Wietlica samicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wietlica samicza
Ilustracja
paproć wietlica samicza
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Klad monilofity
Klasa paprocie
Rząd paprotkowce
Rodzina wietlicowate
Rodzaj wietlica
Gatunek wietlica samicza
Nazwa systematyczna
Athyrium filix-femina (L.) Roth

Wietlica samicza (Athyrium filix-femina) – gatunek paproci z rodziny wietlicowatych (rozrzutkowatych). Występuje w Europie, umiarkowanej części Azji, północnej Afryce i Ameryce Północnej[2]. W Polsce rośnie głównie w północnej części kraju, oraz w Sudetach i Karpatach.

Morfologia[edytuj]

Pokrój 
Bylina z podziemnym, rozgałęzionym kłączem, z którego co roku wyrasta wiele pionowo rozwiniętych liści od 30 do 100 cm wysokości[3].
Liście
Jasnozielone liście wyrastają lejkowato zebrane w rozetki na poziomym kłączu. Ogonek liściowy krótki żółtawy lub czerwonawy z plewiastymi łuskami. Blaszki podwójnie lub potrójnie pierzaste, krótkoogonkowe, o zarysie długolancetowatym. Odcinki pierwszego rzędu przeważnie skrętoległe po obu stronach mają do 30 do 60 równowąskich odcinków drugiego rzędu od pierzastodzielnych do pikowanych. Nasada blaszki często niesymetryczna najniższy średni odcinek większy i równoległy do osadki. Liście zarodnikowe nie różnią się od liści płonnych.
Zarodniki 
Kupki zarodni podługowate pokryte delikatną zawijką trwałą, ułożone na dolnej stronie odcinków w dwóch rzędach wzdłuż nerwu głównego. Zarodniki dojrzewają lipcem a wrześniem[3].
Gatunek podobny
W okresie dojrzewania zarodni jest łatwa do rozpoznania od wietlicy alpejskiej – różni się tym, że posiada kupki zarodnikowe podługowate z trwałą zawijką.

Biologia i ekologia[edytuj]

Rośnie w wilgotnych i cienistych lasach. Wymaga gleb kwaśnych i wilgotnych, o małej zawartości wapnia. Występuje w piętrze leśnym regla dolnego oraz na niżu w zespole kwaśnej buczyny.

Przypisy

  1. Smith, A. R., K. M. Pryer, E. Schuettpelz, P. Korall, H. Schneider & P. G. Wolf: A classification for extant ferns (ang.). Taxon 55(3): 705–731, 2006. [dostęp 2009-11-13].
  2. Athyrium filix-femina na Germplasm Resources Information Network (GRIN) [dostęp 2014-01-25].
  3. a b F. Činčura, V. Feráková, J. Májovský, L. Šomšak, J. Záborský: Pospolite rośliny środkowej Europy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1990, s. 64. ISBN 83-09-01473-2.