Stefana Rachonia w Warszawie. We Wrocławiu tworzyła z działająca przy rozgłośni radiowej Orkiestrą Polskiego Radia Jerzego Zabłockiego. Nagrała wiele niezapomnianych utworów, m.in. - Złoty deszcz, popularną piosenkę o Wrocławiu autorstwa Andrzeja Barskiego z muzyką Jadwigi Skowrońskiej.

Jej wykonanie utworu Bronisława Broka i Władysława Szpilmana Nie wierzę piosence ugruntowało jej artystyczną pozycję, owocując w 1961 r. nagrodą prasy zagranicznej i Ekspresu Wieczornego na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Koncertowała w Niemczech, w ZSRR i Jugosławii, gdzie zdobyła nagrodę na festiwalu w Skopje (Skopje Fest).

Poprzez wszystkie lata twórczości nagrywała w Berlinie, Moskwie, Leningradzie, Nowosybirsku. W latach 70 i 80 współpracowała z Centrum Sztuki Impart, śpiewała także z zespołem Bogusława Klimsa Występowała w Kabarecie Nie z Tej Ziemi z aktorami z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Przez ponad 20 lat występowała na estradach i w programach telewizyjnych w wielu krajach byłego ZSRR, gdzie obok Anny German uważana jest za najpopularniejszą polską piosenkarkę tamtych lat. Przez ostatnie kilkanaście lat uczestniczy w cotygodniowych popularnych audycjach muzycznych red. Jana Mazura w Radiu Wrocław, od pewnego czasu gości często w znanych audycjach red. Dariusza Michalskiego w I Programie Polskiego Radia w Warszawie. W 2006 roku w Moskwie została wydana płyta CD skompilowana jako Złota kolekcja, na której część utworów jest wykonywana przez Wiesławę Drojecką w języku rosyjskim. W 2011 roku wytwórnia Teddy Records wydała płytę Wiesława Drojecka, w 2013 roku Śpiewałam ludziom na pocieszenie i w 2018 roku Tango d`amore.

24 czerwca 2011 r. Wiesława Drojecka otrzymała Nagrodę Wrocławia za całokształt pracy artystycznej[1].

30 sierpnia 2012 r. Wiesława Drojecka otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Zasłużeni dla Wrocławia", wroclaw.pl.
  2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego