Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii 2023

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Kobiety stoją za innowacyjnymi projektami, wielkimi odkryciami, prowadzą inspirujące badania i poszerzają horyzonty młodych ludzi. Kobiety tworzą i zaskakują, malują i rzeźbią, przełamując granice sztuki. O tajemnicach wszechświata nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale jeśli mamy się dowiedzieć, to z dużym prawdopodobieństwem uda się to dzięki wybitnym fizyczkom, chemiczkom i innym naukowczyniom. Nasze miasta budowały i budują wybitne architektki, rewolucje rozpoczynały działaczki, szczyty i kosmos zdobywały podróżniczki i astronautki, historyczki, antropolożki i socjolożki analizowały społeczności ludzkie, ich dzieje i współczesność, aktorki podbijały serca publiczności, pisarki tworzyły opowieści, które zostają z nami do dziś…

W kobietach i ich biografiach kryje się historia naszego świata. Nieoceniona jest rola kobiet i ich pracy, niestety równocześnie nadal jest niewystarczająco opisana. To właśnie chcemy zmienić, tworząc największą na świecie encyklopedię – źródło naszej wspólnej wiedzy. Bez herstorycznej opowieści to się nam nie uda. Projekt (Nie)znane kobiety Wikipedii pozwala to zmienić! Cały marzec poświęcamy poszukiwaniu i promocji inspirujących kobiet – historycznych i współczesnych, których brakuje w polskojęzycznej Wikipedii.


Zapraszamy wikipedystów, wikipedystki, nowicjuszy i nowicjuszki do edytowania i uzupełniania Wikipedii o brakujące biografie, by przywrócić światu encyklopedyczne kobiety!


Bierzemy się do herstorycznej pracy!

Zapraszamy do edytowania w ramach akcji (Nie)znane kobiety Wikipedii.

Akcja potrwa od 1 do 31 marca 2023 r.

Women in red & Les sans pagEs drawing Fhala.K (05).svg

Jak możesz pomóc?

Noun Project revision icon 1067088 cc.svg

Popraw istniejący artykuł w Wikipedii

• Jeśli artykuł jest zbyt krótki, dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.

• Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o braku neutralnością lub nieodpowiednim stylu), pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.

• Sprawdź język hasła, dopracuj ortografię i interpunkcję.

Napisz nowe hasło

Wybierz postać, o której chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczna!), zgromadź źródła i... zacznij pisać! To proste. Jeśli to Twój wikidebiut, zerknij do naszej sekcji z propozycjami haseł i materiałami do początkujących. Nie zapomnij się pochwalić – wpisz swoje hasło na listę stworzonych haseł.

Noun Project translation icon 24074 cc.svg

Przetłumacz hasło z innego języka

W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba, jest dobrze uźródłowiony, a może nawet został wyróżniony ze względu na jakość? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć. Pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu edycji lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.

Noun 33167 - Social media.svg

Pomóż nam promować to wydarzenie

Użyj mediów społecznościowych, żeby powiedzieć światu, że Wikipedia potrzebuje kobiet – zamieść post, tweet, notkę z linkiem do tej strony. Namów znajomych i znajome – wspólnie pomóżcie nam uzupełnić Wikipedię o biogramy encyklopedycznych kobiet!