Wiggles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Wiggles
Producent SEK.ost.
Wydawca Innonics
Data wydania 28 października 2001
Gatunek RTS
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows 98, Windows XP
Nośniki CD
Wymagania

Pentium II (350 MHz), 128 MB RAM, karta graficzna z 32 MB RAM, napęd CD o ośmiokrotnej prędkości (8x), DirectX 8.0, mysz, karta dźwiękowa zgodna z Windows

Kontrolery mysz i klawiatura

The Wigglesstrategiczna gra komputerowa czasu rzeczywistego wydana 28 października 2001 przez Innonics na świecie, w Polsce 5 grudnia 2001 przez CD Projekt. Producentem jest SEK.ost. Wydano również dodatek do gry ze szkicami rysunków, tapetami i odtwarzaczem muzycznym. W grze steruje się klanem karłów Wiggles, który tworzy coraz bardziej zaawansowaną cywilizację wraz z rozwojem gry. Głównym celem jest znalezienie magicznych pierścieni i wykucie z nich Gleipnira, który uwięzi wilka Fenrisa.

Fabuła gry[edytuj]

Nordycki bóg Odyn miał wilka zwanego Fenrisem. Wilczur ten w głębi serca nienawidził swojego pana i pewnego dnia uciekł od niego. Zrozpaczony bóg poprosił króla karłów, aby on wybrał swój najlepszy klan, który przyprowadziłby jego wilka. Aby to zrobić, karły muszą wykuć łańcuch Gleipnir i opętać nim Fenrisa, ukrywającego się pod ziemią. Do wykucia łańcucha niezbędne jest 6 pierścieni: pierścień powietrza, ziemi, życia, wody, magii i pierścień ognia. Pierścień powietrza i ziemi Wigglesy otrzymują od elfki na początku gry, ale pozostałe są ukryte i strzeżone przez ich wrogów.

Charakter rozgrywki[edytuj]

Miejsce akcji The Wiggles znajduje się prawie cały czas pod ziemią. Gra dzieli się na cztery światy (ziemny, siarkowy, kryształowy i lawowy), różniące się od siebie wyglądem i trudnością. Generator świata zwykle tworzy nowy układ plansz. Gra posiada zarówno tryb jednoosobowy jak i wieloosobowy.

Wigglesy[edytuj]

Klan Wiggles[edytuj]

Wiggles to klan karłów, którym stara się sterować gracz. Jego przedstawiciele mają przerośnięte głowy i stopy, a w czasie wolnym są ubrane w czerwone krasnoludkowe czapeczki. Są towarzyskie i mają obsesje na punkcie bród. Wigglesy mają tylko dwa kolory oczu: niebieski i zielony, a nie spotyka się karłów z piwnym odcieniem oczu. To one wygrały turniej zorganizowany przez króla karłów, co świadczy o ich najlepszym przystosowaniu do warunków misji schwytania Fenrisa.

Karły w czasie wolnym mogą robić wiele różnych rzeczy, począwszy od pójścia spać, przejścia do salonu czy łazienki, poprzez rozmowę i jedzenie, a skończywszy na robieniu gwiazd, skakaniu na skakance, paleniu fajki czy podbijaniu piłeczki. Podczas rozmowy – niezrozumiałej dla ludzi, bo składającej się z samych pisków i pomruków – dwóch karłów w czasie wolnym, zostają pogłębione więzi między nimi. Dzięki temu Wigglesy potrafią się zakochiwać i rozmnażać. Ciąża Wiggleski trwa krócej od ludzkiej (dodatkowo w grze czas biegnie szybciej) i tak samo jak w rzeczywistości czasami rodzą się bliźnięta. Gdy narodzi się mały karzeł, cały czas płacze, robi fikołki albo raczkuje za mamą. Czasami może też pójść do szkoły, gdzie zdobywa dodatkowe doświadczenie. Proces dorastania jest dość nagły, gdyż z małego Wigglesa z pieluchą w jednej chwili powstaje dorosły, ubrany karzeł. Wigglesy mogą też umrzeć ze starości, po osiągnięciu wieku dwudziestu czterech dni, czyli pełnych obrotów zegara wyznaczającego czas pracy i odpoczynku.

Każdy Wiggles w zależności od rodzaju wykonywanego zajęcia ma określony rodzaj nakrycia głowy. W czasie wolnym mają czerwone, spiczaste i wysokie, lekko zakrzywione kapelusze. W czasie pracy, Wiggles, gdy nie wie, co ma robić, zakłada brunatną, młodzieżową czapkę z daszkiem do tyłu. Podczas zbierania surowców karzełki zakładają szare, policyjne czapki. Gdy kopią w ziemi lub pracują z użyciem kamieni, maję żółte, górnicze kaski z wbudowaną lampką. Podczas rąbania grzybów czy też pracy przy obróbce drewna nasi podopieczni na głowie mają żółtawe czapki drwali, z czerwonymi nausznikami. Podczas walki karły mają różne hełmy, im Wiggles jest lepszym wojownikiem, tym hełm jest lepszy. Podczas pracy w Małym piecu, Wiggles ma na głowie górniczy kask, tyle że bez lampki. Podczas przyrządzania jedzenia przy ognisku czy też w kuchni Wiggles ma wielką białą, kucharską czapkę. Gdy karły wynajdują nowe budynki, wkładają niebieską w żółte gwiazdki, spiczastą tiarę magika.

Wigglesy mogą zdobywać doświadczenie z różnych dziedzin wykonując określone czynności, czytając księgi lub w przypadku dzieci – chodzić do szkoły. Dziedziny doświadczenia dzielą się na produkcję (wśród niej są wyróżnione: drewno, jedzenie, kamienie, konstrukcja i transport, metale, alchemia oraz usługi) i walkę (wśród niej są wyróżnione: kung-fu, broń jednoręczna, broń dwuręczna, broń dystansowa, obrona). Gdy karzeł wyspecjalizuje się w jakiejś dziedzinie, to jego doświadczenie z innych dziedzin maleje. Karły z pierwszego pokolenia mogą mieć maksymalnie sto punktów w każdej specjalizacji, wyłączając walkę, w której mogą zdobyć dwieście punktów. Za to u karłów z następnych pokoleń maksymalna ilość doświadczenia we wszystkich dziedzinach oprócz walki jest o 20 punktów większa niż u ich rodziców (przykładowo gdy u rodziców karła jest to 120 punktów, to u ich dziecka jest to 140 punktów). Doświadczenie po części także przechodzi na dzieci, więc rodzą się już one z pewną umiejętności np. kopania w ziemi. Sto punktów to maksimum dla wszystkich punktów przy wskaźnikach zdrowia, sytości, czujności i nastroju.

Wigglesowi można też określić czas wolny i czas, kiedy będzie pracować. Karła można też przyporządkować do danego budynku, żeby pracował tylko w nim.

Postacie[edytuj]

Klany karłów[edytuj]

Peacers[edytuj]

Peacers (Hipisi, Winsipi, Voodoo) – jest to obcy klan karłów. Jest przyjazny dopóki nie zostanie zaatakowany, lecz sam też potrafi rozpocząć wojnę zabierając Wigglesom rzeczy. Można go spotkać w pierwszym świecie, w dwóch miejscach. Zaraz na początku planszy jego przedstawiciele, użalają się Wigglesom, że trolle porwały jednego z ich karłów – Strażniczkę Bramy. Drugi obóz jest o wiele większy i mieszka w nim czternaście karłów. Nieopłacalne jest jego atakowanie z pierwszymi pięcioma karłami, gdyż Hipisi potrafią zastawiać pułapki. W czasie wolnym mają czarne cylindry z czerwonym paskiem na górze. Tak jak i inne klany karłów, w przeciwieństwie do tradycyjnych nakryć głowy stosowanych przez Wigglesy, podczas wykonywania danej czynności noszą czerwone czapki, zachowujące tylko ich kształt i detale. Jedynie beżowa czapka oznaczająca, że karzeł powinien pracować, a nie wie, co ma zrobić, jest taka sama jak u Wigglesów.

Knockers[edytuj]

Knockers (Puknięci, Kopacze) – jest to obcy klan karłów. Jest przyjazny dopóki nie zostanie zaatakowany, lecz sam też potrafi rozpocząć wojnę zabierając Wigglesom rzeczy. Występują w drugiej planszy, przeważnie na początku świata. Są oni zapalonymi fanami grzebania w ziemi, więc nawet w czasie wolnym mają srebrny kask górnika z lampką. Tak jak i inne klany karłów, w przeciwieństwie do tradycyjnych nakryć głowy stosowanych przez Wigglesy, podczas wykonywania danej czynności noszą czerwone czapki, zachowujące tylko ich kształt i detale. Nawet swój ulubiony srebrny kask górniczy też mają w czasie pracy czerwony. Jedynie beżowa czapka oznaczająca, że karzeł powinien pracować, a nie wie, co ma zrobić, jest taka sama jak u Wigglesów.

W głębi swojego obozu Kopacze ukryli też Usypiacz i kolejkę, którą wydobywają żelazo ze złóż. Pod ich wioską znajduje się dwuosobowa strażnica trolli.

Brains[edytuj]

Brains (Jajogłowi) – jest to obcy klan karłów. Jest przyjazny dopóki nie zostanie zaatakowany, lecz sam też potrafi rozpocząć wojnę zabierając Wigglesom rzeczy. Jest w trzecim świecie, gdzie występują kryształy. Jego przedstawiciele wyglądają dziwacznie, mają tępy wyraz twarzy, choć tak naprawdę są najbardziej rozwinięci. Mimo to czasami zdarza im się popełnić jakąś gafę. Kobiety w tym klanie są niezwykle grube, a mężczyźni noszą monokle. Nie są ubrani zbyt kolorowo, właściwie tylko na biało. W czasie wolnym mają typowe czapki pielęgniarek. Tak jak i inne klany karłów, w przeciwieństwie do tradycyjnych nakryć głowy stosowanych przez Wigglesy, podczas wykonywania danej czynności noszą czerwone czapki, zachowujące tylko ich kształt i detale. Jedynie beżowa czapka oznaczająca, że karzeł powinien pracować, a nie wie, co ma zrobić, jest taka sama jak u Wigglesów.

Przebywając w pobliżu wioski Brainsów, mężczyźni Wigglesów nie mogą wytrzymać czarodziejskiego śpiewu i zamieniają się w posągi. Wtedy tylko w rękach kobiet znajduje się los klanu, a co gorsza powodzenie misji.

Vampyr[edytuj]

Vampyr (Wampiry) – jest to obcy klan karłów. Jest od razu wrogo nastawiony, w przeciwieństwie do innych klanów. Jego siedziba mieści się w czwartym świecie. Jest on najagresywniejszy spośród wszystkich rodzajów karłów, a wyglądu zaczepnika dodaje mu czarny, szeroki, z czerwonym paskiem na górze, młodzieżowy kaptur, spod którego widać tylko nos właściciela, a kaptur taki noszony jest w czasie wolnym. Tak jak i inne klany karłów, w przeciwieństwie do tradycyjnych nakryć głowy stosowanych przez Wigglesy, podczas wykonywania danej czynności noszą czerwone czapki. Jedynie beżowa czapka oznaczająca, że karzeł powinien pracować, a nie wie, co ma zrobić, jest taka sama jak u Wigglesów. Przedstawiciele tego klanu wyglądają podobnie do Wigglesów, tyle że mają mocniej zaciśnięte oczy. Są też najbardziej wytrwali w wojennym rzemiośle.

Na początku planszy zamieszkanej przez nich Wigglesy spotykają smoczycę, której trzeba oddać małego smoka wyklutego z jaja lub ją zabić, a dostanie się za to młot potrzebny do wykucia Gleipnira.

Postacie neutralne[edytuj]

  • Strażniczka Bramy – karlica z klanu Hipisów. Po odkryciu mniejszego obozu Peacersów okazuje się, że ich przywódczyni, czyli Strażniczka Bramy, została porwana przez trolle i uwięziona w ich fortecy. Gdy Wigglesom uda się uwolnić przywódczynię Hipisów, podziękuje ona za uratowanie i obieca swoją pomoc w przejściu do drugiego świata, po czym zniknie. Otwiera ona bramę do drugie świata przy pomocy pierścienia życia.
  • Pustelnik – spotyka się go na początku pierwszego świata. Użala się on, że trolle splądrowały jego farmę i nie ma co jeść.
  • Wróżki – drzewo wróżek jest obok siedziby pustelnika. Ponieważ trolle odcięły im dostęp do wody, wróżki zginą, jeżeli szybko nie otrzymają pomocy.
  • Smoki – w grze można spotkać jedynie dwa smoki, które są rozwiedzionym małżeństwem. Oba są koloru czerwonego. Pierwszego z nich, samca, spotyka się w drugim świecie. Za pomocą pieca osusza on Titanicu (w grze – mniejszy od rzeczywistego statek zakopany w ziemi). Smok powierza karłom jajo.
  • Alib – samotnik z trzeciego świata.

Odbiór gry[edytuj]

Gra otrzymała przeciętne oceny krytyków, uzyskując średni wynik 62/100 z 13 recenzji w agregatorze Metacritic[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]