Wikłacz czerwonogłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikłacz czerwonogłowy
Anaplectes rubriceps[1]
(Sundevall, 1850)
Wikłacz czerwonogłowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina wikłaczowate
Rodzaj Anaplectes
Reichenbach, 1863
Gatunek wikłacz czerwonogłowy
Synonimy

Ploceus rubriceps[2]
Malimbus rubriceps[2]

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Wikłacz czerwonogłowy[4] (Anaplectes rubriceps) – gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Jedyny przedstawiciel rodzaju Anaplectes. Zasiedla Afrykę południową, środkową i zachodnią po strefę Sahelu włącznie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisał po raz pierwszy Carl Jakob Sundevall pod nazwą Ploceus (Hyphanthornis) rubriceps w roku 1850. Holotyp pochodził z gór Witfontein w Prowincji Północno-Zachodniej w RPA. Według niektórych ujęć umieszczany w rodzaju Malimbus. Niektórzy autorzy traktują podgatunek leuconotos jako osobny gatunek; proponowany podgatunek gurneyi włączany jest do nominatywnego. Wyróżnia się 3 podgatunki[5].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

 • Anaplectes: gr. ανα ana – z, zaraz potem; rodzaj Symplectes Swainson, 1837[6].
 • rubriceps: łac. ruber, rubra – czerwony; -ceps – -głowy, od caput, capitis – głowa[7].
 • leuconotos: gr. λευκος leukos – biały; -νωτος -nōtos – -tyły, od νωτον nōton – tył[8].
 • jubaensis: Dżuba, Somali Włoskie (obecnie Somalia)[9].

Podgatunki i zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się następujące podgatunki[10][5]:

 • A. r. leuconotos (von Müller, JW, 1851) – południowe Mali do północno-centralnej Nigerii i na wschód do Sudanu Południowego i zachodniej Etiopii, na południe do Tanzanii, północna Zambia i północne Malawi
 • A. r. jubaensis van Someren, 1920 – południowa Somalia i północno-wschodnia Kenia
 • A. r. rubriceps (Sundevall, 1850)Angola do południowej Tanzanii i na południe do Botswany i północno-wschodniego RPA

Zasiedla lasy szerokolistne, stepy, zadrzewienia akacji oraz przedstawicieli Brachystegia. W zachodniej i południowej Afryce zwykle spotykany poniżej 1600 m n.p.m., natomiast dochodzi do 2100 m n.p.m. w Sudanie i wschodniej Afryce[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi 12-15 cm[5], z czego około 15-16 mm przypada na dziób, zaś 5-6 cm na ogon (u samic krótszy o około 1 cm). Skrzydła mierzą około 78-82 mm[2]. Masa ciała samców waha się w granicach 19–26 g, zaś samic 17–25 g. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. U samca podgatunku nominatywnego kantarek czarny, poza tym cała głowa, szyja i górna część grzbietu czerwone. Niższa część piersi przybiera barwę pomarańczowoczerwoną, wyraźnie odcinając się od białego spodu ciała. Wierzch ciała niżej karku szary z oliwkowym odcieniem. Na ciemnych lotkach i sterówkach obecne są jaskrawożółte obrzeżenia. Pokrywy skrzydłowe także posiadają żółte obrzeżenia, a lotki III rzędu także białawe. Tęczówka czerwonobrązowa do pomarańczowej lub czerwonej, dziób pomarańczowoczerwony, nogi różowawe. Samce w szacie spoczynkowej mają głowę złotobrązową, gardło i wyższą część piersi żółte, a wierzch ciała szarobrązowy. Samice przypominają nielęgowe samce, ale są jaśniejsze na głowie i nie posiadają pomarańczowawych piórek na głowie i piersi. Młode bardziej matowe od samic. Samce podgatunku leuconotos mają czarną „maskę” dookoła oka, a żółta barwa obrzeżenia lotek i sterówek zastąpiona jest czerwoną; pokrywy skrzydłowe biało obrzeżone. Podobnie ma to miejsce u samic, u których żółtawa barwa głowy i piersi zastąpiona jest niemal szarą. Samiec podgatunku jubaensis jest całkowicie czerwony, z wyjątkiem czarnego kantarka, obrzeżeń lotek, sterówek oraz pokryw skrzydłowych[5].

Behawior[edytuj | edytuj kod]

Głos[edytuj | edytuj kod]

Pieśń stanowi gwałtowna seria piszczących, skwierczących dźwięków czu-tsii-tsi czu-tsi tsiii-tsi tsłi-tsi-tsłiii cirrrr. Krótsze części pieśni samiec wykonuje zwisając z gniazda. Głos wydawany w locie to ci lub ci-huu, zaś alarmowy wysokie ci ci[5].

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Pożywienie stanowią głównie owady, odnotowano także inny pokarm – nasiona akacji, owoce roślin z rodzaju Premna (jasnotowate) i gatunku Tapinanthus leendertziae (gązewnikowate). W Ugandzie odnotowano zainteresowanie owocującymi roślinami z rodzaju Sapium (wilczomleczowate). Niektóre ze zbadanych żołądków zawierały pluskwiaki (Hemiptera), chrząszcze (Coleoptera), modliszki (Mantodea) i termity (Isoptera). Pisklętom dorosłe wykłacze czerwonogłowe przynosiły także ślimaki i pająki[5].

Żeruje samotnie lub w parach, niekiedy zawisa do góry nogami. Przeszukuje liście i gałęzie. W obszarach zalesionych często widywany w wielogatunkowych stadach; w Kenii widziano tego wikłacza z czołoczubami zółtookimi (Prionops plumatus), poza tym z wikłaczem sawannowym (Ploceus intermedius). Czasem w Mozambiku przyłącza się do nektarników (Nectariniidae). Prócz tego z aksamitnikami (Hyliota), krótkosterkami z rodzaju Sylvietta i dzięciołowatymi (Picidae). W trakcie badań w Zambii najczęściej widywanymi z A. rubriceps gatunkami były dziwogon żałobny (Dicrurus adsimilis), krępnik czarnopierśny (Batis molitor), a także turniurzyk srokaty (Dryoscopus cubla)[5].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

W Ghanie i Togo okres lęgowy trwa od grudnia do marca; w Nigerii od listopada do maja; w Etiopii od lutego do kwietnia oraz w listopadzie i grudniu; na terenie Ugandy od maja do lipca oraz w lutym; w Kenii od marca do lipca, we wrześniu, październiku, listopadzie i styczniu; od lutego do maja i od września do grudnia w Tanzanii; w Rwandzie od października do grudnia i od marca do maja; w południowo-wschodniej części DRK od września do listopada (w północno-wschodniej w styczniu i lutym); od września do listopada w Angoli; od sierpnia do grudnia w Zambii, od sierpnia do stycznia w Malawi, Mozambiku i Zimbabwe, od sierpnia do lutego w Botswanie oraz od października do marca w RPA[5]. Niekiedy przystępują do lęgów nie zrzuciwszy jeszcze szaty juwenalnej[2].

U wikłaczy czerwonogłowych występuje poligynia, ale zdarzają się także pary monogamiczne. Tworzy kolonie lęgowe obejmujące zwykle do 9, niekiedy nawet do 40 gniazd. Samiec buduje je sam, niekiedy 3-4 blisko siebie. Gniazdo zawieszone jest na liczącej 15-20 cm długości wąskiej konstrukcji. Budulec stanowią łatwo zginalne gałązki oraz żyłki i ogonki liści, zwykle niechlujnie połączone w kształt siatki (inaczej niż u niektórych przedstawicieli wikłaczy, starannie je splatających). Niekiedy między materiały samiec wpłata fragmenty kory drzewnej. Wyściółkę stanowią cieńsze gałązki, włókna traw, a niekiedy i liście. Swą konstrukcję ptak umiejscawia 1,5-15 m nad ziemią, przytwierdzoną do gałęzi[5].

Może gniazdować w otoczeniu innych wikłaczy, takich gatunków jak wikłacz zmienny (Ploceus cucullatus), wikłacz maskowy (P. velatus), wikłacz sawannowy (P. intermedius) i bawolik czerwonodzioby (Bubalornis niger). W Kenii i RPA stare gniazda wykorzystują amadyny obrożne (Amadina fasciata) (w RPA także amarantka szara (Lagonosticta nitidula), niekiedy z gniazd korzystają także mniszka srokata (Lonchura cucullata) i mucharka lśniąca (Melaenornis pammelaina)[5].

Zniesienie liczy 2-4, choć zwykle 3, jasnoniebieskie jaja, często ciemniejsze na cieńszym końcu. Średnie ich wymiary wynoszą (n=60) 20,3×14 mm (dane z RPA). Samica wysiaduje sama. Inkubacja trwa 12-13 dni. Młode są karmione przez oba ptaki z pary. W Malawi młode pozostawały w gnieździe 12 dni, w niewoli zaś 17. W Zambii, Malawi, Zimbabwe i RPA na lęgach pasożytuje kukułeczka pstra (Chrysococcyx caprius). Maksymalna długość życia zaobrączkowanych osobników wynosiła 9 lat[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Anaplectes rubriceps, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b c d Arthur C. Stark: The birds of South Africa. T. 1. 1900, s. 74-76.
 3. BirdLife International 2012, Anaplectes rubriceps [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015-3 [dostęp 2015-12-01] (ang.).
 4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Ploceidae Sundevall, 1836 – wikłacze – Weavers (wersja: 2015-10-11). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-12-01].
 5. a b c d e f g h i j k l del Hoyo, J.; Elliot, A. & Christie, D.A.: Handbook of the Birds of the World. T. 15. Weavers to New World Warblers. Lynx Edicions, 2010, s. 197. ISBN 978-84-96553-68-2.
 6. Jobling 2017 ↓, s. Anaplectes.
 7. Jobling 2017 ↓, s. rubriceps.
 8. Jobling 2017 ↓, s. leuconotos.
 9. Jobling 2017 ↓, s. jubaensis.
 10. F. Gill, D. Donsker: Old World sparrows, snowfinches & weavers (ang.). IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2015-12-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. J.A. Jobling: Key to Scientific Names in Ornithology. W: J. del Hoyo, A. Elliott, J. Sargatal, D.A. Christie & E. de Juana (red.): Handbook of the Birds of the World Alive. Barcelona: Lynx Edicions, 2017. [dostęp 2017-10-30]. (ang.)