Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii 2023/Materiały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Women in red & Les sans pagEs drawing Fhala.K (05).svg
To Twoje pierwsze kroki w Wikipedii? Wspaniale! Bardzo się cieszymy, że jesteś z nami i chcesz nam pomóc w przywróceniu pamięci o (nie)znanych encyklopedycznych kobietach. Każdy wkład jest bezcenny.

Być może Wikipedia na razie Cię onieśmiela – nie wiesz, jak zacząć, jak pisać i czy sobie poradzisz. Ten projekt został stworzony po to, by każdy człowiek mógł go współtworzyć. Przejrzyj poniższe materiały, aby dowiedzieć się, jak zabrać się za Wikipedię. Znajdziesz tam też informację, gdzie szukać pomocy, jeśli utkniesz. Początki mogą się wydawać trudne, ale na pewno szybko załapiesz, o co chodzi. Mamy nadzieję, że już niebawem pisanie haseł i szukanie informacji będzie Ci dawało tyle samo frajdy, ile nam, doświadczonym wikipedystom i wikipedystkom.

link Jak zacząć pracę z Wikipedią?
Pierwsze kroki
 1. Jeśli jeszcze go nie masz, załóż konto w Wikipedii (to nie jest obowiązkowe, ale łatwiej będzie Ci się skontaktować z innymi).
 2. Zapoznaj się z Wikipedią, korzystając z pięciominutowego samouczka dla początkujących .
 3. Przejrzyj też instrukcję edytora wizualnego (tak, jest długa, nie czytaj całości od razu, ale może zachowaj ją sobie w jednej z zakładek – w razie czego będzie pod ręką).
 4. Po zalogowaniu, na górze po prawej stronie, znajdziesz link do swojego brudnopisu – to miejsce, gdzie możesz eksperymentować, pisać, uczyć się Wikipedii. Twoja własna przestrzeń do prób i błędów :)
 5. Pamiętaj, że jedna z reguł Wikipedii brzmi śmiało modyfikuj strony. Strony typu wiki nie będą poprawnie funkcjonować, jeżeli nie znajdziesz w sobie odrobiny śmiałości. Zacząć wprowadzać zmiany: popraw pisownię, dodaj informacje, uściślij sformułowania itd. – to zawsze jest mile widziane. To o to chodzi. Tak więc działaj :)


link Jak napisać swoje pierwsze hasło?

Na początek zapoznaj się z podstawowymi zasadami Wikipedii. Jeśli będziesz o nich pamiętać, napiszesz świetny artykuł!

 1. Nie wszystko może znaleźć się w encyklopedii, również tej internetowej. Dlatego wybierając bohaterkę biogramu, pamiętaj, że musi ona być na tyle ważna, znacząca, nagradzana, rozpoznawalna, żeby mogła mieć swój artykuł. Innymi słowy musi spełniać kryteria encyklopedyczności. Zajrzyj od ich przejrzenia. Jeśli nie masz pewności, zapytaj osoby, mające więcej wikidoświadczenia (zob. sekcję Gdzie szukać pomocy?).
 2. Źródła są bardzo ważne dla Wikipedii – musimy wiedzieć, skąd pochodzą informacje zamieszczone przez Ciebie w haśle. Dlatego zanim przystąpisz do pisania, przygotuj sobie książki, artykuły, wiarygodne strony internetowe, z których będziesz korzystać. Podczas pisania koniecznie rób przypisy odsyłające do źródeł lub na końcu artykułu zamieść sekcję "Bibliografia", w której wymienisz wszystkie pozycje, z których zaczerpnąłeś/-ęłaś informacje. Dzięki temu spełnisz jedną z najważniejszych zasad Wikipedii – zasadę weryfikowalności.
 3. Pamiętaj o odpowiednim języku: neutralny, encyklopedyczny, bez wyrażeń nacechowanych emocjonalnie. Przedstawiaj fakty, nie opinie. Możesz streszczać opinie innych, ale koniecznie zaznacz, od kogo pochodzą. Osoby czytające Wikipedię same powinny mieć możliwość wyrobienia sobie zdania na temat bohaterki biogramu i jej działalności.
 4. Chcesz wiedzieć więcej o zasadach? Zerknij na pięć filarów Wikipedii, z nich dowiesz się wszystkiego!
 5. A jeśli zasad masz już dość, za to chcesz już się brać do pracy, to krótką instrukcję znajdziesz też tutaj. Następnie udaj się do swojego brudnopisu, gdzie możesz zacząć pisanie biogramu. Do Wikipedii przeniesiesz go, gdy skończysz (zob. Często zadawane pytania niżej).

Miłej pracy!


link Często zadawane pytania
 1. Skąd mam wiedzieć, jak powinien wyglądać mój artykuł? Skąd czerpać wzorce?
  Rzuć okiem na zalecenia edycji artykułów biograficznych i standard takiego artykułu. Dużo więcej dowiesz się, czytając któryś z artykułów uznanych przez społeczność za Artykuł na medal lub Dobry Artykuł. Można się na nich wzorować, czerpać z nich gotowe rozwiązania czy pomysły na konstrukcję hasła.
 2. Jak przenieść artykuł z brudnopisu do Wikipedii?
  Gdy już będzie gotowy, skorzystaj z zakładki "Przenieś" (patrz: Pomoc:Zmiana nazwy strony). Jeśli nie masz jeszcze uprawnień, poproś dowolną wikipedystkę lub wikipedystę o pomoc (patrz: Gdzie szukać pomocy?). Jeśli nie zależy Ci na zachowaniu historii edycji, możesz też po prostu skopiować hasło ze swojego brudnopisu do przestrzeni głównej. Otwórz swój brudnopis do edycji (najlepiej w edytorze kodu!), Ctrl+C, otwórz docelowy artykuł do edycji (również w edytorze kodu) i zastąp całość lub fragment treści. Kliknij w Zapisz i gotowe.
 3. Hasła w Wikipedii często mają ładne ramki z informacjami po prawej. Też chcę taką!
  Ta ramka to tzw. infoboks. Jego zadaniem jest prezentowanie najważniejszych informacji w przejrzysty sposób. Różne artykuły mają różne infoboksy. Zerknij na listę infoboksów związanych z biogramami i wybierz taki, który najlepiej pasuje do tego, czym zajmowała się Twoja bohaterka. Jak go wstawić? Najlepiej na samym początku artykułu. Ustaw tam kursor, a następnie (jeśli korzystasz z edytora wizualnego) znajdź przycisk Wstaw na górze strony, z rozwijanej listy wybierz Szablon. Otworzy się okno z ramką, w której należy wpisać nazwę infoboksu, o który chodzi, np. Biogram infobox, Aktor infobox, Filmowiec infobox. Naciśnij Dodaj szablon, a następnie uzupełnij danymi formularz, który się pojawi. I już :) Jeśli coś nie działa, być może istnieje potrzeba wstawienia infoboksu za pomocą kodu. To proste – instrukcję znajdziesz tutaj.


link Gdzie szukać pomocy?

W razie kłopotów z Wikipedią albo pytań, sugestii czy wątpliwości, możesz:

 1. Rzucić okiem na Spis treści.
 2. Zadać pytanie na Discordzie polskojęzycznych Wikimediów.
 3. Napisać na stronie Pomoc:Pytania nowicjuszy (niemal zawsze ktoś dyżuruje).
 4. Zadać pytanie na profilu polskiej Wikipedii na Facebooku.
 5. Poprosić o pomoc Przewodników.