Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii 2022

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Kobiety stoją za innowacyjnymi projektami, wielkimi odkryciami, prowadzą inspirujące badania i poszerzają horyzonty młodych ludzi. Kobiety tworzą i zaskakują, malują i rzeźbią, przełamując granice sztuki. O tajemnicach wszechświata nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale jeśli mamy się dowiedzieć, to z dużym prawdopodobieństwem uda się to dzięki wybitnym fizyczkom, badaczkom, naukowczyniom. Nasze miasta budowały i budują wybitne architektki, rewolucje rozpoczynały działaczki, szczyty zdobywały podróżniczki, aktorki zdobywały serca publiczności, pisarki budowały opowieści, które zostają z nami do dziś.


W kobietach i kobiecych biografiach kryje się historia naszego świata. Nieoceniona jest rola kobiet i ich pracy, niestety równocześnie jest jeszcze w dalszym ciągu niewystarczająco nieopisana. To właśnie chcemy zmienić. Tworzymy największą na świecie encyklopedię - źródło naszej wspólnej wiedzy, bez herstorycznej opowieści to się nam nie uda.


Projekt (Nie)znane Kobiety Wikipedii pozwala to zmienić! Zapraszamy wikipedystów, wikipedystki, nowicjuszy i nowicjuszki do edytowania i uzupełniania Wikipedii o brakujące biografie, by przywrócić światu encyklopedyczne kobiety!


Bierzemy się do herstorycznej pracy!

Zapraszamy do edytowania w ramach akcji (Nie)znane kobiety Wikipedii

Akcja potrwa od 1 do 31 marca 2022 r.

Women in red & Les sans pagEs drawing Fhala.K (05).svg

Jak możesz pomóc?

Noun Project revision icon 1067088 cc.svg

Popraw istniejący artykuł w Wikipedii

• Jeśli artykuł jest zbyt krótki – dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.

• Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o problemach z neutralnością lub stylem) pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.

• Sprawdź język hasła, dopracuj ortografię i interpunkcję.

Napisz nowe hasło

Wybierz postać, o której chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczna!), zgromadź źródła i... zacznij pisać! To dość proste. Zerknij do naszej sekcji z propozycjami haseł i materiałami do początkujących, jeśli to dopiero Twój wikidebiut. Aha, nie zapomnij się pochwalić – wpisz swoje hasło na listę stworzonych haseł.

Noun Project translation icon 24074 cc.svg

Przetłumacz hasło z innego języka

W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba, jest dobrze uźródłowiony, a może nawet został wyróżniony ze względu na jakość? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć, pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.

Noun 33167 - Social media.svg

Pomóż nam promować to wydarzenie

Użyj mediów społecznościowych, żeby powiedzieć światu, że Wikipedia potrzebuje kobiet – zamieść post, tweet, notkę z linkiem do tej strony. Namów znajomych i znajome – wspólnie pomóżcie nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biogramy encyklopedycznych kobiet!